Zameldowanie a tytuł prawny - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
08-01-2010, 09:23  
KasiaMM25
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zameldowanie a tytuł prawny

Witam!
Ja również mam problem z niechcianym lokatorem. Otóż odziedziczyłam wraz z siostrą i kuzynem dom po dziadkach. Matka kuzyna nie mieszka w domu od ponad dziewięciu lat. Wyprowadziła się dobrowolnie do innego miasta, tam też pracowała. Pod adresem zameldowania nie zostawiła żadnych rzeczy osobistych. Jest alkoholiczką. Często odwiedzają nas komornicy w jej sprawie. Na szczęście wystarczy okazanie testamentów i postanowienia sądu oraz wskazanie aktualnego adresu i dają nam spokój. Teraz wymyśliła, że chce nagle wrócić. Co mogę zrobić żeby jej nie wpuścić? Nawet jej syn (jeden ze współwłaścicieli) jej tu nie chce (trzy lata temu "pozbyła" się go i od tej pory chłopak jest na utrzymaniu moich rodziców którzy z nami mieszkają. Od maja jest pełnoletni). Bardzo proszę o rade. Jeśli Norek63 jeszcze zagląda na to forum to proszę o kontakt na adres kaniunia@vp.pl. Proszę o pomoc każdego kto zna jakikolwiek sposób na niewpuszczanie niechcianego lokatora mimo iż jest zameldowany na stałe.
KasiaMM25 jest off-line  
08-01-2010, 10:35  
natimol27
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zameldowanie a tytuł prawny

Witam!Moja stuacja wyglada nastepujaco.Moji dziadkowie przepisali mojemu ojcu dom.Wówczas był on w zwiazku małżenskim z moja mama i mieli wspólnote małzenska.6 lat temu moja mam zmarła a mój ojciec zwiazał sie z inna kobieta.W momencie gdy ta kobieta zaczeła u nas mieszkac ja z bratem wyprowadzilismy sie do swoich przyszłych wspołmałżonków(najstarsza siostra od dawna mieszka w Warszawie)poniewaz brakowało miejsca i nikt z nas nie chciał mieszkac z obca osoba.Nigdy nie zaakceptowalismy tej kobiety,ponieważ cały czas skłucała cała rodzine ale tolerowalismy ja ze wzgledu na ojca.Od 5 lat jest tam zameldowana na stałe.W chwili obecnej wraz z moim rodzenstwem zażadalismy aby sie wyprowadziła.Ona twierdzi że nie możemy jej nic zrobi ponieważ jest tam zamerldowana.Czy faktycznie ma to znaczenie?Przecież jest to nasz dom rodzinny!!!Należy nam sie też czesc po mamie?Czy możemy znów zamieszkac tam?Nadmieniam ze mój brat jest wciąż tam zameldowany na stałe.Prosze o rade jak możemy usuna ta kobiete z naszego domu!!!!!!!!!
natimol27 jest on-line Raportuj zły post Odpowiedź z cytowaniem
natimol27 jest off-line  
21-01-2010, 00:00  
zbyszek1974
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zameldowanie a tytuł prawny

natimol27 a tata żyje? to chyba on powinien o tym decydować, kto z nim mieszka, to jego mieszkanie. Jej jednak mieszkanie się nie należy, meldunek to tylko administracyjne potwierdzenie przebywania, a nie prawo własności. legalnie raczej jej nie usuniecie, ale nie zmienia faktu, że nie ma prawa do lokalu, bo nawet gdyby wyszła za mąż za ojca to jest jego majątek osobisty, sprzed małżeństwa, gdyby ojciec zmarł, to mieszkanie w spadku należy się wam a nie jej.
zbyszek1974 jest off-line  
21-01-2010, 00:18  
zbyszek1974
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zameldowanie a tytuł prawny

ah, to polskie prawo, dlaczego tym wszystkim ludziom, którzy mieszkają w cudzych mieszkaniach i domach wydaje się że skoro mają meldunek to nikt ich nie jest w stanie ruszyć. dlaczego polscy właściciele nie mają żadnych praw? dlaczego jest tak przyjęte, że właściciel wyrzucający ze swojego mieszkania dzikiego lokatora to przestępca, a ten zawsze ,,biedny'' lokator zamieszkujący nielegalnie przestępcą nie jest?
Każdy musi w tym kraju ciężko pracować na swoje, a taki łajdak uważa że mu się należy i prawo to pielęgnuje.
najlepiej to tym wszystkim urzędnikom, politykom i innym, którzy na to zezwalają powsadzać po 2 osoby jako lokatorów, niech nie mogą ich usunąć, niech mieszkają z tymi ''biednymi'' lokatorami, to może zmienią szybciej to nasze prawo.
Mnie też w życiu nie było łatwo, ale tyram jak mogę i ile mam sił. nie oglądam się na państwo, bo mi się należy, nie zajmuję czyjejś własności, bo mam takie prawo. Jak mi będzie ciężko to powinienem wynająć mieszkanie, przestać płacić, a właściciel niech się ze mną sądzi? Zasądzą mi lokal zastępczy, i będę tak sobie siedział 10lat, aż gmina znajdzie mi jakieś lokum? PARANOJA
Nie jest mi absolutnie żal tych wszystkich ''biednych '' lokatorów.
Niech idą pod most, może to ich zmusi do myślenia i wezmą się do roboty.
zbyszek1974 jest off-line  
21-01-2010, 10:24  
Borno
Stały bywalec
 
Posty: 1.100
Domyślnie RE: Zameldowanie a tytuł prawny

Cytat:
Napisał/a zbyszek1974
ah, to polskie prawo, ...
Spokojnie, w końcu się unormuje.
Przyczyną takie stanu rzeczy jest fakt, że gdyby nagle doprowadzili "Ustawę o ochronie..." do "normalności" to kilkadziesiąt (kilkaset?) tysięcy ludzi nagle nie miało by gdzie mieszkać, no i zaczęły by się manifestacje, głodówki pod sejmem, rozruchy społeczne itd. A która ekipa rządząca by tego chciała ...
Ale powoli to się zmieni. Likwidacja stawek regulowanych (mój guru: Jerzy Seifert), możliwość zwiększania czynszu (z ograniczeniami ale jednak). Dwa lata temu pierwsza zmiana o najmie okazjonalnym. Teraz poprawki i ryczałt z przychodów 8.5%. (Może Oskar Hejka coś udziała z kaminicami reprywatyzowanymi (obywatel24.pl)) Kiedy ludzie przestaną się bać wynajmować będzie więcej mieszkań na rynku to i ceny się unormują ze względu na większą podaż. Ruszyły programy typu "Rodzina na swoim", teraz są nowe planu Ministerstwa Infrastruktury na rozwój budownictwa. Przepisy oczywiście generują patologię, ale samo Państwo na tej patologi traci. Więc trzeba cierpliwie czekać (lub walczyć Ci którzy umieją i mogą) aż sytuacja się unormuje.
Borno jest off-line  
21-01-2010, 10:46  
Borno
Stały bywalec
 
Posty: 1.100
Domyślnie RE: Zameldowanie a tytuł prawny

A dla walczących o swoją własność są już jakieś sposoby.
- legalne sposoby utrudniania życia niechcianym lokatorom
- wypowiedzenie umowy najmu/użyczenia->eksmisja (jeżeli nie jest przyznany lokal zastępczy to wielu komorników uznaje hotel robotniczy jako pomieszczenie tymczasowe (opłacone na 1 miesiąc))
- dla nie zamieszkujących ale posiadających meldunek->wymeldowanie w trybie administracyjnym
-firmy zajmujące się eksmisjami, posiadające pomieszczenia tymczasowe i współpracujące z komornikami przy eksmisjach
Borno jest off-line  
21-01-2010, 11:04  
Borno
Stały bywalec
 
Posty: 1.100
Domyślnie RE: Zameldowanie a tytuł prawny

Różne stosowane sposoby, które spotkałem (absolutnie nie zachęcam, tylko informuję)
- Remonty. Właściciel jest zobowiązany do sprawnego działania instalacji ale przecież remonty się zdarzają no i czasem przeciągają. Czasem też jakieś okno trzeba wymienić, czasem bałagan na klatce spowodowany remontem.
- Umowy. Właściciel jest zobowiązany do dostarczania zimnej wody (sanepid) ale zerwanie umowy o pozostałe media nie ogranicza ich podpisania samodzielnego przez lokatora (nawet w przypadku bezumownego korzystania z lokalu - np. prąd i gaz). Z kablówką pewnie lokatorowi będzie trudniej ale wielu lokatorów z nie wie że umowę może podpisać samodzielnie (np. prąd na zasadzie przedpłatowym przy braku prawa do lokalu).
- Uciążliwości. Zależą od pomysłów właścicieli. Kamerka bez rejestracji dźwięku, nie skierowana na wnętrze mieszkania by nie naruszać prywatności (w części wspólnej np. korytarzu) - ma działanie stresujące (wielki brat patrzy). Utrudnienia w dojściu do mieszkania (zamku w drzwiach wymienić nie można ale domofonu bez podania kodu to żaden przepis bezpośrednio nie zabrania). Napisy na klatce (bez nazwisk, treści obraźliwych, tylko rzeczowe typu: "prawo własności - rzecz święta", "jestem lokatorem - płacę za czynsz" itp - autentyczne )
Borno jest off-line  
21-01-2010, 11:11  
Borno
Stały bywalec
 
Posty: 1.100
Domyślnie RE: Zameldowanie a tytuł prawny

Znam firmy, które zajmują się wynajmem mieszkań. Po okresie wynajmu zamki w drzwiach są wymieniane (bezprawnie) a w drzwiach zostaje kartka o telefonie na który można zadzwonić by umówić się o odbiór rzeczy, po okresie 1 miesiąca nieodebrane rzeczy są wywożone do magazynu (odpłatnego) -całość przy świadkach i spisanym protokole.
Firma ma specjalny fundusz na ew. koszty związane z procesami sądowymi o przywrócenie posiadania i zwrocie kosztów ale co ciekawe jeszcze z niego ani razu nie skorzystała.
Borno jest off-line  
21-01-2010, 20:44  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.780
Domyślnie RE: Zameldowanie a tytuł prawny

Cytat:
Napisał/a zbyszek1974
dlaczego jest tak przyjęte, że właściciel wyrzucający ze swojego mieszkania dzikiego lokatora to przestępca
To akurat wynika z jednej z elementarnych zasad cywilizacji, mówiącej, że spory rozwiązuje się w Sądzie, a nie samowolnie wyrzucając drugą stronę.

Narzekaj np. na przewlekłość postępowań sądowych, ale nie narzekaj na to, że samowolne wywalenie kogoś z mieszkania jest uznawane - co do zasady, bo są wyjątki - za bezprawne. Inaczej Ciebie też by ktoś mógł przyjść i wywalić jeśli tylko by miał dość sprytu czy siły.
kadi jest off-line  
22-01-2010, 20:16  
MALGORZATA.GD
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.443
Domyślnie RE: Zameldowanie a tytuł prawny

Kadi
wlasnosc ma swoje prawa ale przyznasz iz dalece ograniczone skoro z wlasnego
mieszkania nie moze usunac Pana X .
Eksmisja ok lecz nie wykonalna czesto latami bo pasozyt jeszcze dostanie prawo do lokalu socjalnego i takim sposobem wlasciciel swojego mieszkania odzyskuje swoje mieszkanie i zarazem dalej tkwi w punkcie wyjscia a lokator cwaniaczek zyje jak pasozyt na koszt kogo ? proste na koszt wlasciciela mieszkania .
MALGORZATA.GD jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ciekawa kwestia - tytuł prawny do lokalu odpowiedzi: 3
§ Tytuł prawny do lokalu małżonka odpowiedzi: 5
§ tytuł prawny, a mieszkanie komunalne odpowiedzi: 7
§ Tytuł prawny do lokalu odpowiedzi: 27
§ czy jest tytuł prawny do lokalu??? odpowiedzi: 8


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:47.