droga gminna/droga wewnętrzna - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
11-06-2011, 23:22  
dch4
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie droga gminna/droga wewnętrzna

Witam wszystkich serdecznie.Kupiłam działkę rolną , która została przekształcona w budowlaną,dostałam pozwolenie na budowę domu z uprawomocnieniem,wsztko pięknie do tego momentu-okoliczni sąsiedzi zażądali ,,spłaty drogi" .Udałam się do gminy,gdzie usłyszałam że droga do mojej działki nie jest prawnie uregulowana tzn.mieszkańcy oddali część swoich działek na drogę,gmina położyła asfalt,w ewidencji grutów właścicielem drogi jest gmina,ale muszą jeszcze wytyczyć drogę a nie mają na to środków-czy jest to droga wewnętrzna,kto jest administratorem?
Moje pytanie jest takie,czy mieszkańcy mogą mi zabronić dojazdu do mojej działki,drogą która była wykonana ze środków gminy-sąsiedzi pomagali przy budowie i remoncie tej drogi.Drugie pytanie czy mają prawo ustawić znak ograniczający wjazd pojazdom np. do 5 ton -miałabym problem z dowozem materiałów na budowę.
Proszę o pomoc ,może ktoś z Państwa miał taki problem.
dch4 jest off-line  
12-06-2011, 07:35  
artisan3D
Przyjaciel forum
 
artisan3D na Forum Prawnym
 
Posty: 1.751
Domyślnie RE: droga gminna/droga wewnętrzna

Po pierwsze - starostwo wydając pozwolenie na budowę nie widziało problemu w podłączeniu działki do drogi publicznej? Byc może z map wysnuto wniosek, że takie podłączenie jest możliwe za pośrednictwem tej wzmiankowanej drogi wewnętrznej. Skoro więc wzmiankowana droga wewnętrzna urządzona została na działce, której włascicielami są osoby prywatne, to w celu skorzystania z tej drogi należy zapłacić. Forma umowy, sposób administracji(zarzadzania), koszty utrzymania nalezałoby uzgodnić, regulaminem, czy też umową.
Tak, mieszkańcy - własciciele mogą zabronić korzystania, chyba, że dokonasz uzgodnionej wpłaty, a księgi wieczyste uwzględnią prawo przechodu i przejazdu.
Tak, mogą ograniczyć wjazd z uwagi na tonaż. Nikt nie zabrania wwożenia materiałów lekkimi środkami transportu.
artisan3D jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Droga niepubliczna, a droga wewnętrzna czy to samo? odpowiedzi: 1
§ Droga wewnętrzna odpowiedzi: 15
§ droga gminna/droga wewnętrzna odpowiedzi: 21
§ Droga gminna wewnętrzna, a ogrodzenie odpowiedzi: 2
§ Droga wewnętrzna czy droga publiczna? odpowiedzi: 22
§ Droga wewnętrzna odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:57.