Drzewa na działce sąsiada - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
26-05-2012, 12:56  
mb.birch87
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Drzewa na działce sąsiada

Mam taki problem. Mój dom stoi na granicy działki z sąsiadem (tak, że pomiędzy nami nie ma płotu). Sąsiad ze swojej strony posadził drzewka. W odległości ok. 30 cm od ściany mojego domu. Drzewka urosły i ich gałęzie opierają się o moją ścianę, która to zaczęła niszczeć od nadmiaru wilgoci. Stąd moje pytanie: czy istnieją jakieś przepisy normujące odległość w jakiej sąsiad może sadzić drzewka od granicy działki i jak jest w przypadku gdy na samej granicy (tak jak w moim przypadku) stoi dom.

Mam też drugi problem związany z tym samym sąsiadem. Chcę docieplić dom z zewnątrz. Ale sąsiad nie pozwala mi na ocieplenie tej ściany domu z którą graniczy, bo to wiązałoby się z moim wejściem na teren jego działki. Czy ma prawo mi zabronić? I czy są jakieś sposoby na rozwiązanie mojego problemu.


Z góry dziękuję za wszelką udzieloną pomoc
mb.birch87 jest off-line  
27-05-2012, 19:08  
ciociad
Stały bywalec
 
Posty: 1.071
Domyślnie RE: Drzewa na działce sąsiada

Witam.
W kodeksie cywilnym jest taki zapis:
Art. 149.

Właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Właściciel sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody.
Art. 150.

Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.
Art. 154.

§ 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.

§ 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.
ciociad jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Drzewa zacieniające posesję sąsiada odpowiedzi: 2
§ Wyciąłem drzewa sąsiada odpowiedzi: 7
§ Wycięcie drzewa na działce sąsiada odpowiedzi: 2
§ Ścięcie drzewa na działce sąsiada - właściciele nie żyją odpowiedzi: 4
§ Drzewa sąsiada blisko płotu odpowiedzi: 9
§ Ścinanie drzewa na działce przez sąsiadów odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:11.