sprawa karna o niepłacenie alimentów-Pilne - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
21-01-2009, 14:00  
panterka11
Użytkownik
 
Posty: 151
Domyślnie sprawa karna o niepłacenie alimentów-Pilne

Witam i Bardzo Proszę o pomoc.
Mój ex mąż nigdy nie płacił alimentów, komornik od kilku lat nie może sćiągnąć od niego zasądzonych alimentów, tylko raz mu się to udało jak on podjął prace, ale na drugi miesiąc już tam nie pracował. Złożyłam doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa i został oskarżony z art. § 209 1kk. Dostałam zawiadomienie, że sprawa jest przekazana do Sądu Rejonowego.
W Zawiadomieniu jest pouczenie pokrzywdzonego z art § 54 1kpk gdzie mogę zostać oskarżycielem posiłkowym i z art. § 62 kpk oraz art. § 107 2kpk.
Czy może mi ktoś powiedzieć jak taka spraw wygląda i o co chodzi z tym oskarżycielem posiłkowym, co wnosi złożenie takiego pisma dla mnie???
panterka11 jest off-line  
21-01-2009, 17:23  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.861
Domyślnie

Uprawnienia oskarżyciela posiłkowego do czynności w procesie są samodzielne. Działa on niezależnie od prokuratora lub też zamiast niego. Oskarżyciel posiłkowy może: 1) brać udział w rozprawie, 2) składać wnioski, 3) zadawać pytania, 4) składać oświadczenia. Oskarżyciel posiłkowy, działając niezależnie od prokuratora, może wyrazić odmienny pogląd co do wersji zdarzenia i jego kwalifikacji prawnej. Może nie tylko dowodzić okoliczności związanych z winą, ale i okoliczności wpływających na wymiar kary. Oskarżyciel posiłkowy może skarżyć rozstrzygnięcia, ale jedynie naruszające jego prawa lub szkodzące jego interesom.
Tyle w skrócie.
Bedek jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:38.