zwrot nakładów poniesionych przez dzierżawcę - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
10-01-2011, 20:28  
tro
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie zwrot nakładów poniesionych przez dzierżawcę

- dzierżawiłem obiekt na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem, iż jeżeli właściciel zerwie umowę przed określonym czasem, to będzie on zobowiązany do zwrotu nakładów poniesionych na obiekt (remonty, doposażenie, itp)
- według umowy właściciel miał potwierdzać zakres i jakość wykonanych robót poprzez powołanie swojego rzeczoznawcy - nie czynił tego, mimo moich wezwań (listy były ewidentnie "olewane", w rozmowie było wieczne "dobra, dobra, w późniejszym terminie powołamy"), wobec czego, chcąc mieć jakieś zabezpieczenie, powołałem na własną rękę rzeczoznawcę, który wycenił wszystkie wykonane roboty - na większość materiałów mam faktury, ale wiele robót robione było przez moich pracowników (i mnie samego), na część materiałów nie mam faktur, bo zakupiłem je z myślą o remoncie prywatnego domu, ale "po drodze" okazało się, że pilniej są potrzebne w dzierżawionym obiekcie
- remonty, ich zakres i cena były określone w umowie, która wręcz obligowała mnie do zrobienia tego, tego i owego za takie i takie pieniądze.
- właściciel zerwał umowę przed określonym czasem. sprawa najprawdopodobniej pójdzie do sądu, gdyż nie chcą oddać mi należnych mi pieniędzy, wręcz straszy mnie art 676 KC (wbrew temu, że umowa jasno określała zakres, wartość i moje zobowiązanie do wykonania robót)

pytanie: co zmienia w tej sytuacji fakt, że to ja, a nie właściciel (jak nakazywała umowa) powoływałem (i opłacałem) rzeczoznawcę? Obiekt jest już zdany, czy teraz, po fakcie, właściciel może kwestionować wyceny "mojego" rzeczoznawcy?
tro jest off-line  
10-01-2011, 20:57  
demagogia
Moderator globalny
 
demagogia na Forum Prawnym
 
Posty: 6.714
Domyślnie RE: zwrot nakładów poniesionych przez dzierżawcę

Kwestionować może (i pewnie będzie). Ale to sąd zdecyduje.
demagogia jest off-line  
10-01-2011, 21:02  
tro
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: zwrot nakładów poniesionych przez dzierżawcę

@ demagogia:
a fakt, że zobowiązali się w umowie do powoływania swojego rzeczoznawcy, olewali to, a teraz chcą bym im wszystkie moje roboty przypadły za "free" ma coś na rzeczy? No może nie całkiem za free. Zaproponowali mi ułamek (właściwie, ułameczek) tego co wycenił rzeczoznawca. Bo jak nie, to 676 kc (mimo tego, że według umowy miałem nie tyle prawo, co obowiązek inwestować w tę budę sporą forsę)...
tro jest off-line  
10-01-2011, 21:27  
demagogia
Moderator globalny
 
demagogia na Forum Prawnym
 
Posty: 6.714
Domyślnie RE: zwrot nakładów poniesionych przez dzierżawcę

No więc właśnie to działa na Waszą korzyść. Myślę, że sąd właściwie oceni zaangażowanie stron w wypełnianie postanowień umowy. Ale i tak wszystko zależy od oceny niezawisłego sądu.
Jeśli Wasz "przeciwnik" wynajmie adwokata, to jednak (niechętnie) radziłabym zasięgnąć fachowej opinii z przedstawieniem wszelkich dokumentów, bo możecie się pogubić a sprawa jest o duże pieniądze.
demagogia jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Reklamacja Obuwia - Odzyskanie poniesionych nakładów odpowiedzi: 1
§ Remont wykonany przez dzierżawcę odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:31.