Imie i nazwisko czy można publikować - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
13-05-2012, 08:40  
Roksa17
Stały bywalec
 
Posty: 346
Domyślnie Imie i nazwisko czy można publikować

Ukazała sie na rynku pokaźna książka wymieniająca mnie (osobę prywatną)z imienia i nazwiska, opisująca sytuacje jakie zachodziły pomiędzy mną a autorem książki, wraz z procesami, wyrokami jakie zapadły w procesach, ośmieszająca mnie, moich adwokatów, prokuratorów. Ośmieszająca moich znajomych wymienionych z imienia i nazwiska. Czy jest to zgodnie z prawem publikowanie pełnych imion i nazwisk, jeżeli nawet jest to książka autobiograficzna>
Roksa17 jest off-line  
13-05-2012, 08:51  
kk_kw
Zbanowany
 
Posty: 1.195
Domyślnie RE: Imie i nazwisko czy można publikować

Można.

Art. 6. 1. W rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.
2. Osobą możliwą do zidentyfikowania jest osoba, której tożsamość można określić bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności przez powołanie się na numer identyfikacyjny albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne.
3. Informacji nie uważa się za umożliwiającą określenie tożsamości osoby, jeżeli wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań.
kk_kw jest off-line  
13-05-2012, 09:11  
Roksa17
Stały bywalec
 
Posty: 346
Domyślnie RE: Imie i nazwisko czy można publikować

Czyli można sobie kogoś opisywać z imienia i nazwiska, subiektywnie, nawet zmieniając rzeczywistość. A jeżeli ja zgłoszę sprzeciw, zę nie zgadzam sie. Skoro jest napisane, nauczycielka szkoły takiej a takiej, imię i nazwisko to nie można zidentyfikować?
Roksa17 jest off-line  
13-05-2012, 09:31  
kk_kw
Zbanowany
 
Posty: 1.195
Domyślnie RE: Imie i nazwisko czy można publikować

Cytat:
Napisał/a Roksa17
, nauczycielka szkoły takiej a takiej, imię i nazwisko to nie można zidentyfikować?
W pierwszym poście nie napisałaś tego więc staraj się byc precyzyjna bo to powoduje że odpowiedzi użytkowników mogą być nieprecyzyjne.

Jak jest imię i nazwisko + nazwa szkoły to można taką osobę zidentyfikować. Przepis nie zawiera katalogu zamkniętego, podano tam jedynie przykładowo pewne czynniki.

Nie znam dowodów, ale jak uważasz że je masz, to próbuj art 212 lub 216 kk albo art. 23 kc.
kk_kw jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:13.