obowiazki i prawa swiadka - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
20-08-2008, 11:14  
agacz
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie obowiazki i prawa swiadka

Witam serdecznie

Mam powazny problem. Jakis czas temu padlam ofiara oszustwa - sprawa trafila do prokuratury. Dostalam wezwanie na komende policji w charakterze swiadka. Wezwanie zostalo nadane 17.08 na termin jest 21.08. Obecnie przebywam na stale za granica i nie jestem w stanie stawic sie na podany ternim. Czy przysluguje mi prawo do przesuniecia tego terminu na odleglejszy - dla mnie korzystniejszego (koszt dojazdu z dnia na dzien jest bardzo duzy) a najlepiej czy jest sposob na to by przesluchano mnie w kraju w ktorym mieszkam. Gdzie powinnam kierowac pisma jezeli istnieje taka mozliwosc.
Czy bede musiala sie rowniez stawic w sadzie jezeli dojdzie do rozprawy, czy wystarcza moje zeznania na policji.
dziekuje bardzo za pomoc
agacz jest off-line  
20-08-2008, 14:06  
prokura.....
Stały bywalec
 
prokura..... na Forum Prawnym
 
Posty: 889
Domyślnie Re: obowiazki i prawa swiadka

Obecnie kodeks postępowania karnego dopuszcza możliwość przesłuchania świadka na odległość, z użyciem urządzeń technicznych umożliwiających tego rodzaju przesłuchanie, świadek jedynie musi stawić się w określonym miejscu lub w nim przebywać. Na świadka który nie stawił się na wezwanie organu bez usprawiedliwienia można nałożyć karę pieniężną porządkową w wysokości do 3000 tyś zł nadto zarządzić przymusowe doprowadzenie, art.285 kodeku postępowania karnego.

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji było by ustanowienie pełnomocnika do prowadzenia czynności procesowych tj. redagowania pism do odpowiednich instytucji.
prokura..... jest off-line  
20-08-2008, 14:19  
Kethry
Użytkownik
 
Posty: 285
Domyślnie Re: obowiazki i prawa swiadka

Najlepiej skontaktować się z prowadzącym postępowanie (można telefonicznie) albo też napisać pismo do jednostki Policji która prowadzi postępowanie (z podaniem sygnatury z wezwania) z wyjaśnieniem dlaczego się nie możesz stawić na przesłuchaniu. Skoro wiesz na kiedy wezwanie zostało wystawione to znaczy że zostało ono odebrane. Jako świadek masz obowiązek stawiać się na wszystkie wezwania organów procesowych, a nieusprawiedliwiona nieobecność może skutkować nałożeniem na Ciebie kary pieniężnej lub wydaniem zarządzenia o Twoim zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu. Dlatego aby nie narażać się na konsekwencje niestawiennictwa lepiej skontaktować się z osobą która wezwanie wysłała. Możesz wnioskować o zmianę terminu wykonania czynności z Twoim udziałem, ale Policję i Prokuraturę obowiązują pewne terminy i może to być przeszkodą. Co do możliwości przesłuchania Cię w kraju Twojego obecnego pobytu to zwróć się z takim wnioskiem (pisemnym) do Prokuratora nadzorującego to postępowanie. Istnieje taka możliwość, ale jest to rzadko praktykowany sposób z uwagi na jego przewlekłość. Jeśli sprawa w przyszłości zostanie skierowana do Sądu to również będziesz musiała stawić się na rozprawę sądową jeśli Sąd uzna że Twoja obecność jest niezbędna.
Kethry jest off-line  
21-08-2008, 10:05  
agacz
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Re: obowiazki i prawa swiadka

Dziekuje bardzo za pomoc, ale jeszcze jedno pytanie. Wczoraj (czyli dzien przed wyznaczonym terminem) na wyznaczony komisariat policji poszla moja siostra powiedziec ze nie moge sie stawic. Policjant przyjal do wiadomosci i powiedzial ze skontaktuje sie z prowadzacym slectwo odnosnie tego jakie mam terminy i czy istnieje mozliwosc przesluchania za granica. Czy w takim razie moge spac spokojnie czy i tak ja powinnma zadzwonic i pisac do prowadzacego slectwo. No i najwazniejsza sprawa czy przebywanie za granica to wystarczajace usprawiedliwienie do niestawienia sie na przesluchanie w terminie. I czy moga ukarac za niestewienie juz na pierwszym razem czy dopiero np za trzecim wezwaniem.
Jeszcze raz dziekuje
agacz jest off-line  
21-08-2008, 10:35  
prokura.....
Stały bywalec
 
prokura..... na Forum Prawnym
 
Posty: 889
Domyślnie Re: obowiazki i prawa swiadka

Jeżeli Pani przebywanie za granicą jest nie dającą się usunąć przeszkodą do stawienia się na przesłuchanie, to jest to okoliczność która powinna skłonić organy prowadzące postępowanie do umożliwienia Pani złożenia zeznań, jednak powinna Pani w należyty sposób informować organy o tym że taka przeszkoda istnieje, myślę że wykonanie telefonu będzie dobrym rozwiązaniem po którym nie będzie Pani musiała sobie wyrzutów sumienia że czegoś w tej sprawie sama nie zrobiłam choć mogłam i miałam takie możliwości.
prokura..... jest off-line  
21-08-2008, 11:01  
agacz
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Re: obowiazki i prawa swiadka

Dzikuje mam nadzije ze pomoze. Z drugiej strony bardzo zalezy mi na tym by do przesluchania doszlo, boje sie ze sprawa sie przedawni. Wiem ze pewnie trudno powiedziec bez zapoznania ze szczegolami, ale po jakim okresie sprawa moze sie przedawnic - dokladnie nie wiem ale jest w sprawie o przestepstwo gospodarcze. Jaki to jest okres kilka miesiecy czy lat? Dziekuje bardzo
agacz jest off-line  
23-08-2011, 22:38  
agnieszka3012
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: obowiazki i prawa swiadka

Witam serdecznie.To jest mój pierwszy post i z góry przepraszam,jeśli wstawiłam go nie w tym miejscu gdzie powinnam.
Sprawa wygląda następująco.Mój mąż przebywa w tym czasie w zakładzie karnym w innym kraju.W międzyczasie prokurator w Polsce zaczął przysyłać zawiadomienia do męża o zgłoszenie się do niego w sprawie świadka o wyłudzenie pięniędzy z ubezpieczalni.Informowałam Prokuraturę i Policję,że mojego męża teraz nie ma i będzie we wrześniu.Jednak Pani Prokurator powiedziała,że jeśli nie wstawi się on do końca września to wyśle za nim list gończy.Przeraziłam się i cały czas o tym myśle.Czy prokurator może zarządzić sankcję mężowi ,ponieważ nie wstawiał się na jego wezwania?jednak ja cały czas informowałam Prokurature gdzie jest mąż.Proszę o odpowiedz.Z góry dziękuje
agnieszka3012 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo karne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ L4 od psychatry - prawa i obowiazki odpowiedzi: 1
§ prawa i obowiazki ojczyma odpowiedzi: 9
§ prawa i obowiazki najemcy i wynajmujacego odpowiedzi: 1
§ Praktyka prawa i obowiazki odpowiedzi: 1
§ Prawa i obowiazki wspolwlascicieli nieruchomosci odpowiedzi: 3
§ Prawa i obowiazki ojca odpowiedzi: 8


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:59.