Darowizna domu - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
15-08-2008, 15:12  
Eddie1802
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Darowizna domu

Witam!!!
Nurtuje mnie nastepujaca sprawa , otoz moja tesciowa chce przepisac swojej corce a mojej zonie
dom wraz z dzialka i przylegajacymi gruntami . Do podzialu majatku jest jeszcze dwoje rodzenstwa
mojej zony, jezeli ich nie uwzgledni w akcie spadkowym , czy po smierci tesciow beda mogli sie domagac swoich czesci spadkowych ?
Dom wymaga solidnego remontu , wiaze sie to z sporymi kosztami , teraz jest wart okolo
450000 zl. Po remoncie wzrosnie jego wartosc , tu nasuwa sie pytanie , od jakiej sumy bedzie
obliczane rodzenstwo mojej zony ? Stan przed darowizna , czyli przed remontem ?
Jak musi byc skonstruowany akt darowizny zeby tego rodzaju nieprzyjemnych niespodzianek ze strony potencjalnych spadkobiercow uniknac , w tym przypadku , rodzenstwo mojej zony.
Ciekawi mnie tez sprawa odwolania darowizny, powiedzmy ze dojdzie do spiecia miedzy nami,
Co jeszcze nie mialo nigdy miejsca , a znamy sie juz 28 lat. Ale gdyby ,tak czysto teoretycznie , czy tesciowie moga sie wycofac I po prostu anulowac akt darowizny?
Nastepna rzecz ktora mi sie nasuwa to przepisanie nieruchomosci na nas obojga , nie wiem czy w tym wypadku jest jakas mozliwosc zeby ominac fiskusa ? oczywiscie tylko z mojej strony , zona nie bedzie musiala placic podatku od darowizny.

Chcialbym zobaczyc jak wyglada wzor umowy darowizny domu,
prosze o wskazowki gdzie moge taki formularz sciagnac , prosze o linka.

Z gory serdecznie dziekuje za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam !!!
Edek
Eddie1802 jest off-line  
15-08-2008, 17:24  
Stefan Batory
Przyjaciel forum
 
Posty: 523
Domyślnie Re: Darowizna domu

1. Będą mogli domagać się zachowku - art. 1000 kodeksu cywilnego.
2. Liczy się wartość darowizny - czyli wartość domu bez remontu.
3. Zachowek można ominąć chyba tylko umową dożywocia.
4. Anulowanie darowizny może nastąpić tylko w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego.
5. Najpierw żona ma nieruchomość w majątku odrębnym, a potem daruje Panu połowę udziałów w niej.
Stefan Batory jest off-line  
17-08-2008, 08:56  
Eddie1802
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: Darowizna domu

Witam !!
Dziekuje za odpowiedz.

Jak juz pisalem w poprzednim poscie , tesciowa chce w akcie darowizny przepisac dom i grunty na rzecz mojej zony a swojej corki.
Jednak nie wyraza checi powiadomienia o tym fakcie rodzenstwa mojej zony, co wedlug mnie jest konieczne , nawet wydaje mi sie wskazane .
Czy rodzenstwo musi byc obecne w trakcie sporzadzania aktu darowizny , w kancelari notarialnej ?
Czy splaty ich czesci bedziemy musieli dokonac wraz z otrzymaniem aktu darowizny ?
Czy dopiero po smierci rodzicow ?

Pozdrawiam

Edek
Eddie1802 jest off-line  
17-08-2008, 16:37  
Stefan Batory
Przyjaciel forum
 
Posty: 523
Domyślnie Re: Darowizna domu

Dopiero po śmierci. Informować nikogo nie trzeba.
Stefan Batory jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna domu dla córki odpowiedzi: 1
§ Darowizna, mieszkanie, darowizna, zakup domu, sprzedaż mieszkania... prośba o radę odpowiedzi: 4
§ Darowizna domu odpowiedzi: 1
§ Darowizna Częsci Domu odpowiedzi: 1
§ Darowizna domu bądź połowy domu? Co jak i za ile? odpowiedzi: 1
§ darowizna domu odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:38.