Minimalna szerokosc drogi dojazdowej - Forum Prawne

 

Minimalna szerokosc drogi dojazdowej

Witam, mama taka sytuacje : Hosting Zdjęć: aaa.jpg Ja posiadam dzialke "B" (mieszkam na niej), razem z sasiadem "C" chcielibysmy sprzedac gdzies po 6 dzialek o powierzchni od 800 do 1000 m2. Dogadalismy sie, ze ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
01-06-2010, 20:43  
DBst
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Minimalna szerokosc drogi dojazdowej

Witam,
mama taka sytuacje :
Hosting Zdjęć: aaa.jpg

Ja posiadam dzialke "B" (mieszkam na niej), razem z sasiadem "C" chcielibysmy sprzedac gdzies po 6 dzialek o powierzchni od 800 do 1000 m2.
Dogadalismy sie, ze miedze nas laczaca podzielimy w taki sposob aby stanowila ona drogoe dojazdowa do naszych dzialeczek (zaznaczone na zielono).
Narazie jest to dzialka budowlano-rolna, tz mamy wyznaczona tylnia linie zabudowy.
Z tego co sie dowiedzialem to warunki zabudowy sa przewidziane na kwiecien 2011r. - nie mam tyle czasu :/ dlatego chcialbym sam zajac sie podzialem tych dzialek.
Wszystkie media sa w ul.Malenickiej, do naszego domu dociagniety jest: prad, telefon, woda.
I tu moje pytanie : Jaka musi byc minimalna szerokosc drogi dojazdowej do naszych dzialek?
Slyszalem ze do 5 dzialek minimum to 5 m a powyrzej juz 10 czyto prawda ?

Prosze o pomoc
DBst jest off-line  
01-06-2010, 21:53  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.158
Domyślnie RE: Minimalna szerokosc drogi dojazdowej

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przepis prawny:
§ 14. 1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m.

2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.

3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m.

4. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku.


Nie dam sobie głowy uciąć, ale chyba także gmina w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego może ustanowić warunki odnośnie podziałów działek i warunków jakie muszą być spełnione żeby można było stawiać budynki.
FraZeolog jest off-line  
02-06-2010, 08:43  
użytkownik1052
Użytkownik
 
Posty: 292
Domyślnie RE: Minimalna szerokosc drogi dojazdowej

Zgadza się miejscowy plan powinien to regulować.
użytkownik1052 jest off-line  
03-06-2010, 17:36  
DBst
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Minimalna szerokosc drogi dojazdowej

Dzieki wszystkim, mam czego szukalem
DBst jest off-line  
03-06-2010, 20:47  
marduk
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Minimalna szerokosc drogi dojazdowej

DBst już na wstepie piszesz że
Cytat:
Z tego co sie dowiedzialem to warunki zabudowy sa przewidziane na kwiecien 2011r. - nie mam tyle czasu :/ dlatego chcialbym sam zajac sie podzialem tych dzialek.
czyli MPZP nie jest uchwalony na danym terenie.
Moje pytanie dlaczego potrzebny im aż rok na ta WZetkę?
Maja na to 3 miesiące a jeżeli sprawa jest skomplikowana (dla UGiM zawsze ) to 6 - liczby z pamięci ale chyba coś koło tego.
Moja rada ciśnij ich w tym urzędzie PnB i tak wydają w Starostwie wiec możesz iść na noże
Jeżeli chcecie drogę pośrodku to pamiętaj:
2 pasy po 2,5 metra do tego chodnik/pobocze ew. rów - szczegóły w "Dziennik Ustaw z 1999 r. Nr 43 poz. 430"
najlepiej podzielcie ja jako należąca do każdoczesnych właścicieli tych działek do których prowadzi, przypadkiem nie zostawiajcie jej sobie

w google maps można kopiować linki do aktualnych widoków ,dobry sposób bo z tego zdjęcia to zbyt dużo poza waszymi planami nie można sie dowiedzieć

P.S. Mój pierszy post prosze o wyrozumiałość
marduk jest off-line  
03-06-2010, 22:37  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.726
Domyślnie RE: Minimalna szerokosc drogi dojazdowej

a nie prościej zrobić służebność drogi koniecznej na rzecz każdoczesnych właścicieli i użytkowników ?, potem sobie będziecie dzielić działki w zależności od planu/wz itp.
--
dementii
dementii jest off-line  
08-04-2015, 22:37  
iza1618
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Minimalna szerokosc drogi dojazdowej

Witam, podbijam temat. Jaka jest w tej chwili minimalna szerokość drogi do domu jednorodzinnego? W tej chwili mieszkamy w domku jednorodzinnym gdzie szerokość drogi jest mniejsza niż 3m, jednak nie sprawia to żadnego problemu z dojazdem do posesji. Po podzieleniu działki, chcemy zbudować dom. Dojazd tą drogą jest możliwy tylko do naszego domu. Jak to będzie wyglądać jeśli droga dojazdowa nie ma 3m? Jest możliwość budowy domu?
iza1618 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ szerokość drogi dojazdowej - chcę podzielić działkę na trzy mniejsze oraz wydzielić drogę dojazdową do dwóch z nich. Droga, z powodu ograniczeń w wielkości działki, może mieć...
§ akt notarialny na działkę bez drogi dojazdowej - Witam, czy notariusz ma prawo sporządzić akt notarialny na sprzedaż działki bez drogi dojazdowej do tej działki lub udziału w tej drodze a...
§ działka bez drogi dojazdowej - Witam , Kupiłam działkę rolną , która jest ujęta w planie zagospodarowania przestrzennego jako budowlana( plan wchodzi w życie w maju tego roku)...
§ bez drogi dojazdowej na posesje - witam bardzo serdecznie. moim problemem jest to, że za kilka dnie pewnie nie będę miała drogi dojazdowej do mojego domu.A wygląda to tak: Była sobie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:12.