Zameldowanie samego dziecka - Forum Prawne

 

Zameldowanie samego dziecka

Czy dziecko musi być zameldowane przy prawnym opiekunie/osobie doroslej, czy może być zameldowane samo w nieruchomości? Pytam, poniewaz kupiłem mieszkanie i chcialbym zameldowac w nim dziecko, a sam zostawic swoj meldunek w poprzednim mieszkaniu. (tzn. ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


 
23-09-2007, 20:54  
thomasek
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Zameldowanie samego dziecka

Czy dziecko musi być zameldowane przy prawnym opiekunie/osobie doroslej, czy może być zameldowane samo w nieruchomości?
Pytam, poniewaz kupiłem mieszkanie i chcialbym zameldowac w nim dziecko, a sam zostawic swoj meldunek w poprzednim mieszkaniu. (tzn. jezeli pojde do urzedu i bede chcial zameldowac tylko dziecko w mieszkaniu, to czy nie bedzie z tym zadnych problemow?)

I druga rzecz: czy dziecko moze mieszkac samo wzgledem prawa? tzn w tej samej kamienicy, ale w innym mieszkaniu?

Z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam
thomasek jest off-line  
23-09-2007, 21:50  
Kondzio21
Użytkownik
 
Posty: 278
Domyślnie

ale po co kombinować ?? przecież w mieszkaniu nie musi być nikt zameldowany...ja prawie rok temu kupiłem mieszkanie, i ciągle nie jestem w nim zameldowany pomimo, że w nim mieszkam...stały meldunek mam nadal w poprzednim mieszkaniu.
Kondzio21 jest off-line  
23-09-2007, 22:04  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 17.424
Domyślnie

[cytat="Kondzio21"]ja prawie rok temu kupiłem mieszkanie, i ciągle nie jestem w nim zameldowany pomimo, że w nim mieszkam...stały meldunek mam nadal w poprzednim mieszkaniu.[/cytat]

to błąd -popełniasz wykroczenie... skoro mieszkasz powinienes miec tutaj zameldowanie minimum tymczasowe.... --- tak ,że bynajmniej nie masz czym się chwalić...no chyba że ciebie życie na bakier z prawem nobilituje...
Markiz32 jest off-line  
23-09-2007, 22:06  
Kondzio21
Użytkownik
 
Posty: 278
Domyślnie

no OK, wiem, że powinienem się zameldować, ale chodziło mi o to, że w mieszkaniu nie musi być nikt zameldowany
Kondzio21 jest off-line  
23-09-2007, 22:12  
kaczucha
Użytkownik
 
Posty: 87
Domyślnie

ustawa z 10 kwietnia 1974 r. o eweidencji ludności i dowodach osobistych.
(Dz.U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960)

Art. 5. 1. Osoba posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana zameldować się w miejscu pobytu stałego.
2. W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego.

Art. 10. 1. Osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia.

Art. 14.2. Zgłoszenie urodzenia dziecka dokonane we właściwym urzędzie stanu cywilnego zastępuje zameldowanie. Datą zameldowania dziecka jest data sporządzenia aktu urodzenia. Zameldowania dokonuje organ gminy właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego matki dziecka lub tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa.
kaczucha jest off-line  
23-09-2007, 22:23  
thomasek
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Z przyczyn jednak, których nie chciałbym ujawniac, chcialbym zameldowac dziecko w tym mieszkaniu. Czy moge zameldowac je samo? Byloby wtedy jedyna osoba zameldowana w tym mieszkaniu.

I prosze o odpowiedz na drugie pytanie: czy dziecko (osoba niepelnoletnia) moze mieszkac samo?
thomasek jest off-line  
23-09-2007, 22:40  
kaczucha
Użytkownik
 
Posty: 87
Domyślnie

Powiem tak, choć nie wiem jak to jest w praktyce,
pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowosci pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania (art.6). Jeśli chciałby Pan zameldować niepełnoletnie dziecko w tym mieskzaniu i ono byłoby jedyna zameldowaną osobą w tym mieskzaniu, to tym dzieckiem ktoś sie musi opiekować - tu rodzic, wiec nie wiem czy nie odmowia.
Mam mieszane uczucia, może niech sie wypowie moze ktos, kto bardziej sie orientuje w tym.
kaczucha jest off-line  
24-09-2007, 10:12  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 17.424
Domyślnie

dziecko tak małe nie moze być zameldowane samo- byłoby to poswiadczeniem nieprawdy...-a to jest ścigane z KK

słowem skoro pan jest zameldowany w jednym miejscu oznacza to (przynajmniej w myśl prawa) ,że pan tam przebywa....- skoro dziecko byłoby zameldowane w innym miejscu to przebywa w miejscu zameldowania... a skoro pan mieszka gdzie indziej tzn. ,że nie sprawuje pan nad nim opieki..
Markiz32 jest off-line  
24-09-2007, 16:49  
thomasek
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

To dziecko nie jest jednak "tak male". Ma konkretnie 17 lat.
Inaczej: czy osoba niepelnoletnia moze mieszkac sama?
thomasek jest off-line  
02-02-2014, 10:59  
flover_
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Zameldowanie samego dziecka

witam, ja chcialam sie dowiedziec czy moge przemelowac dziecko na adres swoich rodzicow? albo czy majac meldunek staly, zameldowac sie tymczasowo u rodzicow, jednoczesnie nie wymeldowywac sie z adresu stalego?
flover_ jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Meldunek samego dziecka - Witam mam taki problem : jestem po rozwodzie i byla zona wymeldowala sie wraz z dzieckiem z mojego mieszkania , od jakiegos czasu pomieszkuje sobie...
§ Zgoda ojca na zameldowanie dziecka? - Witam serdecznie. Mam pytanie. Jestem po rozwodzie z orzekaniem o winie po stronie byłego męża,który jak na razie nie ma ograniczonych praw do...
§ Zameldowanie dziecka - Mieszkam za granica i tu tez urodzilam dziecko.Czy mam obowiazek zameldowania dziecka w PL?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:20.