mieszkanie za odstepne???????? - Forum Prawne

 

mieszkanie za odstepne????????

witam chcialabym sie dowiedziec czy takie odstepne mieszkania komunalnego kwaterunkowego jest legalne? jesli tak to na co zwrocic uwage nabywajac tak mieszkanie?...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


 
15-10-2007, 11:37  
gosia-sokalska
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie mieszkanie za odstepne????????

witam

chcialabym sie dowiedziec czy takie odstepne mieszkania komunalnego kwaterunkowego jest legalne?
jesli tak to na co zwrocic uwage nabywajac tak mieszkanie?
gosia-sokalska jest off-line  
15-10-2007, 12:36  
Mrcn
Przyjaciel forum
 
Posty: 785
Domyślnie

Nie.
Jeżeli po obu stronach są dwie umowy najmu (lub po jednej sp.lokatorskie prawo do lokalu) - to za zgodą [!] właścicieli lokali, czyli np. gminy i/lub sp-ni.
Jeżeli obie własność (lub po jednej sp. własnościowe lub prawo odbrębnej własności) to do notariusza - umowa zamiany.
Mrcn jest off-line  
15-10-2007, 14:18  
gosia-sokalska
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

hmm....czyli jezeli gmina sie zgodzi to nie ma problemu, tak???
a na co zwrocic uwage przy takim nabyciu mieszkania i jak to zrobic aby bylo bezpiecznie dlakupujacego? trzeba spisac umowe u notariusza, jezeli sa to mieszkania nie wlasnosciwe tylko najem od gminy?
gosia-sokalska jest off-line  
15-10-2007, 14:39  
Mrcn
Przyjaciel forum
 
Posty: 785
Domyślnie

Gmina rozwiązuje umowę z dotychczasowym najemcą i oferuje je np. Pani (wcześniej należy to uzgodnić z Gminą). Ale : Gmina może się nie zgodzić, jeżeli nie będzie lokalu da owego dotychczasowego najemcy.
Obecnie właściwie jedyną możliwą formą otrzymania lokalu (poza przydziałem, czekając w kolejce kilka lat) jest zamiana lokali.
Ponieważ Pani nie otrzyma lokalu jeżeli dotychczasowy najemca nie wyprowadzi się z lokalu (obowiązek podstawienia lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego).
Sp-nie i Gminy wykonują przy okazji ustawę o ochronie praw lokaltorów i art. 1046 kpc (z osobami z wyrokami eksmisyjnymi) : osoba z zasobów gminy podstawia lokal zajmowany dotychczas (umowa najmu) i przeprowadza sie do sp-ni, a osobę z wyrokiem eksmituje się ze sp-ni.
Zwracamy zawsze uwage na to czy jest KW i co w niej.
Jeżeli ma to być forma umowy najmu to nie ma obowiązku spisywania jej w formie aktu notarialnego.
Mrcn jest off-line  
16-10-2007, 22:09  
izamaja
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

Witam!
Nie chciałabym dublować postów dlatego podłącze się tutaj. Mam podobny problem.
Znajomy wyjeżdza do Irlandii na stałe. Chce zrezygnować dobrowolnie z mieszkania komunalnego. Ponieważ zna naszą ciężką sytuacje mieszkaniową chciałby "oddać "nam swoje mieszkanie. Czy to możliwe?
Czy za spłacenie ewentualnych zaległości za czynsz możemy uzyskać zgodę na legalne mieszkanie? Dodam, że mieszkanie jest kwaterunkowe, z puli Urzędu Miasta w Tbsie.
Dziękuje z góry za odpowiedź.
Iza
izamaja jest off-line  
12-02-2013, 10:17  
lucek1983
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie trudna sprawa.

dzień dobry. mam nadzieje że jeszcze ktoś zorientowany w ciężkim wątku tu czasem zagląda i udzieli mi konkretnej odpowiedzi na to zagadnienie wiem że dubluje problem.
Moja sytuacja wygląda tak jestem osobą oczekującą na mieszkanie z UM. od 12 lat, mam juz dość niski numer więc moge już dostać mieszkanie ale do remątu totalnego .
Mój dobry Kolega mieszka w połówce domku, jest to budynek i ziemia gminna, czynszu tam niema tylko z tego co mówił gruntowe. on z rodziną wyjerzdzają za granice na stałe proponował mi żebym zamieszkał w jego M. Wiem ze problemu by nie było gdybym mial jakieś mieszkanie na zamiane.
1.czy meldując sie nie strace numeru.
2.czy są jakieś realne szanse na zamieszkanie u niego.
3.jak to załatwić by niemieć konsekwęcji prawnych i by przeprowadzka nie zakończyła sie eksmisją.
DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ.
lucek1983 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wynajem za odstepne w prywatnej kamienicy - dzień dobry! mam ogromna prośbę czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na następujące pytanie: jakie ma możliwości właściciel kamienicy prywatnej aby...
§ odstepne za mieszkanie w kamienicy - Witam .W 1996r wynajalem mieszkanie w kamienicy za tzw.odstepne ze stalym zameldowaniem.Wplacilem wlascicielowi 5tys zl i dostalem pokwitowanie z...
§ Odstepne za mieszkanie lokatorskie - Witam chcialabym sie dowiedziec jak wyglada sytuacja w przypadku gdy chcialabym nabyc mieszkanie spoldzielcze lokatorskie w zamian za splacenie komus...
§ Mieszkanie - Mój problem jest następującym jestem półtora roku po ślubie niestety moje małżeństwo nie układało się. Przed ślubem kupiliśmy razem mieszkanie, w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:42.