służebność mieszkania, forma czynności, zrzeknięcie się - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
03-03-2008, 14:46  
aniam241
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie służebność mieszkania, forma czynności, zrzeknięcie się

Mam dożywotnią służebność mieszkania, ponad rok temu przy okazji spisywania u notariusza darowizny została dla mnie ustanowiona. Nie jest mi ona teraz do niczego potrzebna, chciałabym się jej zrzec.
1. Czy można zrzec się służebności i nie będzie to miało wpływu na dokonaną przeze mnie darowiznę (służebność dotyczyła mieszkania, które darowałam)?
2. Czy mogę to zrobić jednostronnie - tzn. że obecna właścicielka mieszkania nie będzie przy tym obecna (np. ja sama pójde do notariusza i się zrzeknę)?
3. Czy rzeczywiście musi być to w formie aktu notarialnego? Art. 77 paragraf 3 kc nie jest dla mnie jasny ("natomiast odstąpienie od umowy albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem"). Czy przez analogię można potraktować zrzeczenie się służebności osobistej? Czy to oznacza, że nie muszę specjalnie lecieć do notariusza i mu płacić a wystarczy, że sama coś napiszę? Czy moje własne zrzeczenie może stanowić podstawę do wykreślenia wpisu o służebności w księdze wieczystej?

Zależy mi żeby siostra nie musiała przyjeżdżać z Norwegii, żeby było jak najtaniej i szybko (wiec jak sie da to również nie u notariusza).
aniam241 jest off-line  
06-03-2008, 07:04  
poranna_kawa
Użytkownik
 
Posty: 128
Domyślnie Re: służebność mieszkania, forma czynności, zrzeknięcie się

Oświadczenie o zrzeczeniu sie prawa powinno być złożone właścicielowi rzeczy obciążonej. Ustawa zastrzega formę aktu notarialnego tylko dla oświadczenia właściciela, który prawo ustanawia. Mozna więc zastosować forme ustną czy tez pisemna. Jednakże do wykreślenia prawa z księgi wieczystej potrzebny jest co najmniej dokument z podpisem notarialnie poświadczonym. Więc nalezałoby to zrobić pisemnie, pójśc do notariusza po poświadczenie podpisu i z tym do kw.
poranna_kawa jest off-line  
31-08-2011, 11:42  
roza29071978
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: służebność mieszkania, forma czynności, zrzeknięcie się

ja i moja małoletnie córka mamy ustanowiona służebność osobistą. Umowilam sie ejdnak z wlascicielkem budynku oraz pozostalymi czlonkami rodziny ze sie zrzekne sluzebnosci osobistej. Czy moge rowniez zrzec sie tej sluzebnosci w imieniu mojej maloletniej corki??? Chcialybysmy sie po prostu wyprowadzic na swoje i nei chce zostawic pozostalej rodziny z obciazeniem sluzebnosci osobistej
roza29071978 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ służebność osobista mieszkania a sprzedaż mieszkania odpowiedzi: 1
§ zrzeknięcie się mieszkania odpowiedzi: 5
§ PIT kupno mieszkania podanek od czynności cywilkoprawnych PCC odpowiedzi: 2
§ Czy taka forma zakupu mieszkania jest bezpieczna? odpowiedzi: 2
§ forma czynności prawnych odpowiedzi: 2
§ Odezwy w sprawach karnych – forma czynności, prawo do obrony odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:18.