Przepisanie domu na córkę - Forum Prawne

 

Przepisanie domu na córkę

Witam mam problem,mój ojciec jest bardzo chory i chce przepisać do na mnie (córkę), ale nie wiemy czy wyrazi na to zgodę moja mama. To mój tato jest właścicielem domu, ale nabył go będęac już ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


 
17-06-2008, 16:47  
ryba2210
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Przepisanie domu na córkę

Witam mam problem,mój ojciec jest bardzo chory i chce przepisać do na mnie (córkę), ale nie wiemy czy wyrazi na to zgodę moja mama. To mój tato jest właścicielem domu, ale nabył go będęac już w związku małżeńskim i nie podpisywał intercyzy przed ślubem. Pytanie konkretnie jest takie- czy mój ojciec może przepisać dom na mnie bez zgody mojej mamy i czy ja zapłacę podatek od wzbogacenia z tego tytułu??? (w jakiej wysokości), wiem, że kiedyś istniał przepis mówiący, iż jeśli nie sprzedam przez 5 lat nieruchomości, którą "dostała", to nie będę musiała płacić podatku- istnieje jeszcze coś takiego???? Jakie dokumenty będą mo potrzebne do przepisu domu. z góry dzękuję za pomoc!!!!!!
ryba2210 jest off-line  
18-06-2008, 09:23  
polifarb
Użytkownik
 
Posty: 70
Domyślnie Re: Przepisanie domu na córkę

Jeżeli dom został nabyty w czasie trwania wspólności ustawowej, wówczas do rozporządzenia jego własnością potrzebna jest obligatoryjna zgoda drugiego małżonka. W braku tej zgody najpierw powstaje stan tzw. bezskuteczności zawieszonej(czas, w którym może być zgoda wyrażona), a jeżeli nadal nie będzie zgody - czynność prawna jest bezwzględnie nieważna.
polifarb jest off-line  
18-06-2008, 22:04  
ryba2210
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Re: Przepisanie domu na córkę

Dziękuję za pomoc! Pozdrawiam
ryba2210 jest off-line  
18-06-2008, 22:09  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 17.495
Domyślnie Re: Przepisanie domu na córkę

ojciec może przepisać na panią tylko to czego jest właścicielem czyli swoje 50 % udzialu w domu
Markiz32 jest off-line  
19-06-2008, 12:06  
polifarb
Użytkownik
 
Posty: 70
Domyślnie Re: Przepisanie domu na córkę

Wg Art 35 krio żaden z małżonków w czasie trwania wspólności ustawowej nie może rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w jego poszczególnych przedmiotach. Tak więc ojciec nie może na Panią przepisać 50% udziałów we własności domu, dopóki istnieje między nim a matką wspólność ustawowa.
polifarb jest off-line  
19-06-2008, 13:33  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 17.495
Domyślnie Re: Przepisanie domu na córkę

polifarb - art. 37 KRiO ustanawia inaczej, ale prawdą jest co wcześniej przeoczyłem ,że ojciec bez zgody matki nie może pani nic darowac....
Markiz32 jest off-line  
19-06-2008, 14:47  
polifarb
Użytkownik
 
Posty: 70
Domyślnie Re: Przepisanie domu na córkę

art 37 krio nie ma tu nic do rzeczy(on wymienia tylko czynności wymagające tzw zgody obligatoryjnej - w tym zbycie nieruchomości pkt1), natomiast zastosowanie do Twojego wcześniejszego postu ma własnie art 35 kro. Pozdrawiam
polifarb jest off-line  
19-06-2008, 18:46  
ryba2210
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Re: Przepisanie domu na córkę

Dziękuję za pomoc, przestudiowałam cały krio, ale liczyłam na jakiś "prawny" cud)))), że da się to jakoś załatwić, ale jednak prawo jest nieubłagane))
ryba2210 jest off-line  
23-06-2008, 17:12  
ryba2210
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Re: Przepisanie domu na córkę

moglibyście mi jeszcze podpowiedzieć czy jeśli dom zostanie na mnie przepisany (przez obojga rodziców) to czy zapłacę podatek od wzbogacenia, w jakiej wysokości (czy to jest jakiś procent wartości domu) i czy można jaKOŚ TEGO UNIKNĄĆ NP. zadeklaruję, że przez najbliższe 5 lat nie sprzedam tego domu????? istnieje coś takiego?
ryba2210 jest off-line  
23-06-2008, 18:14  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.248
Domyślnie Re: Przepisanie domu na córkę

Jesli grunt na ktorym posadowiony jest budynek jest własnoscia tylko i wylacznie ojca, to moze on darowac tenże grunt bez żadnej zgody jego żony.
Trzeba sprawdzić księge wieczystą i najlepiej akta księgi wieczystej w szczególności umowę (decyzja adm.) na podstawie ktorej nabyl on ten grunt i za jakie srodki.

Podatek z tego co pamietam wynosi 19 procent. Prosze pytać na podatkowym dziale. Prosze tez uważac na podatek od darowizny.
Dura_lex jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przepisanie domu - Witam Pewnie taki temat był juz poruszany wielokrotnie ale w tym momencie jestem tak zdenerwowana ze nawet lnie mam glowy szukac go na forum. Moja...
§ Przepisanie domu - Moi rodzice chcą mi przepisać dom. jednak za ok 1,5 roku wychodzę za mąż i czy w związku ze zmianą nazwiska będę narażona na jakieś koszty??bardzo...
§ Przepisanie domu ? - Witam 2 tygodnie temu zmarł mi Ojciec, zostawiając tym samym masę spraw prawnych nie zakończonych.... Opiszę całą sytuacje jak mi się przytrafiła:...
§ Przepisanie domu - Witam serdecznie, brat mojego taty chce przepisać na mnie dom. Ponieważ jeszcze przez 10 lat będzie przebywał poza granicami Polski chciałby abym...
§ przepisanie połowy domu - Witam Może ktoś coś wie na ten temat dom piętrowy ma dwóch współwłaścicieli (matka i ojciec po połowie) matka chce przepisać swoją część na mnie...
§ Przepisanie domu - Witam być może piszę nie do tego działu, jeśli tak proszę mnie poprawić jestem tutaj pierwszy raz ale do rzeczy. Mam pytanie czy jeśli moi rodzice...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:12.