droga gminna/droga wewnętrzna - Forum Prawne

 

droga gminna/droga wewnętrzna

Proszę o udzielenie odpowiedzi na bardzo ważne dla mnie pytanie: Jak wygląda finansowanie utworzenia drogi gminnej, która w planie zagosp. przestrz. ma przebiegać przez grunt prywatny. ? Czy gmina po uchwaleniu planu ma obowiązek realizacji ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § lokal komunalny
    cześć mam takie pytanie może ktoś mi coś powie. Chodzi o to czy jest taka możliwość aby zamienić się...
  • § wynajem mieszkania należącego ...
    Witam. Jestem najemcą mieszkania należącego do urzędu miasta. Od dwóch lat przebywam w Anglii i na bieżąco płace...
  • § Hipoteka umowna kaucyjna w KW
    Witam - mam pytanie co to znaczy hipoteka umowna kaucyjna, która występuje w KW obok Hipoteki zwykłej. Czy te dwie...

 
17-10-2007, 15:51  
yenwow
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie droga gminna/droga wewnętrzna

Proszę o udzielenie odpowiedzi na bardzo ważne dla mnie pytanie:

Jak wygląda finansowanie utworzenia drogi gminnej, która w planie zagosp. przestrz. ma przebiegać przez grunt prywatny. ? Czy gmina po uchwaleniu planu ma obowiązek realizacji takiej drogi z własnych środków (jeżeli rokowania nie przyniosą rezultatów w drodze wywłaszczenia za odszkodowaniem za grunt). ?
Plan przewiduje budowę drogi gminnej celem zapewnienia odrolnionym w tym planie działkom budowlanym dostępu do drogi publicznej. Sąsiedzi mówili że gmina chce aby właściciele tych działek wykupili wspólnie udziały w gruncie od właścicieli nieruchomości przez których droga ma przebiegać i oddali grunt bezpłatnie gminie pod budowę drogi.
Czy właściciele działek mogą domagać się od gminy realizacji drogi publicznej przyjętej w uchwalonym planie z własnych środków gminy ignorując to co wyżej.

Jaki byłby status drogi wewnętrznej wydzielonej z własnych gruntów, czy drogę taką trzeba zgłaszać do gminy? i nanosić na jakieś mapy np. planu zagosp. czy wystarczy ustanowienie odp. służebności drogowych a droga taka nie musi być oznaczona w żadnej ewidencji.

Ost. napisany post pozostał bez odzewu, postanowiłem napisać jeszcze jeden skracając go najbardziej jak umiałem proszę o pilną pomoc w powyższych kwestiach.
yenwow jest off-line  
18-10-2007, 23:00  
yenwow
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie

naprawde nikt nie ma takiej wiedzy aby mi pomoc?
yenwow jest off-line  
19-10-2007, 08:24  
robertus
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie

Ustawa o drogach bublicznych:
Art.*8.*1.*Drogi niezaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych, w szczególności drogi w osiedlach mieszkaniowych, dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, dojazdowe do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, place przed dworcami kolejowymi, autobusowymi i portami oraz pętle autobusowe, są drogami wewnętrznymi.
2.*Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu.
3.*Finansowanie zadań, o których mowa w ust. 2, należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu.
zatem, co do zasady, czyja droga (grunt) ten finansuje jej budowę.
robertus jest off-line  
19-10-2007, 08:34  
robertus
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie

moim zdaniem, oddanie gruntu pod droge (nawet bezpłatne) gminie jest najlepszym rozwiązaniem. łatwiej bowiem (chyba) wyegzekwewać na Wójcie budowę drogi niż porozumiec sie w tej kwestii ze wszystkimi sasiadami. Po drugie, nalezy liczyc sie z konsekwencajmi podatkowymi - grunt drogowy podlega obciążeniu podatkiem od nieruchomości (nie rolnym) czyli wyższymi stawkami
robertus jest off-line  
01-10-2008, 22:35  
CoM
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: droga gminna/droga wewnętrzna

Chciałabym odświeżyć temat! Pytanie mam trochę inne, ale sprawa wygląda mniej więcej tak samo, otóż pewien urząd Gminy nie chce przyjąć ode mnie działki, która stanowi drogę dojazdową do około 10 działek budowlanych, na niektórych działkach już zakończyła się budowa i mieszkańcy chcą by drogę wyremontowano. Na wypisach z ksiąg wieczystych widnieje zapis, ze mieszkańcy (wspólnie ze sprzedawcą gruntu, czyli tych działek) zobowiązują się do wspólnego utrzymania drogi DO CZASU PRZEJĘCIA JEJ PRZEZ GMINĘ, ale gmina od 5 lat drogi nie chce przejąć. Dowiadywałam się z wielu źródeł i dowiedziałam się, że Gmina wcale NIE MUSI, ale MOŻE ją przejąć. Na innych osiedlach w mojej miejscowości Gmina drogi przejmowała, więc nie znam zasady jaka się kieruje. O co tak naprawdę chodzi, wydaje mi się, że skoro droga prowadzi do 10 działek, to jest jak najbardziej publiczna, osiedle będzie się rozrastać coraz bardziej, wiec chyba nie jest to droga wewnętrzna, wiec dlaczego Gmina jej nie przejmuje? Czy jest wogóle możliwe, to że jej nigdy nie przejmie? Dowiedziałam się też (ale to z pogłosek, żadna to sprawdzona informacja), że publicznie uczęszczane drogi NIE MOGĄ był prywatne. Jest ktoś w stanie nieco rozjaśnić mi tą kwestie (podpowiedzieć gdzie szukać informacji na ten temat, lub odpowiedzieć czy to prawda, że droga, którą uczęszcza się publicznie nie może być prywatna???) Z góry dziękuje za pomoc, sprawa jest dla mnie niesłychanie ważna!
CoM jest off-line  
07-10-2008, 20:28  
Holek-PINBTorun
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Re: droga gminna/droga wewnętrzna

Tak długo jak droga jest własnością osoby fizycznej a nie gminy, będzie to droga prywatna. Mogą z niej <oczywiście z prawnego punktu widzenia> korzystac tylko osoby, dla których właściciel ustanowił służebnośc przechodu i przejazdu, bądź też sąd przyznał drogę konieczną.
Gmina nie ma obowiązku przejmowania drogi. Może to zrobic, lecz nie musi. Przykładu nie musze daleko szukac, gdyż sam amm ten problem. Aby uniknac opłaty za służebności podaczas kupna działki zaproponowałem właścicielowi drogi, by zrzekł się drogi na rzecz gminy. Ten poinformował mnie o tym, iż wniosek od ponad 5 miesięcy leży w gminie ... Po rozmowie z przedstawicielem gminy, okazało się, iż takich wniosków leży tam około 100 a gmina najnormalniej na świecie nie ma kasy na odkupienie takiej drogi. I tu nie chodzi o koszty samej drogi, bo to można za darmo oddac, ale koszty rzeczoznawcy, geodety itp, a w dalszej perspektywie także i utrzymywanie tej drogi chociażby w byle jakim stanie. Ale drogę prywatną można samemu urządzic.
Holek-PINBTorun jest off-line  
07-10-2008, 20:54  
CoM
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: droga gminna/droga wewnętrzna

Masakra! Jednej osobie trudno jest utrzymać droge, a taka gmina ma tych kilometrów troche, wiec dodatkowe 2230 metrów kw nie robią za dużej różnicy. Poza tym płaci się do gminy różne opłaty adiacenckie ..... a tu jeszcze trzeba droge utrzymywac! Masakra!
CoM jest off-line  
23-01-2009, 14:53  
N.Niewinny
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

Witam, mam pytanie związane z tematem - drogi gminnej. Dojazd do kilku domów w tym mojego wiedzie przez drogę której właścicielem jest gmina. Czy gmina zobowiązana jest utrzymywać tą drogę przejezdną np w zimie oraz czy gmina powinna ja naprawiać? Droga ta nie jest asfaltowa lesz gruntowa utwardzana - aktualnie nie jest utwardzana lecz rozmoknięta po zimie - błotnista i nie przejezdna, jedynie samochód terenowy możne po niej przejechać bez problemu. Jeżeli gmina powinna się ta drogą zajmować to co powinienem zrobić żeby jej o tym przypomnieć?
N.Niewinny jest off-line  
24-01-2009, 08:18  
maestro79
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie

Podstawowa sprawą jest spojrzenie jaki staut ma ta droga w miejscowym planie zagospdoarowania przestrzennym ewentualnie w studium uwarunkowań i kierunków jesli planu nie ma.
Plan miejscowy okresla czy ta droga ma byc docelowo publiczna czy wewnetrzna w tym przypadku roznicy prawie nie ma gdyz wlasicielem jest gmina i jakie mają jej byc parametry. W studium może byc rowniez wzmianka ewentualnie na rysunku moze byc zazaczona jako np D (dojazdowa)
Jesli w okazałoby się ze jest to planowana droga publiczna to mozna przypomniec w gminie o obowiazku jaki wynika z tych dokumentów. Warto jeszcze znac np Plan rozwoju lokalnego gminy jesli istnieje lub inne dokumenty w ktorych bedą jakies zapisy o przewidywanych inwestycjach.
Brak jakiejkolwiek wzmianki w powyzszych dokumentach nie wyklucza interwencji gminy w poprawie stanu tej drogi.
Najskuteczniejszą metodą bedzie napisanie pisma z opisem problemu pod ktorym podpiszą się wszysycy ktorzy korzystają z tej drogi i osobiste zlozenie pisma najlepiej w dwoch egzemplarzach do urzedu gminy i do przewodniczącego rady gminy.
maestro79 jest off-line  
25-01-2009, 20:47  
pakodegites
Użytkownik
 
Posty: 375
Domyślnie RE: droga gminna/droga wewnętrzna

miejscowy plan zagospodarowania przestrzenego wcale nie jest jakąś niewzruszalną wyrocznią. co chwila chodzą decydentom różne pomysły po głowach i np mogą popełnić kolejna spec ustawę (coś a la ta o drogach krajowych i autostradach), która wszystkie plany maluczkich mogą położyć.
inna rzecz że gminy tylko "mogą" przejmować drogi prywatne. ja akurat jestem w odwrotnej sytuacji i chcę mieć własną drogę
pakodegites jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ 92kw droga wewnętrzna - ...problem dotyczy parkowania na tak zwanej ulicy oznakowanej jako wewnętrzna, na jednym z typowych osiedli (znak zakazu parkowania, a pod nim znak...
§ droga wewnętrzna - Witam. Mieszkam w bloku należącym do wspólnoty,gmina postawiła przed wjazdem na to podwórko znak droga wewnętrzna, 5m dalej jest znak zakaz wjazdu...
§ droga wewnętrzna - Witam mam pytanko związane z drogą wewnętrzną. Droga jest oznakowana znakami D-46 i D-47. Na drodze tej znajduje się znak B-36" zakaz zatrzymywania...
§ droga wewnętrzna - Witam mam pytanie czy na drodze wewnętrznej która jest oznakowana znakami "droga wewnętrzna" oraz "strefa zamieszkania" jest to droga w okół 2...
§ droga wewnętrzna - jaką ponoszę odpowiedzialność wjeżdżając samochodem na drogę wewnętrzną / w zarządzie miasta/ do której wjazd jest oznaczony znakiem drogowym "zakaz...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:19.