fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
10-03-2011, 17:45  
anff
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej

Mój problem dotyczy tzw "funduszu remontowego". Zarządca budynku, w
którym posiadam mieszkanie podniósł o 100% składkę miesięczną na
tenże fundusz. Niestety większość członków wspólnoty wyraziła na to
zgodę, ja nie, czemu dałam wyraz na piśmie. Teraz "nasz" zarządca
straszy mnie komornikiem. Przeczytałam ustawę o własności lokali, nie
ma tam ani słowa o tym, że wpłaty na jakiś fundusz remontowy są
obligatoryjne. Postanowiłam sama odkłądać na ten cel w ramach swoich
oszczędności. Czy mogę nie płacić składek na fundusz emontowy? Jak
mam to umotywować?
anff jest off-line  
10-03-2011, 18:14  
@@@Anna
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej

wspólnota ma to do siebie, że wszystkie decyzje podejmowane są większością głosów ale od takiej decyzji można się odwołać w określonym przez statut wspólnoty czasie, proszę się zapoznać z regulaminem waszej wspólnoty i zarządu aczkolwiek myślę że i tak będzie Pan/i płacić bo to są uroki wspólnoty a wspólnotę zakładaliście państwo dobrowolnie
@@@Anna jest off-line  
10-03-2011, 18:33  
rzeczowy
Stały bywalec
 
Posty: 977
Domyślnie RE: fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej

Sprostuję, bo w wypowiedzi @@@Anny jest 2 zasadnicze błędy:

Po 1, wspólnoty nikt nie zakłada, wspólnota powstaje z mocy prawa.
Po 2, od uchwały właścicieli w przedmiocie zwiększenia składki na fundusz remontowy można odwołać się (zaskarżyć uchwałę) do sądu, w terminie 6 tygodni, a nie w terminie określonym przez statut.

Teraz jeszcze słowem wyjaśnienia: faktycznie fundusz remontowy nie jest w żaden sposób wskazany w ustawie. Nie mniej jednak w ustawie napisano, że właściciele ponoszą m. in. koszty remontów. Fundusz remontowy jest więc funkcjonalnie wyodrębnionym funduszem wspólnoty, na którym zbierane są środki na zaspokojenie przyszłych potrzeb wspólnoty (remont).

Nie sposób sobie wyobrazić samodzielnego oszczędzania na remont nieruchomości wspólnej. Trzeba bowiem pamiętać, że z pieniędzy zgromadzonych na f. remontowym remontowana będzie wyłącznie nieruchomość wspólna (klatki schodowe, elewacja zewnętrzna, piec centralnego ogrzewania). Remont lokalu jest zaś indywidualną sprawą właściciela, i na to może on odkładać środki wg własnego uznania.

Jeżeli wysokość składki po podwyżce nie jest rażąco wysoka, tzn. nie zachodzi sytuacja, w której nawet potencjalne przyszłe potrzeby wspólnoty nie uzasadniają tak wysokiej składki, to zaskarżanie uchwały uważam za bezprzedmiotowe.
rzeczowy jest off-line  
10-03-2011, 20:54  
anff
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej

Dziękuję za informację. Jednak uważam, że mogę za wykonane remonty zapłacić gotówką, wcale nie muszę oszczędzać na koncie wspólnoty. Prawo nie obliguje mnie do tych "przedpłat" tylko do ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości wg posiadanych udziałów. Jeśli nie zapłacę za wykonany remont to wspólnota ma prawo wyegzekwować należność na drodze komorniczej. Mylę się??
anff jest off-line  
10-03-2011, 21:18  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.279
Domyślnie RE: fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej

Cytat:
Napisał/a anff
Dziękuję za informację. Jednak uważam, że mogę za wykonane remonty zapłacić gotówką, wcale nie muszę oszczędzać na koncie wspólnoty.
na tej samej zasadzie, sąsiad wpadnie na pomysł, że pomaluje swoje piętro na zielono, bo wcale nie musi słuchać innych i uważa,że zielony jest super...
BOHO jest off-line  
11-03-2011, 09:49  
rzeczowy
Stały bywalec
 
Posty: 977
Domyślnie RE: fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej

Cytat:
Napisał/a anff
Prawo nie obliguje mnie do tych "przedpłat" tylko do ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości wg posiadanych udziałów. Jeśli nie zapłacę za wykonany remont to wspólnota ma prawo wyegzekwować należność na drodze komorniczej.
Powiedzmy tak: prawo pozostawiło właścicielom lokali swobodę w decydowaniu, czy łatwiej im będzie zapłacić po 5000 na raz gdy tylko przyjdzie potrzeba, czy odkładać miesięcznie stosunkowo niewielkie kwoty, co zabezpieczałoby przyszłe prace.

Jeżeli właściciele zdecydowali o takiej wysokości zaliczki (bo f. remontowy to po prostu jeden z elementów, z jakich składa się zaliczka na zarząd nieruchomością) to musisz ją płacić. Jeżeli nie będziesz płacić, może to być dochodzone w postępowaniu upominawczym, a później ściągnięte w drodze egzekucji.

Przymusowe ściągnięcie będzie więc wynikiem nie tego, że nie zapłacisz za remont, a tego, że nie zapłacisz składki ustalonej przez większość właścicieli.
rzeczowy jest off-line  
11-03-2011, 10:03  
witek_p
Stały bywalec
 
Posty: 579
Domyślnie RE: fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej

anff - o jakiej wogóle kwocie piszesz, przed i po podwyżce ?
Jakie mieszkanie (powierzchnia) i ile jest łącznie lokali (we wspólnocie) i mniej więcej o jakiej średniej wielkości ?
witek_p jest off-line  
11-03-2011, 17:16  
anff
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej

Podwyżka wyniosła 100% czyli od 1 zł do 2 zl za metr kwadratowy. Zgodziłam się na tę złotówkę tyle mogę płacić, na 2 zł się nie zgodziłam. Przecież ta decyzja wspólnoty to absurd - jeśli większość postanowi, że wpłacaja po 100 zł to ich sprawa, niech każdy wpłaca ile może, przecież nie ma wyznaczonych górnych limitów.
anff jest off-line  
12-03-2011, 11:22  
rzeczowy
Stały bywalec
 
Posty: 977
Domyślnie RE: fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej

Pomijając fakt, że nie powinno się liczyć z metra kwadratowego (tylko z udziałów), to 2 złote miesięcznie z metra na 50 m. kw. mieszkanie daje 100 złotych miesięcznie. Trudno powiedzieć, czy ta kwota jest niska czy wysoka - trzeba uwzględnić stan techniczny i wizualny budynku, bo tylko w ten sposób można prognozować koszty ewentualnych remontów.
Jeżeli czujesz się mocno pokrzywdzony i uważasz, że jesteś w stanie dowodzić swoich racji przed sądem, uchwałę możesz zaskarżyć z powodu naruszenia zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną (art. 25 UWłLok)
rzeczowy jest off-line  
12-03-2011, 14:46  
anff
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej

Fajnie, że mam z kim przedyskutować temat Nie jest to ani mało, ani dużo (inne bloki uchwaliły 1,50 zł). Mnie chodzi o fakt, czy mogę wpłacać po starej stawce (na jaką się zgodziłam pół roku temu)? A tak na marginesie...zmieniliśmy zarządce przed niecałym rokiem ponieważ poprzedni nie robił nic w sprawie dochodzenia reklamacji za źle wykonany, nowy dach. Cieknie nam na głowy. Nowy administrator obiecywał "gruszki na wierzbie". A przez rok nie wystosował ani jednego pisma w tej sprawie, ba nawet nie zadzwonił! Jedyne co potrafi to zbierać kasę i nakłaniać ludzi aby drugi raz płacili za to samo. Wspólnota nie za mądra, więc mu się to udaje.
anff jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Fundusz Remontowy w Spółdzielni Mieszkaniowej odpowiedzi: 0
§ Wspólnota MIeszkaniowa- fundusz remontowy odpowiedzi: 4
§ Fundusz remontowy w wspólnocie mieszkaniowej a dodatkowe opłaty. odpowiedzi: 1
§ fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej odpowiedzi: 3
§ Wspólnota mieszkaniowa a fundusz remontowy odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:09.