Zwrot wkładu mieszkaniowego - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
28-12-2011, 18:39  
tomas1111
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zwrot wkładu mieszkaniowego

Witam.
Do końca grudnia rezygnuję z członkostwa i zdaję mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie do spółdzielni mieszkaniowej, gdzie lokatorem jestem od 1997 r. Mieszkanie będzie sprzedane w ramach przetargu zorganizowanego przez spółdzielnię. Cena wywoławcza mieszkania to właśnie mój wkład (30% ceny mieszkania w 1997). Jak wiadomo od tamtego okresu cena za metr kwadratowy mocno wywindowała się do góry, jest inna wartość pieniądza, przez 14 lat płaciłem czynsz+odsetki zaciągnięte przez spółdzielnię na budowę bloku i dodatkowo mieszkanie jest nie zniszczone i gotowe do zamieszkania. I teraz na jakiej podstawie i czy jest taka możliwość ażeby spółdzielnia zrewaloryzowała mój wkład bo rozmowy z prezesem i główną księgową nie przynoszą niestety rezultatu, a wiem że w innych miastach ten wkład jest rewaloryzowany i zwracany lokatorowi.
tomas1111 jest off-line  
29-12-2011, 08:30  
Latanabosaka
Stały bywalec
 
Posty: 1.698
Domyślnie RE: Zwrot wkładu mieszkaniowego

Art.11.2-1 i 2-2 ustawy o SM:
Cytat:
W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu. Przysługująca osobie uprawnionej wartość rynkowa nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię zgodnie z postanowieniami statutu.
Z wartości rynkowej lokalu potrąca się przypadającą na dany lokal część zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, w tym w szczególności niewniesiony wkład mieszkaniowy. Jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, potrąca się również nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji, w części przypadającej na ten lokal oraz kwoty zaległych opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, a także koszty określenia wartości rynkowej lokalu.
Cenę wywoławczą określa się na podstawie operatu szacunkowego wykonanego przez rzeczoznawcę majątkowego i o tym można też wyczytać w podanym powyżej przepisie (koszty określenia wartości rynkowej lokalu). Jeżeli tego spółdzielnia nie dopilnuje, masz wszelkie szanse na wygraną, w takim przypadku zarząd spółdzielni ponosi duże ryzyko, że zapłacą z własnej kieszeni. Można to zarządowi zakomunikować i popatrzeć na reakcje
Latanabosaka jest off-line  
29-12-2011, 16:43  
tomas1111
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zwrot wkładu mieszkaniowego

Czyli rozumiem, że rzeczoznawca majątkowy powinien wycenić mieszkanie i powinien być wynajęty przez spółdzielnię.
I proszę o paragraf z w/w wymienionej ustawy o operacie szacunkowym wykonanym przez rzeczoznawcę majątkowego bo nie mogę tego wyczytać.
Dziękuje i pozdrawiam.
tomas1111 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwrot dodatku mieszkaniowego? odpowiedzi: 4
§ Zwrot wkładu mieszkaniowego - osoba obca odpowiedzi: 4
§ zwrot wkładu mieszkaniowego ojcu odpowiedzi: 1
§ zwrot wkładu mieszkaniowego ze spółdzielni odpowiedzi: 1
§ Zwrot wkładu mieszkaniowego odpowiedzi: 2
§ czy należy się zwrot wkładu mieszkaniowego odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:00.