Oferta - zamiana mieszkania - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § obowiazki sprzedającego nieruc...
    Witam serdecznie. Ostatnio przez umowe dozywocia nabyłem lokal. Mieszkanie znajduje się w domu 8 rodzinnym....
  • § Poniemiecka piwnica
    Witam. Mam nadzieję, że dobrze wybrałem dział. Na mojej posesji jest w/w poniemiecka piwnica, przysypana warstwą...
  • § Jaka jest ważność ustnej umowy...
    Sytuacja jest następująca: Umowa najmu została podpisana w lutym 2014 na 1 rok. W lutym 2015 została przedłużona...

Odpowiedz
 
24-08-2010, 20:57  
anuschka1
Stały bywalec
 
Posty: 568
Domyślnie RE: Oferta - zamiana mieszkania

moze na sam koniec, ale chcialabym dopowiedziec cos z mojej wiedzy:
1. wyrok eksmisyjny zostal wstrzymany do czasu zaoferowania przez gmine lokalu socjalnego. gmina spelnila swoj obowiazek, bo zaoferowala Wam lokale (z tego, co rozumiem - nie jeden???). Jesli nie przyjmiecie oferty jednej z ofert najmu lok.socjalnego, gmiana skieruje sprawe do komornika o eksmisje, ale NIE DO LOKALU SOCJALNEGO, ale do pomieszczenia tymczasowego, a z tamtad....
nie znam dzielnic Trojmiasta, ale prosze pamietac, ze lokal socjalny z samej definicji jest o obnizonym standardzie;
2. nie wiem, ktora z przeslanek zostala wzieta pod uwage przez sad przy orzekania uprawnienia do lok.socjalnego (prawdopodobnie maloletnie dzieci), ale jesli gmina powezmie wiedze, ze Twoj tato jest wspolwlascicielem mieszkania - mysle, ze wytoczy powodztwo o ustalenie, iz prawo do lok.socjalnego nie przysluguje ze wzgl. na zmiane stanu faktycznego sprawy (w kazdym momencie moze je wytoczyc - do czasu skonsumowania przeslanki przyznania lok,np. pelnoletnosci dzieci);
3. umowa najmu lok. scjalnego jest zawierana na rok (z ustawy),jesli w ciagu tego czasu znowu bedzie na Waszym koncie nst zadluzenie, gmina moze Was rowniez z tego - konkretnego lokalu eksmitowac do lokalu o jeszcze bardziej obnizonym standardzie (oczywiscie, o ile beda przeslanki do przyznania lok.socjalnego).
4. najem lokalu i biezace oplaty nie zwalniaja Was z obowiazku uregulowania zaleglosci czynszowych, jesli tego nie zrobicie - Miasto wytoczy Wam powodztwo o zaplate.
5. co zrobic? Isc do Miasta, albo zarzadu nieruchomosci komunalnych i dogadac sie na splate zadluzenia. Wplacic jakas czesc od razu i systematycznie placic ewentualnie uzgodnione raty, ale (!!!!) od ich woli bedzie zalezalo, czy sie zgodza, czy nie. Mozesz wniesc po splaceniu polowy nal. glownej o umorzenie odsetek.
Nie wiem, jaka jest praktyka w Gdansku? Ale Miasto moze (nie musi) zawrzec umowe z najemca, ktory utracil tytul, ale przyczyna tej utraty ustala.
Pozdrawiam
anuschka1 jest off-line  
25-08-2010, 09:19  
Damek90
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Oferta - zamiana mieszkania

Cytat:
1. wyrok eksmisyjny zostal wstrzymany do czasu zaoferowania przez gmine lokalu socjalnego. gmina spelnila swoj obowiazek, bo zaoferowala Wam lokale (z tego, co rozumiem - nie jeden???).
Nie nie, propozycja jest jedna, tylko na wszystkich członków rodziny z osobna. Wcześniej nie było żadnych propozycji.

Cytat:
jesli gmina powezmie wiedze, ze Twoj tato jest wspolwlascicielem mieszkania - mysle, ze wytoczy powodztwo o ustalenie, iz prawo do lok.socjalnego nie przysluguje ze wzgl. na zmiane stanu faktycznego sprawy (w kazdym momencie moze je wytoczyc - do czasu skonsumowania przeslanki przyznania lok,np. pelnoletnosci dzieci);
Mój ojciec nie jest współwłaścicielem mieszkania, a jedynie jego współspadkobiercą. Obecnym właścicielem jest tylko i wyłącznie jego matka.

Cytat:
4. najem lokalu i biezace oplaty nie zwalniaja Was z obowiazku uregulowania zaleglosci czynszowych, jesli tego nie zrobicie - Miasto wytoczy Wam powodztwo o zaplate.
Czyli pomimo że nas wydalą z obecnego lokalu, to i tak musimy zapłacić zaległą należność?
Damek90 jest off-line  
25-08-2010, 14:43  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 18.234
Domyślnie RE: Oferta - zamiana mieszkania

oczywiście, dług nadal będzie
Agnieszka3M jest off-line  
25-08-2010, 18:56  
anuschka1
Stały bywalec
 
Posty: 568
Domyślnie RE: Oferta - zamiana mieszkania

Cytat:
Napisał/a Damek90
Mój ojciec nie jest współwłaścicielem mieszkania, a jedynie jego współspadkobiercą. Obecnym właścicielem jest tylko i wyłącznie jego matka.
co masz na mysli? nabyl spadek po smierci taty? Czyli z mocy prawa stal sie jego wspolwlascicielem. Nie ma znaczenia, ze obecnie mieszka tam tylko jego mama.
Cytat:
Napisał/a Damek90
Czyli pomimo że nas wydalą z obecnego lokalu, to i tak musimy zapłacić zaległą należność?
tak, jak najbardziej. sa to dwie, niezalezne od siebie rzeczy. dlug musisz zaplacic bo nie placiles czynszu wczesniej i to bez wzgledu na too, gdzie bedziesz mieszkal, a lok.socjalny jest przyznany w zw. z orzeczona eksmisja (ktora nota bene zostala orzeczona za dlugi)
anuschka1 jest off-line  
25-08-2010, 20:50  
MALGORZATA.GD
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.443
Domyślnie RE: Oferta - zamiana mieszkania

Anuschka 1.
Małe sprostowanie twojej wypowiedzi ;
1.Gmina skazała ofertę najmu lokalu socjalnego -osobie uprawnionej z mocy wyroku sadu o eklsmisję.
2. Jeśli uprawniony do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego nie przyjmie oferty (7dni)
,wowczas Gmina powiadamia o tej okoliczności wierzyciela a w tym orzypadku jest to spółdzielnia .I wierzyciel w ciagu 14 dni od otrzymania informacji iz uprawniony sie nie zgłosił by zawrzeć umowę najmu lokalu wskazanego przez gminę (lokalu socjalnego), wystepuje do komornika o eksmisję właśnie do LOKALU SOCJALNEGO KTORY WSKAZAŁA GMINA.

Zatem eksmisja zostanie wykonana przez komornika ,a dłuznik zostanie dodatkowo obciażony kosztami przeprowadzenia tej egzekucji komorniczej -eksmisji do lokalu socjalnego.
MALGORZATA.GD jest off-line  
25-08-2010, 21:04  
anuschka1
Stały bywalec
 
Posty: 568
Domyślnie RE: Oferta - zamiana mieszkania

ok. Małgorzata, dziekuje za korekte. Nie mialam tej wiedzy. Mozesz tylko jeszcze podpowiedziec z czego to wynika?
Moje rozumowanie bylo takie:
oczywiscie uprawnienie do lok.socj. orzeczone w wyroku eksmisyjnym i wstrzymane do czasu zlozenia przez Gmine oferty najmu lok. socjalnego. Gmina swoj obowiazek wykonala - zaoferowala lokal (zakladam spelniajacy wymogi lok.socjalnego), a eksmistowany oferty nie przyjal, o czym Gmina powiadomi wlasciciela lokalu.
Pkt (zapewne) 3 wyroku o wstrzymaniu eksmisji zostal skonsumowany przez wypelnienie przez Gmine przeslanek. Pkt 1 wyroku, czyli eksmisja moze zostac wykonana, przepisy egzekucyjne nie pozwalaja na eksmisje na bruk, wiec powinno byc przeprowadzone do lok.tymczasowego.
Przyznam, ze nie przeszukiwalam lex'a, zeby zaglebic sie w temat, ale nie wiem dlaczego Gmina ma byc przymuszona do udostepnienia lokalu socjalnego ( i dalszych konsekwencji z tego wynikajacych - zawarcie umowy na czas okreslony itd.), gdy wykonawszy nalozony sadownie obowiazek wykonala, a najemca z oferty nie skorzystal?
Dzieki za naprowadzenie i korekte.
Pozdrawiam, Anuschka
anuschka1 jest off-line  
25-08-2010, 21:46  
MALGORZATA.GD
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.443
Domyślnie RE: Oferta - zamiana mieszkania

Należy pamietać iż gmina ma obowiazek wskazania lokalu socjalnego osobie uprawnionej z mocy wyroku o eksmisję.
A Wierzyciel chce odzyskac swoją nieruchomość w ktorej nadal mieszka dłużnik i tu zatem dalsze działania po wskazaniu przez gminę lokalu socjalnego przejmuje wierzyciel jeśli dawny lokator -dłużnik robi problemy i nie zglosi sie do gminy by zawrzeć umowę najmu lokalu socjalnego podejmuje wierzyciel działania egzekucji komorniczej .
Nie moze być tak iż czyjeś widzi mi sie badż cwaniactwo osoby uprawnionej do lokalu socjalnego spowoduje iz taka osoba nadal bedzie mieszkała w lokalu do ktorego ma orzeczona eksmisje z prawem do lokalu socjalnego.

w praktyce jest to tak jak wczesniej wskazałam tzn. wierzyciel dokonuje egzekucji eksmisji poprzez komornika do lokalu SOCJALNEGO WSKAZANEGO PRZEZ GMINĘ.


ps. również pozdrawiam serdecznie .
MALGORZATA.GD jest off-line  
25-08-2010, 23:55  
anuschka1
Stały bywalec
 
Posty: 568
Domyślnie RE: Oferta - zamiana mieszkania

rozumiem i dziekuje za wyjasnienie, ale z czego wynika obowiazek nalozenia na gmine dodatkowych "ciezarow" ? (pytam ze wzgl. praktycznych i zawodowych)
Gmina (wystepujac np. jako interwenient uboczny w spr. o eksmisje - niestety, ale winna wystepowac w tym char., bo na niej bedzie ciazyl obowiazek zlozenia oferty najmu lok. socjalnego) zostala wskazana, jako podmiot ktory winien zaoferowac ( a nie dostarczyc) lokal socjalny. Gmina swoj obowiazek wynikajacy z prawomocnego wyroku wykonala, tzn. zaoferowala lokal socjalny (zakladam, ze wszelkie wymogi sa zachowane). Dlaczego i na jakiej podstawie (bo juz nie wg wyroku) gmina ma byc zobowiazana do dostarczenia (rozumiem, ze przymusowego) lokalu socjalnego?
wyroki o eksmisje z prawem do lok. socj. w moim miescie wygladaja mniej wiecej tak:
1. orzeka o opuszczeniu, oproznieniu i wydaniu (...)w stanie wolnym od rzeczy i praw pozwanych;
2. przyznaje pozwanym (....) uprawnienie do lokalu socjalnego,
3. wstrzymuje wykonanie pkt 1 wyroku do czasu zlozenia przez gmine (...) oferty najmu lok. socjalnego;
4. np. rygor wobec pozwanych, dla ktorych zaoczny,
5. orzeczenie o kosztach.
jesli wiec gmina wykonala wyrok sadu, to moim zdaniem nie ma podstaw do nakladania na gmine dodatkowych obowiazkow.
oczywiscie rozumiem sytuacje wlasciciela i dlatego stoje na stanowisku, ze jesli dluznik nie skorzysta z oferty gminy (nie wiem tez, skad sie wzial poglad, ze gmina ma zlozyc trzy oferty??? w wyroku mowa jest o jednorazowej ofercie), to wstrzymanie wykonania eksmisji z pkt 3 wyroku nie ma juz zastosowania i eksmisja jest mozliwa, ale nie przymusowa do lok. socjalnego, ale zgodnie z przepisami egzekucyjnymi kpc do lokalu tymczasowego.
Ja mysle, ze gdyby mialo byc, jak mowisz, to oznaczaloby zmuszenie gminy do zawarcia umowy najmu lokalu socjlalnego z osoba, ktora takiej umowy zawrzec nie chce, a do tego chyba zmusic nie mozna?
Nie twierdze, ze mam racje, ale nie znam po prostu podstaw prawnych Twojego stanowiska.
Dzieki za info w spr (choc nie wiem, czy nas nie wygnaja z tego postu za ta polemike?)
Pozdrawiam serdecznie,
Anuschka
anuschka1 jest off-line  
26-08-2010, 21:45  
MALGORZATA.GD
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.443
Domyślnie RE: Oferta - zamiana mieszkania

anuschka

Gmina nie zmusza uprawnionego z mocy wyroku sadu o eksmisje do przyjecia oferty najmu lokalu socjalnego .
Obowiązkiem gminy jest wskazac taką ofertę najmu lokalu socjalnego osobie uprawnionej na mocy wyroku sadu, i tu działania gminy sa zakonczone ,tak jak wskazałam dalej juz działa wierzyciel -właściciel lokalu w ktorym nadal zamieszkuje były lokator (z orzeczoną eksmisją wstrzymaną do czasu aż gmina przedłoży osobie uprawnionej ofertę najmu lokalu socjalnego.
Wiec jeśli zgodnie z orzeczeniem sadu gmina przedłoży ofertę najmu lokalu socjalnego osobie uprawnionej a dana osoba nie zgłosi się do gminy by dopełnić formalności zwiazanych z zawarciem tej umowy najmu socjalnego (w terminie 7 -dni od pisma gminy doreczonego osobie uprawnionej )
Gmina o tym fakcie powiadamia wierzyciela -własciciela lokalu w ktorym nadal mieszka były lokator i tu działania podejmuje wierzyciel od momentu powiadomienia iz były lokator nie dokonał zawarcia umowy najmu z gminą ,wierzyciel ma 14 -dni by skierowac sprawę o egzekucję do komornika o eksmisję do lokalu wskazanego przez gminę w tym przypadku jest to lokal socjalny.
Jesli wierzyciel nie podejmie tego typu działań egzekucyjnych to nadal bedzie miał dawnego lokatora w swoim mieszkaniu.
Lecz wierzyciel własciciel swojego mieszkania nie bedzie moł dochodzić zadnych roszczeń od gminy -odszkodowania za niedostarczanie przez gminę lokalu socjalnego ,gdyż gmina swoj obowiazek spełniła i wskazała ofertę najmu lokalu socjalnego zgodnie z orzeczeniem sadu.
MALGORZATA.GD jest off-line  
26-08-2010, 22:10  
anuschka1
Stały bywalec
 
Posty: 568
Domyślnie RE: Oferta - zamiana mieszkania

Cytat:
Napisał/a MALGORZATA.GD
wierzyciel ma 14 -dni by skierowac sprawę o egzekucję do komornika o eksmisję do lokalu wskazanego przez gminę w tym przypadku jest to lokal socjalny.
o to pytam. dlaczego wciaz do socjalnego, a nie do pomieszczenia tymczasowego, zgodnie z kpc??? z jakich przepisow wynikaja Twoje twierdzenia? Prosze, podaj podstawe.

Cytat:
Napisał/a MALGORZATA.GD
Jesli wierzyciel nie podejmie tego typu działań egzekucyjnych to nadal bedzie miał dawnego lokatora w swoim mieszkaniu.
wlasciciel majac wyrok z klauzula wyk. wnosi o egzekucje z eksmisji lokalu mieszkalnego wskazujac, gdzie komornik ma przeniesc eksmitowatych - zgodnie z kpc do pomieszczenia tymczasowego, przez co odzyskuje swoja nieruchomosc.
anuschka1 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zamiana mieszkania wł. na dom a PCC odpowiedzi: 6
§ zamiana mieszkania odpowiedzi: 3
§ Zamiana mieszkania odpowiedzi: 1
§ zamiana mieszkania odpowiedzi: 0


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:43.