Droga konieczna - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
18-01-2011, 21:05  
gorol
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie Droga konieczna

Witam
Wyobrażcie sobie jest droga korzystamy z niej od 79 roku.Biegnie ona kolejno od dołu właścicielem jest mój wujek dwóch działek na których stoi jego dom następnie działka na której stoi dom zbudowany około roku piedziesiatego której ja jestem właścicielem następnie działka której właścicielem jest wujek, i puzniej mój rodzinny dom . Na początku była to droga kamienista jednakże drogę utwardził urząd gminy droga asfaltowa rok1995.Jednakże urząd przed utwardzeniem nie przejął całej drogi , przejeli tylko kawałek od drogi wojewódzkiej biegnący tylko do mojej działki.(ten sporny przebiegający przez budynek wujka) gmina nie przyznaje się do utwardzenia drogi.
Mam problem z wujkiem tego typu że jakieś dwa lata temu sąsiad wysłal pismo do nadzoru budowlanego że wujek ma dom postawiony na drodze gminnej.
Po dokonaniu kilkakrotnych pomiarów przez geodetów okazało się że róg budynku faktycznie przebiega przez niego droga .Trwa teraz postępowanie administracyjne rozgraniczeniowe. Problem mam taki że droga przebiegająca teraz po działce sąsiada powinna przebiegać w innym miejscu tj. przez dom wujka ja z tej drogi codziennie korzystam . Drugim problemem jest to że ta droga biegnie według wszelkich zapisów w starostwie i gminie tylko do mojej działki znajdującej się nad działką wujka . Problem jest taki że ta droga w rzeczywistości stanowi jeszcze dojazd do kilkudziesięciu innych działek znajdujących się powyżej, coprawda jest do nich dojazd z innej strony (jest dłuższy i stanowi duży kłopot szczególnie w zimie bo jest pod górę i np karetka nie może dojechać).Jak by tego było mało to nad moją działką czyli tj. tak wujek ma działke puzniej ja i znowu wujek a nad nim moi rodzice ja teraz u nich mieszkam.
Konflkt jest taki że wujek niechce teraz puścić drogi przez tą jego wyższą dziąłkę, od tego momentu jak dowiedział sie o tym że na dole ma dom na drodze zbudowany. Zabrania nam korzystania z tej drogi mówi że jet to jego własność.Chcieliśmy mu zapłacić za pas przez który przebiega droga nie zgadza się. Straszny mamy problem bo nas ciąga po sądach że korzystamy z jego własności niszczymy jego ogrodzenie szykanujemy go i wogóle takie tam.
Mam kilka pytań bardzo proszę o odpowiedż jak najszybszą:
-to postępowanie administracyjne trwa już trzy lata (że droga przebiega przez jego dom ,dojazd do mojej działki) czy to jest normalne że to się tak ciągnie???
- czy sasiad który jest właścicielem naprzeciw wujka może mi zagrodzić tak żebym niemiał wogóle dojazdu?
-czy moi rodzice mogą wystąpić o drogę konieczną przez działkę wyższą wujka i czy jak tak czy mają szanse na wygraną zaznaczam że jest inny dojazd ale dłuższy i strony w zimie nie idzie dojechać )
gorol jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ droga gminna a droga konieczna odpowiedzi: 5
§ DROGA KONIECZNa odpowiedzi: 2
§ droga konieczna odpowiedzi: 2
§ Droga konieczna?? odpowiedzi: 13
§ droga konieczna odpowiedzi: 1
§ droga konieczna odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:18.