przekształcenie działki rolnej w budowlaną. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
04-04-2012, 20:14  
memyselfandi
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie przekształcenie działki rolnej w budowlaną.

Witam serdecznie.

Mam 3 hektary ziemi rolnej, które chciałabym przekształcić w działkę budowlaną i wtedy podzielić na mniejsze działki.

W mojej gminie istnieje plan zagospodarowania przestrzennego i jesienią będą rozpatrywane wnioski o przekształcenie ziemi. Dowiedziałam się, że tych wniosków złożonych jest bardzo dużo i na pewno większość z nich zostanie odrzucona.

Moja działka rolna leży w otoczeniu działek budowlanych. W najbliższym sąsiedztwie są 2 zabudowania jednorodzinne. Droga dojazdowa również istnieje. Ziemia jest zakwalifikowana do IV grupy ziemi rolnej.

Chciałabym przekształcić od razu te 3 hekraty na jedną wielką działkę budowlaną, a potem je podzielić i sprzedać, ale nie wiem czy nie miałabym większych szans na przekształcenie, gdybym najpierw podzieliła tą ziemię rolną na mniejsze częsci? I zgłosiła te mniejsze części do przekształcenia? Jak uważacie?

Pozdrawiam
memyselfandi jest off-line  
05-04-2012, 07:22  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 3.534
Domyślnie RE: przekształcenie działki rolnej w budowlaną.

Przede wszystkim sprawdź czy gmina posiada Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania. Jeśli w studium twoja działka jest rolna, to szanse na jej szybkie przeklasyfikowanie są praktycznie żadne. Najpierw gmina musi zmienić studium, a to robi się raz na kilkanaście lat. Jeśliby w studium cześć działki była rolna a część budowlana, to wtedy można by zrobić ten podział - choć nie jest to na tym etapie moim zdaniem konieczne.
honefoss jest on-line  
05-04-2012, 19:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: przekształcenie działki rolnej w budowlaną.

Witam,

Musisz upewnić się jakiej dokładnie klasy jest grunt. Następnie należy sprawdzić w studium gminnym czy gmina nie ma planów co do Twojej nieruchomości. Jeśli wszystkie te informacje będą sprzyjające to gmina nie powinna robić większych problemów skoro działka posiada dostęp do drogi gminnej lub administrowanej przez gminę, a także przylega do działek na których znajdują się nieruchomości mieszkalne.

Musisz jednak pamiętać, że przy przekształceniu działki rolnej na budowlaną wzrasta jej wartość i jest to równoznaczne z powstaniem obowiązku uiszczenia opłaty planistycznej. Co przy działce o wielkości 3 hektarów może być sporym wydatkiem (opłata wynosi nie mniej niż 0% i nie więcej niż 30% wzrostu wartości nieruchomości gruntowej..wielkość tą każda gminą ustanawia indywidualnie)

Co do podziału działek także łączy się to uiszczeniem opłaty, tym razem adiacenckiej. Płacimy w tym wypadku za to, iż działka 3 ha posiada z natury na ryknu mniejszą wartość niż suma wartości 3 działek o powierzchni 1 ha. Opłata ta jest obliczana właśnie od wzrostu wartości nieruchomości powstałej przy podziale np. 3 ha na 3x1 ha. Ważne w tym przypadku jest to,że opłata ta nie jest pobierana od działek rolnych!!!

Na podstawie powyższej treści najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie podzielenie działki rolnej na kilka mniejszych a następnie przekształcenie ich na działki budowlane. Niestety będzie to równoznaczne z większą opłatą adiacencką, jednak rozwiązanie to może okazać się mniej kapitałochłonne.

Pozdrawiam.
 
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przekształcenie działki rolnej na budowlaną odpowiedzi: 5
§ przekształcenie działki rolnej w budowlaną odpowiedzi: 8
§ Przekształcenie działki rolnej na budowlaną. odpowiedzi: 1
§ Przekształcenie działki rolnej w budowlaną odpowiedzi: 4
§ Przekształcenie działki z rolnej na budowlaną. odpowiedzi: 2
§ przekształcenie działki rolnej na budowlaną odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:24.