inny numer dzialki i powierzchnia w ksiegach wieczstych i w wydziale ewidencji grunto - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
21-06-2011, 16:52  
jola107
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie inny numer dzialki i powierzchnia w ksiegach wieczstych i w wydziale ewidencji grunto

Witam.Mam problem w wyniku pomiarow kontrolnych w 1978r dzialka zmienila pow.i nr.W ksiegach wieczystych jest nr.dzialki i pow.z aktu notarialnego z 1975r.Natomiast w w wydziale ewidencji gruntow jest inny nr.dzialki i pow.tej samej dzialki zmniejszona o 10 arów.moje pytanie jak dotrzec do dokumentow na jakiej podstawie zmieniono pow.dzialki nadmieniam ze nie podpisywalam zadnych dokumentow ktore dotyczyly by zmiany nr. i powierzchni dzialki.Czy mozna wogole po tylu latach wyjasnic ta sprawe i odzyskac te 10 arow gruntu ktorego w wydziale gruntow nie ma a KW jest i w akcie notarialnym tez.Mam tez pytanie czy w 1978 r. mozliwa byla zmiana pow.dzialki i nr.bez zgody wlasciciela dzialki i czy mozliwe bylo tez w tamtym okresie przesuniecie starego kamienia geodezyjnego bez mojej zgody.Co wogole zrobic czy dac sobie spkoj z tymi 10 arami i prostowac tak jak jest w ewidencji gruntu w ksiegach wieczystych czy probowac odzyskac te 10 arow jaka jest szansa ze sie je odzyska.
jola107 jest off-line  
22-06-2011, 10:55  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.316
Domyślnie RE: inny numer dzialki i powierzchnia w ksiegach wieczstych i w wydziale ewidencji gr

Te jak nazywasz "pomiary kontrolne" były modernizacją ewidencji. Jest ona przeprowadzana co jakiś czas i ma na celu uporządkowanie zapisów w ewidencji. Numery działek zostały zmienione też w celu uporządkowania wspomnianej ewidencji (po prostu w wyniku wielokrotnych podziałów i ewentualnych scaleń robi się bałagan a numery działek są coraz dziwniejsze). Jeśli idzie o powierzchnię to fakt, że się zmieniła akurat na twoją niekorzyść wcale nie znaczy, że fizycznie cokolwiek straciłaś. Po prostu metody pomiarowe i dokładność przyrządów do pomiarów służących zmienia się z czasem i w wyniku nowych, dokładniejszych pomiarów okazuje się, że powierzchnia się zmienia. Ale nie znaczy to wcale, że miedza czy płot się przesunęły.
Jeśli idzie o powierzchnię działki, to jeśli jest różnica pomiędzy zapisem w ewidencji gruntów a zapisem w KW, to decydujące znaczenie ma zapis w ewidencji. Jeśli idzie o zmianę w numeracji działek, to wydział ewidencji sam powinien po przeprowadzonej modernizacji sprostować zapis w KW, ale widocznie ktoś czegoś nie dopilnował a po tylu latach już nie ma możliwości dojść co i kto. Jeśli naprawdę musisz to sprostować, to potrzebny jest wykaz synchronizacyjny sporządzony przez geodetę, potem wniosek do KW. Ale jeśli nie masz musu prostowania, to nie rób nic, szkoda wydawać pieniądze bez potrzeby.
firondel jest off-line  
27-06-2011, 21:20  
jola107
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: inny numer dzialki i powierzchnia w ksiegach wieczstych i w wydziale ewidencji gr

Dziekuje bardzo za odpowiedz bardzo mi pomogłeś.
jola107 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Inny numer rejestracyjny w OC odpowiedzi: 1
§ Wypłata na inny numer konta odpowiedzi: 2
§ FVAT wystawiona na inny podmiot ujęta w ewidencji zakupu odpowiedzi: 4
§ zawyżona powierzchnia ziałki w ewidencji i KW odpowiedzi: 2
§ inny numer działki w KW i Geodezji odpowiedzi: 3
§ powierzchnia dzialki a miejscowy plan zag.przes. odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:10.