Dożywotnia bezpłatna służebność osobista. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
14-05-2010, 20:02  
Cocomeroo
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Dożywotnia bezpłatna służebność osobista.

Witam serdecznie. W Akcie notarialnym dotyczącym umowy darowizny mieszkania zawarty jest paragraf mówiący" Stawający X ustanawia nieodpłatnie, na lokalu opisanym w paragrafie 1 tego aktu, na rzecz Y dożywotnią, bezpłatną służebność osobistą polegającą na prawie korzystania z jednego pokoju, kuchni, przedpokoju, łazienki i WC wraz z prawem swobodnego poruszania się po całym lokalu na co stawający Y wyraża zgodę.", Dodatkowo pojawia się zapis "strony zgodnie postanawiają że wszelkie opłaty związane z eksploatacją lokalu będącego przedmiotem niniejszej umowy (czynsz, woda ciepła i zimna, ogrzewanie, energia elektryczna) będzie ponosił stanowiący Y w 1/3 części, oraz X w 2/3 części". Umowa dotyczy mieszkania 3 pokojowego. Z czego dwa zostały wynajęte przez X osobom trzecim. Teraz pojawia się moje pytanie:
1. Czy Y ma prawo wchodzić do pokojów zamieszkiwanych przez wynajmujących, czy w takiej sytuacji prawo do poruszania się po lokalu przestaje obowiązywać?
2. W jaki sposób wyegzekwować opłaty do których zobowiązany jest Y, a których nie reguluje od 6msc.?
3. Czy w sytuacji kiedy Y jest szczególnie uciążliwy dla pozostałych użytkowników mieszkania, (wszczyna awantury, ogranicza swobodne korzystanie ze wspólnej części mieszkania) istnieje możliwość zniesienia służebności osobistej? Jeśli tak, to czy wiąże się to z dużymi kosztami notarialnymi/sądowymi?
Cocomeroo jest off-line  
14-05-2010, 20:23  
użytkownik1052
Użytkownik
 
Posty: 292
Domyślnie RE: Dożywotnia bezpłatna służebność osobista.

Odpowiedź jest w Art. 303. KC "Jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę".
użytkownik1052 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:09.