Ujawnienie starego budynku w Księdze Wieczystej - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
02-09-2010, 08:39  
HanaMa
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie Ujawnienie starego budynku w Księdze Wieczystej

Co zrobić w przypadku, gdy w księdze wieczystej nieruchomości, nie jest ujawniony budynek? Zamierzam właśnie kupić dom i przeglądając KW zauważyłam, że nie ma w niej ani słowa o budynku, jest tylko sposób korzystania z działki określony jako "DZIAŁKA GRUNTU W UŻYTKOWANIU WIECZYSTYM PRZEZNACZONA POD BUDOWĘ DOMU MIESZKALNEGO". Budynek nie jest nowy, stoi już kilkadziesiąt lat. Co w tej sytuacji mogę zrobić? Dodam tylko, że chodzi o Wrocław (przeczytałam na innych forach, że w poszczególnych rejonach są różne praktyki).

Z góry bardzo dziękuję za pomoc! Sprawa jest dość pilna!
HanaMa jest off-line  
02-09-2010, 13:38  
olowpb
Przyjaciel forum
 
Posty: 569
Domyślnie RE: Ujawnienie starego budynku w Księdze Wieczystej

W ewidencji gruntów i budynków zamów wypis z rejestru budynków (z kartoteki budynków) i na tej podstawie składasz wniosek do sądu wieczystoksięgowego o ujawnienie budynku na nieruchomości.
olowpb jest off-line  
02-09-2010, 22:04  
stom
Stały bywalec
 
Posty: 1.552
Domyślnie RE: Ujawnienie starego budynku w Księdze Wieczystej

Ale po co Ci to ? Kiedyś powszechną praktyką było nieujawnianie budynków w KW.
A jak w rejestrze budynków nie będzie tego budynku ? Skąd się biorą budynki w rejestrach ?
stom jest off-line  
03-09-2010, 07:08  
olowpb
Przyjaciel forum
 
Posty: 569
Domyślnie RE: Ujawnienie starego budynku w Księdze Wieczystej

Kiedys...

Jesli ma dzialke w użytkowaniu wieczystym ktore zostalo ustanowione pod budowe domu mieszkalnego to zeby spelnic warunki oddania gruntu w uzytkowanie wieczyste - sadze ze tak moglo byc - musi wykazac ze ten budynek wybudowal.
Zatem o ile z jego ujawnieniem w ewidencji nie bedzie problemu o tyle bedzie niezgodnosc KW z ewidencja.


Budynki w rejestrach biora sie albo z pomiaru powykonawczego geodety albo w przypadku starych budynkow robi sie aktualizacje mapy zasadniczej i w oparciu o sporzadzone przez geodete dokumenty ujawniasz w rejestrze budynek.
olowpb jest off-line  
12-09-2010, 08:40  
labor
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Ujawnienie starego budynku w Księdze Wieczystej

Witam! Podpinam się do tematu. Sytuacja jest następująca. Przeprowadziliśmy sprawę w sądzie o przejęcie spadku po spadkodawczyni zmarłej w 1976r. Wtedy na działce stał stary drewniany dom, który niedługo po śmierci zawalił się. Jeden ze spadkobierców postawił pod tym samym numerem w 1980r dom, w którym do dzisiaj mieszka. Wybudowany bez żadnych zezwoleń, rachunków, nie ma na niego żadnych papierów. Teraz czeka nas dział spadku.Z tego co wiem, nie wchodzi on w masę spadkową, bo powstał po śmierci spadkodawcy.
Co trzeba zrobić, żeby ten nowy dom był faktycznie własnością tego, kto go wybudował wraz z częścią działki na której stoi? Żeby czuł się bezpieczny, że nikt go z niego nie wyrzuci? Wyprowadzić geometra, żeby wymierzył ten fragment działki (resztę wezmą pozostali spadkobiercy) wraz z budynkiem i założyć na tym KW z wpisem o budynku? Czy to potwierdzi na zawsze jego własność, aby mógł kiedyś komuś to zapisać w spadku?
labor jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ niezgodności w księdze wieczystej odpowiedzi: 11
§ Wpis w księdze wieczystej odpowiedzi: 11
§ Wypisanie długu z księgi wieczystej odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:45.