Przestępstwo z art. 124 prawo farmaceutyczne - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
22-03-2009, 22:26  
chrissy
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Przestępstwo z art. 124 prawo farmaceutyczne

Witam. Sprawa wygląda następująco. Zamówiłem z USA 20 sztuk suplementu diety o nazwie "Trenadrol" firmy Kilosports (TRENADROL od KiloSports, PROHORMON, POLECAMY, MM (589462404) - Aukcje internetowe Allegro ). Jest to środek całkowicie legalny na terenie całych stanów zjednoczonych
i, (jak mi się to do nie dawna zdawało) na terenie naszego kraju. Jest to typowa odżywka która nie ma nic wspólnego z tzw. "anabolikami".
Niestety przesyłka do mnie nie dotarła. Okazało się że została zatrzymana przez izbę celną w trakcie standardowej procedury przeglądania przesyłek. Widocznie jej zawartość nie spodobała się jednemu z celników otóż dowiedziałem się od Panów w izbie, że zostałem oskarżony o popełnienie przestępstwa.
Pan wyjaśnił mi uprzejmie że naruszyłem 124 Artykuł prawa farmaceutycznego
Który brzmi dokładnie tak :

Art. 124. Kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
(całość tutaj Dz.U.04.53.533 - Prawo farmaceutyczne )

Jeszcze raz podkreślam że produkt ten nie jest lekiem, czy jakimkolwiek środkiem farmaceutycznym. Jasno napisane jest na nim "suplement diety, nie ma na celu diagnozować, leczyć czy przeciwdziałać jakiejkolwiek chorobie " (cytat z anglojęzycznej etykiety, takie oświadczenie widnieje na każdym legalnym suplemencie produkowanym i dopuszczonym do obrotu w usa).
Sprzedawany jest legalnie na allegro już od paru lat, można go spotkać w wielu sklepach z suplementami na terenie naszego kraju.
Pan celnik sklasyfikował go chyba jako "steryd". Suplementy zamówiłem dla siebie, nigdy tym nie handlowałem, ani nie miałem zamiaru ich sprzedawać.
Dodam jeszcze że około dwóch miesięcy wcześniej przesyłka z tym samym środkiem do mnie doszła. Opieczętowana przez celników "Dopuszczono do obrotu" itp. Nie było najmniejszego problemu.

Konkludując - Zostałem oskarżony o popełnienie przestępstwa przez niekompetencje i/lub brak wiedzy celnika kontrolującego przesyłkę.
Jakie mam szanse wyjaśnić sprawę ? Czy będzie prowadzona jakakolwiek weryfikacja tego środka ? Czy uwierzą oni celnikowi na słowo, i będę musiał odpowiadać za przemyt nielegalnych leków ? Jakie kroki powinienem przedsięwziąć w danej sytuacji ? Będę wdzięczny za każdą pomoc, nigdy nie miałem konfliktów z prawem, i nie ukrywam że oskarżenie o popełnienie przestępstwa brzmi dla mnie "dość" poważnie.
Dziękuje i pozdrawiam.
chrissy jest off-line  
30-09-2009, 23:11  
masnart
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Przestępstwo z art. 124 prawo farmaceutyczne

Mam teraz bardzo podobna sytuacje. Prosze o pomoc.
masnart jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:52.