rozliczenie za co. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
29-09-2011, 21:07  
Róża25
Zbanowany
 
Posty: 137
Domyślnie rozliczenie za co.

Witam i bardzo proszę o poradę.Mieszkam w lokalu Spółdzielni Mieszkaniowej na podst umowy najmu i w niej wprowadzoną nam dodatkową opłatę do czynszu od 1 m2 powierzchni lokalu.Od SM otrzymałam rozliczenie za co.i muszę dopłacić kwotę,która jest 3 razy większa niż moja renta chorobowa,dlatego zwróciłam się do Zarządu SM z prośbą o obniżenie tej kwoty i w uzasadnieniu pisma podałam wysokość renty oraz wprowadzenie tej dodatkowej opłaty do czynszu,która obciąża mnie dodatkowymi kosztami.SM udzieliła mi na piśmie odpowiedzi odmownej,gdzie powołała się na zawartą umowę i obowiązujący w SM regulamin rozliczania kosztów za co. oraz wyjaśniła działanie i zastosowanie zaworów termostatycznych i podzielników.Biorąc pod uwagę sam fakt,że za ogólna kwotę,którą muszę zapłacić w SM można kupić 5 ton węgla po cenie krajowej i ogrzać za nie powierzchnię dużo większą niż 47 m2 mojego mieszkania złożyłam ponowne pismo w te samej sprawie i obecnie oczekuję odpowiedzi.Mój problem polega na tym,że nie wiem,czy w prawidłowy sposób SM dokonała rozliczenia,bo w umowie napisane mam"Różnice wynikające z rozliczenia opłat wynoszonych w formie zaliczki za co. i zw. podlegają rozliczeniu w terminie określonym przez SM",a w obowiązującym regulaminie SM istnieje taki zapis"Opłaty wpłacane w trakcie sezonu grzewczego przez Najemców zajmujących lokale na zasadzie najmu,ustalane są przez Zarząd Spółdzielni w oparciu o zużyte ciepło(przez budynek lub grupę budynków)za poprzedni okres rozliczeniowy,przewidywane podwyżki cen energii cieplnej,zmiany podatku VAT i innych mających wpływ na poziom ponoszonych przez Spółdzielnię kosztów zakupu energii cieplnej.Jednostką rozliczeniową jest m2 powierzchni lokalu."W odpowiedzi na moje pismo SM nie podaje żadnych poniesionych kosztów za co.,a kwota,którą ja mam dopłacić wynika z różnicy ogólnej kwoty,którą ja poniosłam i jest prawie taka sama jak przedpłaty,które są składnikiem czynszu.Czy końcowy zapis w regulaminie"Jednostką rozliczeniową jest m2 powierzchni lokalu" oznacza,że SM powinna mnie tylko rozliczać na podst. powierzchni lokalu,czy też przy uwzględnieniu podzielników?
Róża25 jest off-line  
01-10-2011, 07:02  
Róża25
Zbanowany
 
Posty: 137
Domyślnie RE: rozliczenie za co.

Witam ponownie i bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.Przeglądając tą stronę zauważyłam,że są wypowiedzi osób,które dobrze znają prawo,dlatego nie rozumiem,dlaczego nikt mi nie chce pomóc,Za każdą wypowiedź będę wdzięczna,bo naprawdę jestem w trudnej sytuacji finansowej i nie wiem co dalej robić.
Róża25 jest off-line  
04-10-2011, 12:17  
pasiutki
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: rozliczenie za co.

Może uda mi się trochę wyjaśnić Pani sprawę. Otóż w spółdzielniach jest tak, że co miesiąc płaci się zaliczki za ogrzewanie. Ich wysokość jest uzależniona od tego ile ciepła zużyła pani poprzedniej zimy. Na przykład - jeżeli zużyła pani ciepła za 1200 zł (rozliczenia za ogrzewanie spółdzielnia musi przesłać każdemu lokatorowi raz w roku) to od następnego sezonu, czyli zazwyczaj września lub października będzie Pani płacić miesięcznie 100 zł zaliczki. Chodzi o to, aby miesięczne wpłaty za ogrzewanie zawarte w czynszu pokrywały się (oczywiście mniej więcej) z tym ile pani zużyje ciepła. Jeżeli zima jest bardzo sroga to musi się pani liczyć z dopłatą, jeżeli łagodna to ze zwrotem. Wtedy spółdzielnia może obniżyć Pani wysokość miesięcznej zaliczki za ogrzewanie. Problem pojawia się, gdy są podzielniki i kaloryfery na klatkach schodowych. Wtedy za nie Pani też po części płaci, bo blok jest rozliczany z węzła głównego i kwota jest dzielona na wszystkich lokatorów. Proszę też zwrócić uwagę, że jeżeli Pani ma włączone kaloryfery, a sąsiad nie, to po części Pani go ogrzewa i stąd mogą być takie rachunki. No chyba, że ma Pani uszkodzone zawory lub podzielniki, ale wątpie. To tak bardzo ogólnie w tym temacie. Pozdrawiam. P.S. Niestety, takie są uroki mieszkania w bloku z podzielnikami.
pasiutki jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozliczenie podatkowe - słub w połowie roku, rozliczenie ulgi na dziecko odpowiedzi: 2
§ Rozliczenie z US odpowiedzi: 1
§ Rozliczenie umowy zlecenie. Fałszywe rozliczenie odpowiedzi: 2
§ Rozliczenie Pit-u 36 odpowiedzi: 14
§ rozliczenie odpowiedzi: 1
§ rozliczenie PIT odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:58.