co oznacza wpis w akcie 'dożywotnie, bezpłatne użytkowanie'? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Zamknięty temat
 
04-04-2011, 10:55  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: co oznacza wpis w akcie 'dożywotnie, bezpłatne użytkowanie'?

Drogi użytkowniku volpone,

Wygrzebał Pan wątek sprzed prawie roku, który nie dotyczy Pana sprawy, tylko kogoś innego. Przenosi Pan na ten wątek swoje osobiste doświadczenia i prowadzi zażarty spór.

Nie będziemy tu teoretyzować, bo każdy przypadek jest inny i każdy przypadek należy oceniać w ramach konkretnego stanu faktycznego i w zależności od okoliczności rozstrzygnięcia mogą się różnić. Inaczej będziemy oceniać użytkowanie domu czy też mieszkania, a inaczej kilkuhektarowej nieruchomości rolnej. Inaczej użytkowanie ustanowione na rzecz dziadków w podeszłym wieku, a inaczej na rzecz osób w sile wieku produkcyjnego. Wcale nie jest powiedziane, że zawsze nieruchomość oddana w użytkowanie w ogóle jest w stanie przynosić pożytki.

I proszę mi zaufać - dobrze wiem czym się różni umowa darowizny od umowy dożywocia.

Proszę zatem założyć własny wątek, a nie mieszać w wątku dotyczącym kogoś zupełnie innego.

A co do podatku od nieruchomości, to ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wyraźnie wymienia kto jest podatnikiem. Dlatego użytkownik nie ma obowiązku płacić podatku.
Pytanie - czy powinien zwracać właścicielowi koszt tego podatku, jeżeli użytkowanie jest nieodpłatne?
FraZeolog jest off-line  
04-04-2011, 11:55  
volpone
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: co oznacza wpis w akcie 'dożywotnie, bezpłatne użytkowanie'?

"Sabcia 31" zadała pytanie i ja na nie odpowiadam i nie mieszam w wątku. Poniewaz mam taka samą sytuację. Kto powinien ponosic koszty typu podatki, media itd i na to odpowiedzialem.
Frazeologu nie poddawałem w wątpliwości, czy rozróżniasz umowę darowizny od dozywocia, bo w tym forum duzo uczestników nie rozróznia. A teraz odpowiem Ci na Twoje pytanie na koncu. Użytkownik ma zwracac koszt podatku!!!! Bezpłatne oznacza bez wynagrodzenia, czyli właściciel nie może żadać od uzytkownika wynagrodzenia za to, że uzytkownik uzywa jego nieruchomość. A podatek i opłaty za media nie są wynagrodzeniem. A tu juz się powtarzam, bo wczesniej o tym pisałem.
volpone jest off-line  
04-04-2011, 18:12  
demagogia
Moderator globalny
 
demagogia na Forum Prawnym
 
Posty: 6.714
Domyślnie RE: co oznacza wpis w akcie 'dożywotnie, bezpłatne użytkowanie'?

Temat założony przed rokiem.
Już lepiej zamknijmy.
demagogia jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:49.