Podział majątku dorobkowego - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Zamknięty temat
 
13-05-2006, 06:37  
FalcoJagoda
Moderator w spoczynku
 
FalcoJagoda na Forum Prawnym
 
Posty: 232
Domyślnie Podział majątku dorobkowego

Cytat:
PRAWO RODZINNE Podział majątku dorobkowego
Rozwiedziony małżonek przejmuje prawo do służbowego mieszkania

Prawo najmu mieszkania uzyskane w czasie trwania małżeństwa przysługuje obojgu małżonkom i należy do dorobku małżeńskiego

W razie rozwodu sąd decyduje, któremu z nich je przyznać. Może je otrzymać także ten z małżonków, który nie był tzw. głównym najemcą. W ten sposób najem mieszkania uzyskany w związku z pracą jednego z małżonków może po rozwodzie przypaść drugiemu. Dotyczy to również tzw. mieszkań kolejowych.

Mieszkania te mogą być zgodnie z ustawą z 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji Przedsiębiorstwa Państwowego Polskie Koleje Państwowe sprzedawane najemcom na warunkach preferencyjnych.

Powstało w związku z tym pytanie, co będzie, jeśli uprawnienie do pomniejszenia ceny przysługuje jednemu z małżonków, a prawo najmu w związku z rozwodem zostało przyznane przez sąd drugiemu. Czy z prawa do wykupu lokum i pomniejszenia jego ceny może w takiej sytuacji skorzystać ten drugi małżonek?

Takie pytanie prawne skierował do Sądu Najwyższego sąd II instancji rozpatrujący apelację od postanowienia w sprawie podziału majątku dorobkowego rozwiedzionych małżonków.

SN w uchwale z 22 marca 2006 r. odpowiedział, że uprawnienie do nabycia lokalu mieszkalnego przy zastosowaniu art. 44 ust. 2 wskazanej ustawy przechodzi na byłego małżonka, któremu przy podziale majątku wspólnego zostało przyznane prawo najmu.

Zgodnie z przepisem powołanym przez SN przy sprzedaży mieszkania kolejowego cenę ustaloną wedle zasad przyjętych w ustawie z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami pomniejsza się o 6 proc. za każdy rok pracy w PKP, PKP SA lub firmach, które wykonują lub wykonywały zadania na ich rzecz, oraz o 3 proc. za każdy rok najmu mieszkania od PKP albo PKP i PKP SA łącznie, ale nie więcej niż o 95 proc. ceny (sygn. III CZP 15/06)


Żródło: http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wyd ... _a_13.html
FalcoJagoda jest off-line  
Linki sponsorowane
Zamknięty temat

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podział majątku dorobkowego po rozwodzie odpowiedzi: 23
§ Umowa o PODZIAŁ MAJĄTKU DOROBKOWEGO odpowiedzi: 6
§ Podział majątku dorobkowego odpowiedzi: 9
§ podział majątku dorobkowego odpowiedzi: 1
§ podział majątku dorobkowego odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:07.