bezpłatne urzeczenie pomieszczenia a zgoda współwłaścicieli - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
18-05-2012, 16:49  
M&C
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie bezpłatne urzeczenie pomieszczenia a zgoda współwłaścicieli

Witam,

Potrzebuję porady w następującej sprawie. Rodzice mojego chłopaka są współwłaścicielami części domu mieszkalnego (liczone w ułamkach). Umownie podzielili się z resztą rodziny ( 4 osobne mieszkania) lata temu. Rodzice mają w użytkowaniu domek gospodarczy, który podzielony na pół w pionie ma również siostra ojca chłopaka. Stosunki panujące między nimi nie są zbyt "przychylne". Wszyscy żyją obok siebie jak by się nie znali, będąc rodzinną. Moje pytanie jest następujące: otwieram własną działalność gospodarczą i potrzebuje miejsca do pracy (będę tam robi projekty, szablony do malowania i rysunku), wymaga to również ode mnie urząd pracy z którego chcę wziąć dotację. Chcę zagospodarować cześć domku gospodarczego, za który opłaty do gminy płacą rodzice chłopaka oraz użytkują go od jakiś 25 lat. Czy mogę podpisać z nimi umowę bezpłatnego użyczenia? Czy potrzebuję zgody większości właścicieli? Dodam że wszystko jest we współwłasności i nie ma konkretnie wydzielonego w KW, co podlega komu. Wiem że art. 198 mówi:
Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. ale czy jeśli nie ma określonego udziału tzn to i to użytkujesz TY, to i to ja (brak zapisu w kw), to co użytkując od lat przypada właśnie jemu? Proszę o poradę!
M&C jest off-line  
18-05-2012, 18:47  
szu_szu
Stały bywalec
 
Posty: 441
Domyślnie RE: bezpłatne urzeczenie pomieszczenia a zgoda współwłaścicieli

jeżeli nie ma wydzielonej własności, każdy współwłaściciel ma prawo do każdej części współwłasności. Jeżeli jest taka sytuacja, powinna być chociaż umowa quadro usum, która reguluje takie sprawy. W opisanej sytuacji powinnaś podpisać umowę ze wszystkimi.
szu_szu jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:30.