sprzedaż samego udziału w gruncie - Forum Prawne

 

sprzedaż samego udziału w gruncie

Witam. Jestem właścicielem jednego lokalu mieszkalnego w kamienicy cztero rodzinnej. Mój udział wynosi 1/16. Jeden z właścicieli ma udział 6/8. Uważa on, że nasze mieszkania są posadowione na jego gruncie. Ostatnio muszę poczynić inwestycję na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § umowa przedstępna
    Witam, czy możliwe jest zawarcie przedwstepnej umowy sprzedaży nieruchomości ze zobowiazniem kupującego w umowie...
  • § Opuszczone działki pytanie
    Witam serdecznie mam takie o tuż pytanko jak moje przejąć opuszczoną działkę jak jest np zarosinienta i nie jestem...
  • § Mieszkanie komunalne- prysznic...
    Witajcie, mieszkam w mieszkaniu komunalnym i zamierzam w tym roku wykonać remont łazienki. W momencie wprowadzania...

 
07-03-2010, 00:25  
henryy
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie sprzedaż samego udziału w gruncie

Witam.
Jestem właścicielem jednego lokalu mieszkalnego w kamienicy cztero rodzinnej. Mój udział wynosi 1/16. Jeden z właścicieli ma udział 6/8. Uważa on, że nasze mieszkania są posadowione na jego gruncie. Ostatnio muszę poczynić inwestycję na którą muszą wyrazić wszyscy właściciele. Z pozostałymi nie ma problemu, ale większościowy udziałowiec przy okazji zgody wpadła na pomysł, że może mi odstąpić część udziałów, oczywiście za odpowiednia opłatą. Twierdzi, ze jest to notarialnie możliwe. Mi jego udziały nie są potrzebne. Zgodziłem się, że pokryję do1/4 podatek od nieruchomości.
Moje pytanie brzmi, czy wogóle ludzie coś takiego robią jak przesuwanie udziałów w gruncie, skoro przy braku możliwości podziału działki, wielkość udziału i tak nie ma znaczenia?
Jaki jest koszt notariusza, gdybym hipotetycznie się zgodził na coś takiego.
henryy jest off-line  
07-03-2010, 21:40  
olowpb
Przyjaciel forum
 
Posty: 569
Domyślnie RE: sprzedaż samego udziału w gruncie

Jeśli te lokale nie są wyodrębnione to tak na prawdę każdy z Was posiada w każdym lokalu swój udział.
Są na jego gruncie a dokładniej pisząc na części - tej 6/8.

Oczywiście że współwłaściciele mogą między sobą zbywać udziały, nic nie stoi na przeszkodzie, trzeba to jednak zrobić w formie aktu notarialnego.
Niemniej nabycie od tego większościowego udziałowca jakiejś jego części udziału i tak niczego konkretnego nie zmieni.

Ja bym proponował uregulować ten stan poprzez wyodrębnienie lokali dla każdego ze współwłaścicieli. Wtedy każdy będzie mógł swobodnie dysponować lokalem w którym mieszka no i będzie miał udział w gruncie proporcjonalny do powierzchni mieszkania.
olowpb jest off-line  
08-03-2010, 10:43  
henryy
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: sprzedaż samego udziału w gruncie

Dziękuję za odpowiedź.
Lokale są wyodrębnione, na każdy jest założona osobna księga wieczysta, każdy lokal ma nadany inny nr. Także żaden sąsiad nie ma nic do mojego mieszkania. Chodzi mi o wspolny udział w gruncie.
henryy jest off-line  
08-03-2010, 10:51  
olowpb
Przyjaciel forum
 
Posty: 569
Domyślnie RE: sprzedaż samego udziału w gruncie

No to jak macie wyodrębnione lokale to sprawa jest prosta.
Zawsze z lokalem związany jest udział w gruncie, zazwyczaj jego wielkość odpowiada stosunkowi powierzchni lokalu do powierzchni całego budynku.
Po Twoich wyjaśnieniach sądzę że to tzw. "przesuwanie udziałów" nie jest możliwe mając na uwadze powyższe.
Ewentualne zbycie udziału w gruncie musiałoby się również wiązać ze zbyciem udziału w którymś z lokali.

Jeśli ten większościowy udziałowiec podpisanie Tobie zgody uzależnia od sprzedaży części udziału to - moim zdaniem - jest cwany i chce wyciągnąć od Ciebie kase.
olowpb jest off-line  
08-03-2010, 19:24  
henryy
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: sprzedaż samego udziału w gruncie

Wiem, że chce wyciągnąć kasę. U mnie sytuacja jest trochę inna od typowej, ponieważ wielkość udziału w gruncie nie jest proporcjonalna do wielkości mieszkania. Tak było od pobudowania tego budynku. Mieszkał tam ojciec z dziećmi i na siebie wziął te nieszczęsne 6/8, dzieci 2/8. Dzisiaj nie ma ojca, ani dzieci, są obcy właściciele, a problem nieproporcjonalności udziałow pozostał.
Czy to znaczy, że gdyby moj drogi sąsiad chciał mi odsprzedać udział w gruncie, to musiałby do niego dołączyć "kawałek" swojego lokalu?
henryy jest off-line  
09-03-2010, 01:13  
dendzer
Przyjaciel forum
 
dendzer na Forum Prawnym
 
Posty: 577
Domyślnie RE: sprzedaż samego udziału w gruncie

ale to nie jeden pokój, ale caly lokal by Ci musial sprzedac.
te ulamki cos za ladne macie faktycznie. mozliwe, ze obiektywnie masz wiekszy udzial w nieruchomosci, bo to zalezy od powierzchni lokalu. heh, to jak ona chce handlowac samym udzialem w nieruchomosci wspolnej (inna sprawa ze nie da sie tak) to moze Ci oferuje i tak to co jest Twoje :P
dendzer jest off-line  
09-03-2010, 09:00  
olowpb
Przyjaciel forum
 
Posty: 569
Domyślnie RE: sprzedaż samego udziału w gruncie

Jednym z rozwiązań byłoby ponowne ustalenie udziałów dla części wspólnej stosownie do powierzchni mieszkań co niewątpliwie uregulowałoby obecnie istniejący stan prawny.
Niemniej są to koszty.
olowpb jest off-line  
09-03-2010, 20:48  
henryy
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: sprzedaż samego udziału w gruncie

Nie wiem czy dobrze rozumiem, czy chodzi o to, że aby to uregulować musieliby wszyscy wspołwłaściciele w gruncie razem jednocześnie zgodzić się na ponowny podział części wspolnych i udać się z tym do notariusza?
henryy jest off-line  
09-03-2010, 21:02  
dendzer
Przyjaciel forum
 
dendzer na Forum Prawnym
 
Posty: 577
Domyślnie RE: sprzedaż samego udziału w gruncie

Szczerze mówiąc nie wiem jak takie cos sie poprawia jak w KW sa inne udzialy w gruncie niz realnie, bo tego nie robilem. Udzial dotyczy prawa, wiec to nie tylko zmiana kosmetyczna.

Olowpb jest specem w nieruchomosciach, to moze znajdzie czas zeby podpowiedziec :P

Na moje oko :
Zakladajac, ze macie dobre wymiary wyjsciowe i tylko zle to jest przelozone na udzialy to chyba by trzeba u notariusza ze wszystkimi wlascicielami uporzadkowac to. Tylko nie wiem jaką czynnością - jako jakieś wzajemne przeniesienie nadwyzki udzialow nieodplatnie
A jak i pomiary są złe, to najpierw by trzeba geodete i starostwo zaatakować.
dendzer jest off-line  
09-03-2010, 22:29  
henryy
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: sprzedaż samego udziału w gruncie

Obmiary są dobrze zrobione. Każy z czterech właścicieli ma swoj lokal o konkretnych rozmiarach. Jest znany wymiar działki. Do tąd wszystko jest w porządku. Problem powstał na samym początku, kiedy pobudowano tę nieruchomość. Ojciec wziął na siebie 6/8 udziałow, bo chciał w ten sposob pomoc dzieciom mieszkającym z nim w tej nieruchomości, ale w osobnych lokalach mieszkalnych. Dzisiaj po latach, pierwszych właścicieli nie ma, a ja z obecnych właścicieli mam największy lokal mieszkalny, a najmniejszy udział w gruncie. tylko 1/16. W sumie mogłbym się cieszyć, bo utrudniać korzystania z lokalu nikt mi nie może. Ale uczciwie podchodząc, to obowiązkow ciążących, mam za mało w porownaniu do wielkości posiadanego mieszkania.
Pisałem już wyżej, ze zgodziłem się pokrywać 1/4 podatku od gruntu. Nie chciałbym się wdawać w jakieś nieformalne rozwiązania, np odkupić na słowo udziały od sąsiada, ktory ma 6/8. Interesuje mnie teraz odpowiedź, czy aby ponownie rozpisać udziały w gruncie muszą do tego przystąpić wszyscy wspolnicy, czy można pojedynczo te sprawy uregulować.
henryy jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ udział w gruncie - Witam. Chcę kupić działkę budowlaną. Okazuje się, że ta działka jest częścią większej działki. Właściciel sprzedaje działkę na części jako udział w...
§ Czy mogę odsprzedać udział w gruncie? - Może się już pojawił ten temat i może się powtarzam, jeżeli tak jest to proszę wybaczyć, jestem tu nowa :) Posiadam udział w gruncie dokładnie 1/4....
§ Czy można sprzedać swój udział w gruncie? - Witam. Moj pierwszy post na tym forum. Życie mnie zmusza by szukać tutaj pomocy i bardzo na nia liczę :) Szukałem na forum podobnego przypadku, ale...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:57.