kto może zameldować - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
18-07-2011, 21:16  
kolo77
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie kto może zameldować

witam potrzebuję pomocy w sprawie meldunkowej.sytuacja wygląda następująco mamy z żoną dom jednorodzinny teściowie zaczeli go budować ale po fundamentach zabrakło im pieniędzy rozpoczętą budowę zapisali na mnie i żonę jako darowiznę w akcie notarialnym, teściowie nie mają żadnej służebności itp . to było warunkiem uzyskania kredytu na dokończenie budowy domu i teraz pytanie ;czy żona może ich zameldować w naszym domu bez mojej zgody ? proszę o szybką odp.
kolo77 jest off-line  
18-07-2011, 21:22  
Disater
Użytkownik
 
Posty: 193
Domyślnie RE: kto może zameldować

Jeżeli jest właścicielem, to może, jednak nie musi.
Disater jest off-line  
19-07-2011, 09:26  
oby_wa_tel
Stały bywalec
 
Posty: 334
Domyślnie RE: kto może zameldować

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CD7CAF836F
Cytat:
Meldunek urzędowo potwierdza fakt pobytu danej osobie pod wskazanym adresem. Dopóki nie znajdzie to odzwierciedlenia w rzeczywistości, tj. w rzeczywistym fakcie przebywania w danym lokalu, z zamiarem skoncentrowania tam swoich spraw życiowych, czynność zameldowania nie może być dokonana.

Należy z całą mocą podkreślić, że czynność zameldowania, czy odmowy zameldowania pod określonym adresem nie tworzy ani tym bardziej nie pozbawia żadnych praw do spornego lokalu. Innymi słowy: ani z faktu zameldowania nie można wywodzić uprawnień do lokalu, ani z faktu odmowy meldunku wyprowadzać tezy o pozbawieniu praw do lokalu. Jeżeli skarżące uważają, że zostały bezprawnie pozbawione swoich praw do lokalu, powinny skorzystać ze środków prawnych odzyskania władztwa nad lokalem. O spornych prawach do lokalu rozstrzygać może jednak tylko sąd powszechny, a nie organ prowadzący ewidencję ludności, czy sąd administracyjny kontrolujący rozstrzygnięcia administracyjne w przedmiocie meldunku.

Jeżeli skarżące uzyskają faktyczne władztwo nad spornym lokalem i zamieszkają tam faktycznie, będą miały nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek zameldowania. W dacie wydawania przez organ skarżonej decyzji z uwagi na brak przesłanki faktycznego pobytu zameldowanie skarżących było niedopuszczalne.
oby_wa_tel jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jak zameldować żonę odpowiedzi: 274
§ Jak zameldować? odpowiedzi: 1
§ Kto może zameldować? odpowiedzi: 2
§ Czy muszę zameldować żonę? odpowiedzi: 1
§ Czy spadkobierca mógł zameldować? odpowiedzi: 1
§ czy może zameldować odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:54.