DAROWIZNA a ZACHOWEK???? - Forum Prawne

 

DAROWIZNA a ZACHOWEK????

DAROWIZNA a ZACHOWEK!!!! Witam , mam problem. Moja babcia w 1991 roku wykupiła mieszkanie na własność, w 1996 roku przekazała mi je jako darowiznę poprzez akt notarialny. Zmarła w 2007 roku. W tej chwili jej ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
23-10-2007, 20:16  
stjol
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie DAROWIZNA a ZACHOWEK????

DAROWIZNA a ZACHOWEK!!!!
Witam , mam problem. Moja babcia w 1991 roku wykupiła mieszkanie na własność, w 1996 roku przekazała mi je jako darowiznę poprzez akt notarialny. Zmarła w 2007 roku. W tej chwili jej dzieci (3 osoby) domagają się abym spłaciła ich z tego mieszkania. Czy mają prawo do tego???
stjol jest off-line  
23-10-2007, 20:20  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.243
Domyślnie

Musisz ich splacic. Art 991-1008 Kodeksu cywilnego przeczytaj tam jest wszystko jasno napisane. W razie pytan pisz.
Wczesniej przeczytaj poprzednie tematy na forum - jest mnostwo wpisow na temat zachowkow i darowizn
Zakladki: Prawo opiekuncze lub ogolne cywilne
Dura_lex jest off-line  
23-10-2007, 20:43  
stjol
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Dziękuję za info. Nie dodałam jeszcze że babcia nie zostawiłą testamentu a od momentu darowizny minęło 10 lat
stjol jest off-line  
24-10-2007, 09:34  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.243
Domyślnie

Kim sa te trzy osoby?
Dura_lex jest off-line  
24-10-2007, 13:28  
stjol
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

te osoby to Troje dzieci mojej babci (nie licze mojej mamy bo ona nie będzie się starała o zachowek ode mnie) Jest jeszcze jedna osoba czyli córka mojego zmarłego wujka. Dodam ,że czas od darowizny to 11 lat a ja nie jestem bezpośrednim spatkobiercą , poniewaz moja mama żyje i ona by dziedziczyła.
stjol jest off-line  
24-10-2007, 22:20  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

[lex:1lo9ofhf]Art. 994. § 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.[/lex:1lo9ofhf]

Na poczet zachowku nie dolicza się darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty na rzecz osób nie będących spadkobiercami ani uprawnionymi do zachowku (art. 994 § 1 kc). "A contrario" należy przyjąć, iż podlegają zaliczeniu darowizny uczynione na rzecz spadkobierców lub uprawnionych do zachowku bez względu na datę ich dokonania.

Podsumowując, jeżeli nie jest Pani spadkobiercą to nie można żądać od pani zapłaty zachowku.
Pasqud jest off-line  
27-09-2010, 18:43  
thomas2
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: DAROWIZNA a ZACHOWEK????

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tej sytuacji.
Czy warunkiem koniecznym jest czasokres 10 lat?
Czy wystarczy, że nie jestem spadkobiercą ani nie mam praw do zachówku?
(moja mama żyje i to ona ma takie prawa,żyją też jej dwie siostry i brat)
thomas2 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna a zachowek (odpowiedzi: 4) Witam! Moja mama rok temu zapisała 2 budynki mieszkalne stojące na jednej działce i stanowiące jej osobisty majątek mojemu bratankowi. Zapis jest...
§ darowizna a zachowek (odpowiedzi: 4) Mam pytanie Mój tata chce przekazać aktem notarialnym darowiznę na rzecz mojego syna mieszkanie, które jest tylko jego własnością. Niestety tata...
§ Darowizna, ponowna darowizna, zachowek (odpowiedzi: 3) Witam, moja babcia jest rozwodniczka, jej maz juz od dawna nie zyje. Babcia miala dom, ktory darowala jednemu z synow, syn ten ma jeszcze czworke...
§ darowizna a zachowek (odpowiedzi: 12) Siostra otrzymała w drodze darowizny działkę budowlaną. Czy w wypadku śmierci ojca (który był darczyńcą) ta darowizna będzie zaliczona do masy...
§ Darowizna a zachowek (odpowiedzi: 4) Witam. W 2006 r. rodzice umową darowizny (w której darczyńcy zwolnili darowiznę z obowiązku zaliczenia na schedę spadkową) przepisali mi dom oraz...
§ Darowizna a zachowek (odpowiedzi: 3) W 2004 roku rodzice darowali mi i mojej żonie mieszkanie w którym ja obecnie mieszkam a z którego oni się wyprowadzili do domku zakupionego przez...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:16.