Wycinka drzew w lesie bez zezwolenia? - Forum Prawne

 

Wycinka drzew w lesie bez zezwolenia?

USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody Art. 83. 1. Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
23-08-2011, 08:08  
seamus
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie Wycinka drzew w lesie bez zezwolenia?

USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
Art. 83.
1. Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta [...]
2. Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wydaje wojewódzki konserwator zabytków.
[...]
6. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do drzew lub krzewów:
1) w lasach;



Czy to znaczy, że na własnej prywatnej działce rolnej nie mogę usunąć drzew bez zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta, a na działce sąsiedniej wpisana do ewidencji gruntów jako las (Ls) mogę wyciąć drzewa bez uzyskania takiej zgody?
Dura lex..... :/ oj dura.....
seamus jest off-line  
23-08-2011, 09:20  
StaryPrawnik
Użytkownik
 
Posty: 234
Domyślnie RE: Wycinka drzew w lesie bez zezwolenia?

Tak, w lesie (Ls) wycinasz bez zezwolenia wójta ...

Możesz poinformować Leśniczego o tym fakcie jedynie ... u nas czasami się to praktykuje, aczkolwiek, nie ma chyba takiego obowiązku, o ile nie zamierzać wyciąć lasu w całości ...
StaryPrawnik jest off-line  
23-08-2011, 10:03  
_Kinia_
Stały bywalec
 
Posty: 1.562
Domyślnie RE: Wycinka drzew w lesie bez zezwolenia?

mało tego kary za taką wycinkę sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy więc lepiej pytać o wydanie decyzji w gminie na wycinkę, ponieważ nawet życzliwy sąsiad - może takie zawiadomienie złożyć karalność upływa po 5 latach od dnia ścięcia drzewa
_Kinia_ jest off-line  
23-08-2011, 10:32  
korf
Przyjaciel forum
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 16.608
Domyślnie RE: Wycinka drzew w lesie bez zezwolenia?

W otulinach i w parkach narodowych konieczna zgoda Nadleśniczego. (poprzez gajowego, leśniczego) Nawet, jak jest to wycinka pielęgnacyjna.
korf jest off-line  
23-08-2011, 13:19  
Łukasz_SM
Stały bywalec
 
Posty: 879
Domyślnie RE: Wycinka drzew w lesie bez zezwolenia?

Nie żebym się czepiał, ale czy przez przypadek powiat nie sprawuje nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych i zamiar pozyskania drzewa z prywatnego lasu należy zgłosić do starostwa??
Łukasz_SM jest off-line  
23-08-2011, 18:56  
korf
Przyjaciel forum
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 16.608
Domyślnie RE: Wycinka drzew w lesie bez zezwolenia?

Nie czepiasz się. Napisałem gdzie byłem pewien, ze potrzebna zgoda. trzeba zajrzeć tez do Ustawy o Lasach. Nie wiem czy nie ma sprzeczności. Ustawa o Ochronie Przyrody a Ustawa o Lasach. Wiem, też ze plantacje nie potrzebują zgody. Coś mi tu nie gra....
korf jest off-line  
24-08-2011, 05:14  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.318
Domyślnie RE: Wycinka drzew w lesie bez zezwolenia?

Cytat:
czy przez przypadek powiat nie sprawuje nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych i zamiar pozyskania drzewa z prywatnego lasu należy zgłosić do starostwa??
Ale też starosta ma prawo upoważnić do tego nadleśnictwo i tak zazwyczaj czyni. Więc jeśli ktoś ma zamiar wycinać drzewo w lesie, to przed wycinką powinien skontaktować się z nadleśnictwem. Dodatkowo leśniczy po wycince cechuje drzewa i wydaje odpowiednie zaświadczenie, bez niego może być problem z policją, na przykład podczas przewozu drewna. Zatrzymają podczas kontroli i tłumacz się człowieku, że drewno nie jest kradzione...
firondel jest off-line  
24-08-2011, 08:26  
seamus
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie RE: Wycinka drzew w lesie bez zezwolenia?

USTAWA z dnia 28 września 1991 r.o lasach
Art. 14a.
1. Drewno pozyskane w lasach podlega ocechowaniu.
2. Obowiązek cechowania drewna spoczywa na właścicielach lasów, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Drewno pozyskane w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa cechuje starosta, który wystawia właścicielowi lasu dokument stwierdzający legalność pozyskania drewna.


Nie ma natomiast ograniczenia co do możliwości wycinki w lesie prywatnym poza koniecznością cechowania. Cechowanie ma na celu stwierdzenie legalności drzewa/drewna, a nie określenie czy drzewo można czy też nie można wyciąć. Innymi słowy starosta (bądź za jego upoważnieniem nadleśniczy) nie ma możliwości odmówić cechowania wskazanego przez właściciela drzewa. Dobrze mówię?
seamus jest off-line  
24-08-2011, 08:41  
StaryPrawnik
Użytkownik
 
Posty: 234
Domyślnie RE: Wycinka drzew w lesie bez zezwolenia?

Tak - zazwyczaj powiat zleca to Lasom Państwowym, jeśli chodzi o wycięcie to u nas cechuje się drzewo tylko to, które właściciel chce sprzedać ... nie wiem czy to jest prawidłowe ale tak to się praktykuje, w każdym razie lepiej rozeznać sprawę w nadleśnictwie.
StaryPrawnik jest off-line  
24-08-2011, 09:04  
seamus
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie RE: Wycinka drzew w lesie bez zezwolenia?

Wszystkim udzielającym się w temacie - serdeczne dzięki!!!
seamus jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ wycinka drzew ania85o2 Postępowanie administracyjne 0 21-03-2011 12:19
§ wycinka drzew ania85o2 Prawo gospodarcze 0 16-03-2011 19:33
§ Wycinka drzew ania85o2 Postępowanie administracyjne 1 14-03-2011 18:22
§ Wycinka drzew stenlyga Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 7 04-03-2011 18:23
§ wycinka drzew bez zezwolenia brankiniol Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 23 20-05-2010 15:54


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:38.