Podział działki zabudowanej budynkiem - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § Sąsiad używa dźwiękowego odstr...
    Tak, sąsiad kupił to genialne urządzenie niestety krety zostały natomiast ja słucham 24 godziny na dobe 7 dni w...
  • § Zadłużone mieszkanie
    Witam mam po zmarłych rodzicach mieszkanie spółdzielcze własnościowe z wpisem do akt notarialnych. Zajmowałam się...
  • § Montaż słupka na trawniku
    Witam wszystkich forumowiczów! Mam takie pytanie. Posiadam motocykl, nie mam garażu mieszkam w bloku. Mam jakąś...

Odpowiedz
 
11-01-2008, 18:54  
andrzejkowary
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Podział działki zabudowanej budynkiem

Mąż jest współwłaścicielem(udział %) wraz z ojcem działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Chcielibyśmy dokonać podziału tej działki na 2 odrębne, w ten sposób,że dom byłby na odrębnej działce a przyległy do niego ogródek stanowiłby odrębną działkę z zachowaniwem służebności i drogi dojazdowej) W Urzędzie Gminy usłyszeliśmy,że taki podział jest niemożliwy w myśl art. 95 pkt 1 ust. o gospodarce nieruchomościami dot. zniesienia współwłasności. Jednak art ten nie barzdo dotyczy naszej sytuacji poniewaz my nie chcemy znosić współwłasności a jedynie uzyskac podział działki -na podstawie art. 95 pkt 7. Czy może ktos spotkał sie juz z taką sytuacja i czy sa jakies luki w prawie które można wykorzystać?
andrzejkowary jest off-line  
11-01-2008, 21:18  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.246
Domyślnie

Polskie prawo rzeczowe dazy do unikania wspolwlasnosci. Wedlug przepisow wspolwlasnosc jest sytuacja tymczasowa i niepozadana w obrocie. Dlatego tam gdzie to mozliwe ustawodawca zmusza niejako do wyjscia ze wspolwlasnosci.

Moim zdaniem zniesienie wspolwlasnosci w takim wypadku byloby najlepszym i najsensowniejszym rozwiazaniem.
Dura_lex jest off-line  
12-01-2008, 09:17  
andrzejkowary
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

dzieki za odpowiedż ale sytuacja nasza jest barzdej złożona z uwagi na fakt,że w przyszłości rodzice chcą dokonać darowizny na męża oraz jego rodzeństwo. chcemy więc narazie podzielić działki na dwie po to aby mąż otrzymał część domu i ogród a rodzeństwo jedynie udziały w budynku. A gmina robi trudności twierdząc ze taki podział jest niemożliwy?
andrzejkowary jest off-line  
12-01-2008, 14:51  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.246
Domyślnie

Powtorze, ze wyjscie ze wspolwlasnosci jest najlepszym rozwiazaniem zwlaszcza z uwagi na fakty jakie Pan/Pani podal/podala.

Pozdrawiam
Dura_lex jest off-line  
12-01-2008, 15:43  
andrzejkowary
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Zniesienie współwłasności w naszym przypadku spowoduje,że w przyszłości reszta udziałów % działki wraz z budynkiem przejdą w równych częściach na rodzeństwo męża-czyli po równo udział w bydynku i tak samo udział w gruntach(ogródek) a tego chcemy uniknąć.Zależy nam na podziale jedynie w budynku a ogródek przy nim jako osobna działka mogłby być zapisany osobno.
andrzejkowary jest off-line  
12-01-2008, 18:40  
Mona
Moderator w spoczynku
 
Mona na Forum Prawnym
 
Posty: 561
Domyślnie

Współwłasność bardzo często występuje w praktyce obrotu cywilnoprawnego i, wbrew formułowanym niekiedy opiniom, nie zawsze jest stanem przejściowym. Nie znam jakiejkolwiek normy prawnej, która by zmuszała współwłaścicieli do zniesienia współwłasności.
Zaś art. 95 pkt. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami wręcz uniemożliwia zniesienie współwłasności poprzez podział działki zabudowanej jednym, a nie dwoma budynkami (oczywiście zniesienie współwłasności może nastąpić bez podziału, np. poprzez spłaty).

W tej sprawie nie widzę przeszkód, by podział działki nastąpił zgodnie z art. 95 pkt. 7 z warunkiem, by wydzielone działki posiadały dostęp do drogi publicznej. Nie występują tu ograniczenia obszarowe, jak przy podziale gruntów rolnych - art. 93 ust. 2a.

Proponuję złożyć komplet dokumentów z wnioskiem, że proponowany podział ma służyć wydzieleniu działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego.
Definicja działki budowlanej z w/w ustawy, to:
[lex:3afeg7xh]Art. 4. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
3a) działce budowlanej - należy przez to rozumieć zabudowaną działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce;[/lex:3afeg7xh]
W razie odmownej decyzji, można ją zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Mona jest off-line  
12-01-2008, 18:52  
andrzejkowary
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Dzięki troche mnie to pociesza. Mam nadzieje,że obejdzie się bez SKO choc urzędnik był w 100 % pewny swego i od razu poinformował nas o decyzji odmownej i straszył SKO. Dodatkowo mam nadzieje,że przemawia za nami to,że gmina wydała nam decyzję o warunkach zabudowy-dotyczącą budowy osobnego wejścia z uwagi na wielopokleniowy dom aby w przyszłości wyodrębnić samodzielne mieszkanie z osobnym wejściem. Dobudowaliśmy , remontujemy nadal a teraz zaczęły sie trudności.
andrzejkowary jest off-line  
12-01-2008, 19:51  
Mona
Moderator w spoczynku
 
Mona na Forum Prawnym
 
Posty: 561
Domyślnie

Wniosek winien być złożony przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości (podpisany). Współwłaściciele mają prawo żądać wszczęcia postępowania administracyjnego, a obowiązkiem urzędnika jest sprawę załatwić zgodnie z prawem. Nie rozumiem obaw co do SKO

Jeśli wydana decyzja będzie wadliwa pod względem prawnym, SKO uchyli ją i przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia, jeśli będzie prawidłowa, to utrzyma ją w mocy.
Mona jest off-line  
13-01-2008, 07:18  
andrzejkowary
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

zgadzam się ale teoria jest teoria a w praktyce wygląda to inaczej. Zależy nam na czasie a jak zacznie sie procedura odwoławcza to niestety. W takich właśnie przypadkach widać jak funkcjonują urzędy. Jak na samym dole tak to wygląda to co można powiedziec o tych "na górze". Dzięki jednak za podpowiedź, złożymy ten wniosek i czekamy . Może przy dobrze umotywwanym wniosku nie będzie robił trudności. Pozdrawiam
andrzejkowary jest off-line  
13-01-2008, 13:24  
andrzejkowary
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Mona
Przepraszam,że tak Cię absorbuję ale mam jeszce jedno pytanie. Czy w myśl art 95 pkt 7 nie powinniśmy najpierw wyodrębnić lokalu. Jeśli tak to gdzie znajde podstawy prawne(ustawa).
Czy moze wystarczy jak we wniosku ujmę jedynie to co psałas/łes wczesniej tj. wydzielenie bedzie niezbędne celem korzystania z budynku. Skoro gmina wydała decyzje o warunkch zabudowy nan nasza korzyść i mamy osobne wejście do mieszkania.
dzięki z góry za podpowiedź
andrzejkowary jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ bdynek na działalność gospodarczą na zabudowanej już działce odpowiedzi: 1
§ Podział nieruchomości zabudowanej odpowiedzi: 3
§ Wyodrębnienie części działki zabudowanej budynkiem odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:56.