Czy można dobudować ganek bez zgłaszania? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
11-08-2010, 04:07  
artisan3D
Przyjaciel forum
 
artisan3D na Forum Prawnym
 
Posty: 1.751
Domyślnie RE: Czy można dobudować ganek bez zgłaszania?

1. Dobudowa ganku stanowi rozbudowe co w myśl prawa budowlanego zawsze wymaga pozwolenia na budowę. Legalizacja jest możliwa, gdy wykonano roboty poprawnie technicznie, a rozbudowa nie stoi w sprzeczności z miejscowymi planami zagospodarowania. Koszty są duże. Ekspertyza, projekt, opracowania geodezyjne. To pikuś. Opłata legalizacyjna może stanowić 50 tysięcy i więcej nawet. Iloczyn stawki, powierzchni rodzaju budynku.
2.Stawianie blaszaków nie może się odbywać ot-tak sobie. Garaż wymaga pozwolenia na budowę. Budynek gospodarczy do 25 m2 ( pb art. 21.1.2) ) już nie. Ale wymaga projektu, zgłoszenia, sprawdzenia czy nie narusza prawa miejscowego. Moim zdaniem powinien byc oparty o projekt zagospodarowania terenu na mapach aktualnych do celów projektowych. Niektórzy PINB i starostwa nie wymagają planów zagospodarowania przy zgłoszeniach, ale to trzeba sprawdzxić na miejscu.
artisan3D jest off-line  
19-08-2010, 23:02  
wiadomokto
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Czy można dobudować ganek bez zgłaszania?

Witam,

Cieszę się, że taki wątek powstał, ponieważ sprawa dla mnie jest jak najbardziej aktualna
Mam pytanie/a dotyczące właśnie przebudowy ganku. Otóż chciałbym przebudować istniejący ganek, który jest niewystarczająco duży, aby zrobić osobne wejście do piwnicy. Jako, że dotychczas wejście do piwnicy odbywało się bardzo stromymi schodami (poprzez tzw. właz) to chciałbym teraz zrobić osobne wejście (znacznie bezpieczniejsze). Jednak obecny ganek jest zbyt mały, aby to wykonać, w szczególności, że przez ten ganek wchodzi się również do mieszkania.
Mieszkanie znajduje się na terenie miasta w oficynie, a sam ganek stoi na granicy działki własnościowej w odległości ok. 3 metrów od innej kamienicy (okna). Teraz moje pytania brzmią:
1) Czy istnieje możliwość, abym mógł poszerzyć ganek dosłownie o 80cm i wejść w działkę należącą do miasta w tak niewielkim odstępie od innej kamienicy z oknami?
2) Czy mogę się powołać na jakieś przepisy, które mogły by mi to umożliwić zważając na utrudniony dostęp do piwnicy?
3) Jak w skrócie wygląda droga uzyskania takiego ewentualnego pozwolenia, bo raczej o samowolce nie ma mowy?

Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje na ten temat...
Pozdrawiam
wiadomokto jest off-line  
11-06-2011, 00:31  
Uschiii01
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Czy można dobudować ganek bez zgłaszania?

Chce powiekszyc ganek o ok. 3 m². Czy to wymaga pozwolenia na rozbudowe czy moze wystarczy zgloszenie do odpowiedniego Urzedu?

Dziekuje za kazda informacje.
Uschiii01 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ procedura zgłaszania zaginięcia nastolatka na policji odpowiedzi: 1
§ Nielegalnie dobudowany ganek. odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:24.