Bazy danych policji – zatarcie skazania - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
09-05-2013, 08:40  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.826
Domyślnie RE: Bazy danych policji – zatarcie skazania

Cytat:
i to można przytoczyć.
Można przytoczyć również wyrok SN, mówiący o tym że w przypadku zatarcia to tak jakby przestępstwa nie było.
Cytat:
kodeksu karnego. Tak tam opowiadasz trzy po trzy nie wiesz o czym..
Oczywiście kk. A skoro jesteś taki światły to bez problemu znajdziesz to o czym piszę.
destructor jest off-line  
10-05-2013, 15:39  
n/n
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Bazy danych policji – zatarcie skazania

Cytat:
Napisał/a destructor
Można przytoczyć również wyrok SN, mówiący o tym że w przypadku zatarcia to tak jakby przestępstwa nie było.
Żeby zrozumieć wyrok SN to najpierw trzeba dobrze operować językiem prawnym. Nie ma takiego wyroku. Nawet gdyby na potrzeby dyskusji przyjąć, że "w przypadku zatarcia to tak jakby przestępstwa nie było.", choć to nie po prawniczemu zupełnie, to sęk w tym, że nie każdy czyn zabroniony jako przestępstwo to przestępstwo i można mówić o czynie zabronionym jako przestępstwo z przeszłości nie mówiąc o przestępstwie... takie kwestie terminologiczne...
Ps. Sądy często polemizują z wyrokami SN, jeszcze częściej są one rozbieżne, brak polemiki gwarantuje tylko uchwała 7 SN.
n/n jest off-line  
10-05-2013, 21:17  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.473
Domyślnie RE: Bazy danych policji – zatarcie skazania

Cytat:
Napisał/a Latencja
Teoretycznie tak jest. W praktyce dane te są wynoszone na zewnątrz http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/4523D9DC9C
Ile tego typu przypadków może być w skali kraju... i to niewykrytych?
Z przedstawionego opisu bynajmniej nie wynika aby policjant udostępnił przedmiotowe dane osobie nieuprawnionej, więc Twoja sugestia jest dla mnie nadinterpretacją.

Cytat:
Napisał/a destructor
Pierwsze słyszę. Poczytać można też w komentarzach, że zatarcie karalności nie oznacza usunięcia ich całkowicie a jedynie to, że dane te nie mogą nieść za soba żadnych konsekwencji.
Widać że z tego typu dokumentami nie masz do czynienia...
Jeśli wyrok jest zatarty, to na karcie karnej nie ma po nim śladu, a jak prowadzący chce poznać historię wcześniejszych dokonań swojego "klienta" to musi ściągać akta starych spraw karnych i dokonywać ich oględzin...
magnatex jest off-line  
11-05-2013, 01:15  
n/n
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Bazy danych policji – zatarcie skazania

Cytat:
Napisał/a magnatex
Z przedstawionego opisu bynajmniej nie wynika aby policjant udostępnił przedmiotowe dane osobie nieuprawnionej, więc Twoja sugestia jest dla mnie nadinterpretacją.
W orzeczeniu Latencja istotnie nie ma, ale długo szukać nie trzeba II AKa 139/12 treść orzeczenia - Portal Orzeczeń Sądów Powszechnych:
"(...)Oskarżony B. Ł. (1) wręczając W. J. (1) pieniądze w kwocie 700 zł; uczynił to z uwagi na sprawowanie przez tego ostatniego funkcji policjanta (...) Oskarżony J. jako policjant miał rzeczywistą, faktyczną możliwość podjęcia konkretnych czynności służbowych, stanowiąc niezbędne ogniwo pomiędzy wręczającym korzyść majątkową, a funkcjonariuszami policji posiadającymi umocowanie prawne do dostępu do KSIP-u. Gdyby nie okoliczność bycia przez niego policjantem, łapówka nie zostałaby przecież wręczona i co oczywiste przyjęta przez oskarżonego. W. J. (1) mając, co nie ulega wątpliwości, świadomość faktycznego funkcjonowania KSIP-u, tj. bezproblemowego samodzielnego sprawdzenia pożądanych informacji, czy też, jak to miało miejsce w przedmiotowej sprawie, zwrócenia się o przysługę sprawdzenia do jednego z upoważnionych funkcjonariuszy, przyjął pieniądze i było to ściśle związane z pełnioną przez niego funkcją. Wręczona przez oskarżonego B. Ł. (1) łapówka miała na celu pozyskanie informacji o notowaniach określonych osób w KSIP-ie, przy czym oskarżony W. J. (1) przyjął ją z uwagi na ogólne wykonywanie przez niego funkcji publicznej, otwierającej mu możliwość realnego dostępu do żądanych danych. (...)Przytoczone przepisy z ustawy o policji regulują bowiem ogólnie rzecz ujmując kwestie związane z gromadzeniem, przetwarzaniem oraz dostępem do danych osobowych, które wykorzystywane mogą być jedynie w celu realizacji zadań ustawowych, co jednoznacznie naruszył swoim zachowaniem oskarżony W. J. (1) przekazując informacje z KSIP-u w zamian za uzyskaną korzyść majątkową oskarżonemu B. Ł. (1), sprawdzającemu możliwość dalszego prowadzenia działalności przestępczej(...)"
n/n jest off-line  
29-07-2013, 18:26  
groobass
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Bazy danych policji – zatarcie skazania

Cytat:
Napisał/a MarekkZ
Witam chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja po tzw. zatarciu skazania w Polsce. W 2000 roku zostałem skazany 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata. Z tego co dowiedziałem się przeglądając forum wyrok został wymazany w KRK. Mam w związku z tym kilka pytań.

1. Czy wyrok zapisany jest gdzieś w bazach Policji ?

2. Czy przy kontroli drogowej Policjant sprawdzając mnie po peselu wie że byłem uprzednio karany ?

3. Czy np. mając jakąś sprawę w sądzie w przyszłości (nie zapowiada się mimo upływu 13 lat) będzie to przemawiało na moją nie korzyść ? Sąd jest w stanie sprawdzić moją przeszłość ?

4. Czy pracodawca w Polsce może ( jeśli ma znajomości w Policji i jeżeli takie rzeczy są w bazie ) sprawdzić moją osobę.

5. Czy w krajach Unii przy kontroli Policji ukazuje się taka informacja o mnie o wyroku z przed 10 lat ?

Byłbym wdzięczny za informacje.
Pozdrawiam.
1. Policja swoje dane gromadzi w Krajowym Systemie Informacji Policji (KSIP) który jest czymś całkowicie odmiennym od Krajowego Rejestru Karnego (KRK) gdzie zapisywane są wyroki. W KSIP policja przechowuje informację o tym czy byłeś kiedyś podejrzanym w jakiejś sprawie lub czy było wobec ciebie prowadzone postępowanie przygotowawcze czyli np. policja złapała ciebie jak jechałeś pod wpływem alkoholu i na podstawie tego przygotowała jakby sprawę dla sądu. Zgodnie z ustawą o policji KSIP jest ewidencją postępowań karnych prowadzonych przez policję niezależnie od sposobu ich zakończenia. Czyli nawet kiedy nie zostałeś skazany lub skazanie uległo zatarciu informacje o tym że miałeś jakiś "incydent" z policją są dalej w ich bazach przechowywane, gdyż nie mają one żadnego związku z innymi rejestrami. Raz na 10 lat policja dokonuje przeglądu tych danych pod kątem ich przydatności, czyli dalszego sensu przetrzymywanie ich w bazie i jeżeli uznają że nie są już konieczne usuwają je. W praktyce to się prawie już w ogóle nie zdarza i informację o tobie będą przechowywane na policji do końca twojego życia. Możesz również złożyć wniosek na policji o usunięcie tych danych, ale szansa na uwzględnienie tego wniosku jest znikoma.

2. Policja nie ma informacji o tym jak skończyła się twoja sprawa, ma natomiast w swoim rejestrze informacje że byłeś przez nich o kiedyś o coś podejrzany. Czyli np. jeśli złapią cie za przekroczenie prędkości, złapali cię kiedyś za jazdę po pijaku, to policjantowi wyskoczy informacja że byłeś przez nich "podejrzany" o jazdę po pijaku i skierowali sprawę do sądu ale nie będzie wiedział jak ta sprawa się w sądzie skończyła, czy zostałeś skazany czy nie. Wobec tego możesz się spodziewać że przy okazji każą ci dmuchnąć w balonik ze względu na tamtą sytuację. No chyba że cię wczesniej usuneli z ich bazy tak jak tłumaczyłem w punkcie pierwszym.

3. Nie, po zatarciu skazania teoretycznie twoje dane powinny zostać usunięte z KRK, a sąd opiera się tylko na tym. Czyli dla sądu jest tak jakbyś nigdy w swoim życiu nie był skazany.
Chociaż można powiedzieć, że w świetle obecnej praktyki bezterminowego przechowywania danych zatarcie skazania staje się fikcją prawną. Zatarcie skazania staje się instytucją martwą, gdyż w wielu zawodach zaufania publicznego wymagany jest tak zwany nieskazitelny charakter, co oznacza nie figurowanie w krajowym rejestrze karnym oraz rejestrach policyjnych. Dane z tych rejestrów nie są usuwane pomimo zatarcia skazania. W kontekście wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego z dnia 14 marca 2011 roku figurujący w żaden sposób nie może domagać się ich usunięcia.
groobass jest off-line  
25-09-2013, 15:23  
DanyKatano
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Bazy danych policji – zatarcie skazania

Witam podbijam temat


Mianowicie mam do rozwiązania pewien problem: w roku 2003 przeciw panu X toczyło się postępowanie karne na mocy ustawy o nieletnich (sprawa uległa umorzeniu) - niedawno pan X postanowił ubiegać się o przyjęcie do służby w Policji - przed złożeniem owego wniosku świadom możliwych komplikacji pan X zdecydował się jednak:


A) pobrać zaświadczenie z KRK z którego wynika, iz nie figuruje w rejestrze
B) napisać podanie do sądu rejonowego z prośbą o wydanie kserokopii orzeczenia sądowego ze wskazaniem sygnatury akt sprawy sprzed 10 lat - z czego wynika iż sprawa została wykreślona z repertorium.


Mimo to wniosek został odrzucony, pytanie brzmi dlaczego ?
DanyKatano jest off-line  
25-09-2013, 15:43  
Kethry
Użytkownik
 
Posty: 285
Domyślnie RE: Bazy danych policji – zatarcie skazania

Cytat:
Napisał/a DanyKatano
wniosek został odrzucony, pytanie brzmi dlaczego ?
To pytanie do Sekcji Doboru a nie na forum.
Kethry jest off-line  
25-09-2013, 16:37  
DanyKatano
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Bazy danych policji – zatarcie skazania

no tak ale jak to rozumiem tak, że sekcja doboru też działa według pewnych procedur.


generalnie zagłębiając się nieco głębiej - można by w tym temacie poruszyć kilka wątków

pierwsze co się nasuwa to:

kwestia niekaralności a wymóg nieskazitelnego charakteru - jak to wygląda z punktu widzenia przepisów ? jeśli osoba X jest niekarana w świetle prawa - to czy jest to równoznaczne z tzw wymogiem "nieskazitelności" o którym mowa ? jeśli nie to w jaki sposób można go zdefiniować i co to właściwie znaczy ? nawet jeśli mówimy o karalności to skazanie ulega przedawnieniu w sensie jurydycznym społeczeństwo więc samo daje przyzwolenie na puszczenie w niepamięć występków - ale o karalności niema tu mowy bo sprawa została umorzona.

więc, mówiąc kolokwialnie można zapytać o co kaman ?


Pozdrawiam Prawnik Amator
DanyKatano jest off-line  
25-09-2013, 17:10  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.826
Domyślnie RE: Bazy danych policji – zatarcie skazania

Nieskazitelność to zupełnie co innego niż niekaralność.
destructor jest off-line  
26-09-2013, 12:30  
DanyKatano
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Bazy danych policji – zatarcie skazania

no tak ale czym jest w takim razie owa "nieskazitelność" i w jaki sposób można to zinterpretować ?
DanyKatano jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo karne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zatarcie skazania a zeznania na Policji odpowiedzi: 2
§ Zatarcie skazania a praca w policji. odpowiedzi: 4
§ Zatarcie skazania w ksip a praca w policji. odpowiedzi: 20
§ Zatarcie skazania a służba w Policji odpowiedzi: 12
§ zatarcie skazania a praca w Policji? odpowiedzi: 4
§ Zatarcie skazania a praca w policji odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:11.