Zjazd z drogi publicznej na dzialke - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
17-08-2007, 09:26  
lager
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Zjazd z drogi publicznej na dzialke

Witam,

Mam pytanie odnosnie obowiazku wynikajacego z dostosowania zjazdu z drogi publicznej na swoja dzialke.
Otoz jakis czas temu nabylem, nieruchomosc- dom wraz z 2 budynkami gospodarczymi, wybudowane ok1991 roku.
W tej chwili wystepuje do gminy o warunki zagospodarowania przestrzennego, poniewaz chce rozbudowac jeden z domkow gospodarczych i przeksztalcic go na mieszkalny.

Gmina wyslala pisma m.innymi do Zarzadu Drog Wojewodzkich, ktory wydal pozytywne postanowienie na budowe pod warunkiem dostosowania zjazdu do aktualnych przepisow - oczywiscie nie okreslil, co jest nie tak z tym zjazdem . Jest to droga wojewodzka.

Moje pytania :
Czy wlasciciel dzialki jest w 100% odpowiedzialny "finansowo" za taka inwestycje ? - przeciez zjazd nie jest moja wlasnoscia

Czy przy kazdej rozbudowie moga czegos takiego sobie zazyczyc ? tzn jezeli bym wystepowal tylko o rozbudowe domku gospodarczego ( a nie przekwalifikowanie) tez by byla taka sytuacja ?


Dziekuje za szybka odpowiedz - terminy bigna nieublaganie

Pozdrawiam, Bart
lager jest off-line  
03-01-2009, 17:37  
wisnia23
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

mam podobny problem:
rozpoczęta budowa na działce która została podzielona (rodzice/my). wczesniej byl jeden zjazd, teraz potrzebne są dwa. droga wojewódzka.
i podobne pytanie:
kto płaci za inwestycje?
wisnia23 jest off-line  
08-01-2009, 19:01  
mariola007
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie budowa zjazdu

Odpowiedzi na Twoje pytania zawarte są w ustawie o drogach publicznych oraz w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, warunkom tym musi odpowiadać projekt i wykonanie zjazdu. Ponadto nie można odprowadzać wód opadowych z drogi wewnętrznej na drogę publiczną, należy je zagospodarować we własnym zakresie. Na wjeście z budową w pas drogowy należy uzyskaż zezwolenie zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót budowlanych. Budowa lub przebudowa zjazdu należy do właściciela lub użytkownika nieruchomości przyległych do drogi, po uzyskaniu zezwolenia zarządcy drogi na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu.
mariola007 jest off-line  
17-07-2011, 16:44  
drogipubliczne.eu
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Zjazd z drogi publicznej na dzialke

dla tych co nie lubią szukać:
Zjazd z drogi publicznej
<=== podstawa prawna obowiązku budowy zjazdu oraz warunki techniczne zjazdu
drogipubliczne.eu jest off-line  
19-07-2011, 00:47  
projekty83@gg.pl
Użytkownik
 
Posty: 117
Domyślnie RE: Zjazd z drogi publicznej na dzialke

W piśmie muszą powołać się na przepis prawa polskiego wg. KPA a dokładniej
Art. 9. Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.
I nie chodzi mi tu o powołanie się na warunki techniczne tylko na konieczność dokonania zmian. Możesz zwrócić się z pisemnym z pytaniem o podstawą prawną i powołać się na art.9 KPA. (powołując się na art.9 KPA proszę o podanie podstawy prawnej która zobowiązuje mnie do doprowadzenia zjazdu do wymagań warunków technicznych ........itp.) Nie znam takiej podstawy i z chęcią się dowiem czy istnieje, czekam na odpowiedź urzędu
projekty83@gg.pl jest off-line  
19-07-2011, 04:49  
drogipubliczne.eu
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Zjazd z drogi publicznej na dzialke

Art. 29. 1. Budowa lub przebudowa zjazdu należy do właściciela lub użytkownika nieruchomości przyległych do drogi, po uzyskaniu, w drodze decyzji administracyjnej, zezwolenia zarządcy drogi na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu, z zastrzeżeniem ust. 2.
Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 z późn. zm.)
Generalnie prawo nie działa wstecz i jak masz stary zjazd to nikt nie może kazać Ci go przebudować (jak nic nie robisz) ale jak już coś "ruszasz" na działce to wiąże się to niestety również ze zjazdem. Z rozbudową/ przebudową wg prawa budowlanego potrzebne jest pozwolenie jak przy budowie nowego, a to niestety równa się przebudowa zjazdu.

Zjazd z drogi publicznej
drogipubliczne.eu jest off-line  
19-07-2011, 11:43  
projekty83@gg.pl
Użytkownik
 
Posty: 117
Domyślnie RE: Zjazd z drogi publicznej na dzialke

Nie zgodzę się aczkolwiek nieśmiało. Wydaje mi się że wg.przepisów prawa wystarczy dostęp do drogi publicznej. Mogę się mylić ale podstawa prawna którą podałaś nie mówi nic o dostosowaniu zjazdu do nowej sytuacji na działce. Nie twierdzę że takiego przepisu nie ma ale na pewno to nie ten.
Mogą się powołać jedynie na:

Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest moŜliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących
warunków:
1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na
określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania
zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz
intensywności wykorzystania terenu;
2) teren ma dostęp do drogi publicznej;
3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;

Ale zjazd nie zalicza się do uzbrojenia terenu.
projekty83@gg.pl jest off-line  
19-07-2011, 14:01  
drogipubliczne.eu
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Zjazd z drogi publicznej na dzialke

Witam ponownie, przepisy które Pan ujął w powyższym poscie określają warunki kiedy decyzja może być wydana. Spełnienie tych warunków określa MOŻLIWOSĆ wydania WZ. Natomiast sama decyzja określa m. in. warunki obsługi komunikacyjnej działki, czyli musi być uzgodniona z zarzadcą drogi, a tem moze wnieść uwagi jak najbardziej, bo po to z nim uzgadniają. Pamiętajmy że zjazd jest niodłącznym elementem zabudowy działki, nie możemy nic zbudować bez budowy zjazdu. Wiem że to troche denerwujące tak uzgadniać, ale wyobraźmy sobie drogę krajową liub wojewódzką gdzie każdy trzaska sobie zjazdy jak chce => Wypadek za wypadkiem. Ponadto ludzi denerwuje koniecznosć jakiś łuków, skosów itd, ale wtedy korzystając z takiego zjazdu możemy sprawnie wjechać i wyjechać na/z działki. Pamietajmy że MY korzystając z dróg publicznych, i na rok mijajac po drodze setki tysiecy czy miliony zjazdów też chcemy zeby żeby były one BEZPIECZNE i nie powodowały zagrożenia ruchu drogowego ( zagrożenia naszego życia) Pozdrawiam!

http://drogipubliczne.eu
drogipubliczne.eu jest off-line  
30-09-2011, 13:54  
ekmir
Stały bywalec
 
Posty: 482
Domyślnie RE: Zjazd z drogi publicznej na dzialke

A co w przypadku kiedy to mamy do czynienia z budową drogi?
ekmir jest off-line  
03-10-2011, 18:26  
ekmir
Stały bywalec
 
Posty: 482
Domyślnie RE: Zjazd z drogi publicznej na dzialke

Ponawiam pytanie.
ekmir jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zjazd z drogi odpowiedzi: 2
§ zjazd na dzialke rolna odpowiedzi: 1
§ wjazd i zjazd z drogi publicznej, pilne, pomocy!! odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:02.