Rozgraniczenie nieruchomości a wynagrodzenie uprawnionego geodety - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
13-06-2011, 10:16  
sewe
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Rozgraniczenie nieruchomości a wynagrodzenie uprawnionego geodety

Witam
W kwietniu złożyłem wniosek do Burmistrza o rozgraniczenie nieruchomości (powstał spór co do granicy między mają działką a działką sąsiada- w dokumentach wskazywane są różne granice). Wiem, że w gminie jest geodeta, który wygrał przetarg na wykonywanie czynności zleconych przez urząd. W moim wniosku upoważniłem tegoż geodetę gminnego. Pani w urzędzie powiedziała mi, że dla rozgraniczenia 4 pkt, zgodnie z umową pomiędzy urzędem a geodetą koszt rozgraniczenia wyniesie 600 zł. Niedawno przyszło pismo z gminy, że jednak koszt takiego rozgraniczenia to nie będzie 600 zł tylko 4000, bo ceny robót geodezyjnych dotyczą jedynie działek gminnych. Przedstawiając sytuację w tym świetle organ administracji publicznej, wezwał do ustosunkowania się do pisma, a w przypadku wyrażenia zgody do wpłaty zaliczki w wysokości 2000 zł. Czy burmistrz, lub geodeta gminny w takim przypadku ma dowolność co do kształtowania wysokości wynagrodzenia za przeprowadzenie rozgraniczenia. Przecież działa on z upoważnienia burmistrza.
sewe jest off-line  
13-06-2011, 11:21  
ŁukaszJJ
Użytkownik
 
Posty: 331
Domyślnie RE: Rozgraniczenie nieruchomości a wynagrodzenie uprawnionego geodety

Witam.
Troszkę mylisz pojęcia - burmistrz jako przedstawiciel urzędu przeprowadza rozgraniczenie, a w określonych wypadkach kieruje je do sądu. Burmistrz upoważnia geodetę do przeprowadzenia rozgraniczenia na wniosek strony - w tym przypadku Twoją.

Geodeta, który obsługuje tą gminę wystartował w przetargu i podał określone ceny dotyczące różnych prac geodezyjnych. Cena rozgraniczenia 600 zł obowiązuje tylko Gminę i jej działek. Jeśli chcesz zlecić rozgraniczenie musisz poszukać geodetów w swoim regionie i dogadać się z nimi co do ceny. Napewno nie będzie to 600 zł - bo to cena dla rozgraniczanych nieruchomości gminnych. Przygotuj się na wiele wyższą cenę, bo rozgraniczenia geodeci z reguły nie lubią robić - jest praco i czasochłonne. Odstraszają również możliwe wizyty w sądzie w przpadku ostrego sporu granicznego.
ŁukaszJJ jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozgraniczenie nieruchomości-koszty odpowiedzi: 1
§ Rozgraniczenie nieruchomości - problem. odpowiedzi: 1
§ Rozgraniczenie nieruchomości i co dalej? odpowiedzi: 3
§ Trudny sąsiad/rozgraniczenie nieruchomości odpowiedzi: 5
§ Rozgraniczenie nieruchomości odpowiedzi: 1
§ rozgraniczenie nieruchomości odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:57.