wkład mieszkaniowy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
12-08-2012, 11:44  
anana
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie wkład mieszkaniowy

Po śmierci ojca oddałam mieszkanie spółdzielni, wciąż czekam jednak na zwrot wkładu mieszkaniowego.Od pana prezeza dowiedziałam się że oddadzą mi wkład ale dopiero po sprzedaży mieszkania. Trwa już to dość długo a od pracownika tej spółdzielni dowiedziałam się że w ogóle nawet nie ma zainteresowania mieszkaniem, jak długo może to jeszcze twać? Czy jeśli nie będą mogli sprzedać mieszkania przez 10 lat będę musiała czekać tak długo? Ojciec nie był członkiem spółdzieli i za użytkowanie lokalu co miesiąc uiszczał opłatę, w tej chwili spółdzilnia jest w posiadaniu moich pieniędzy czy więc nie nalży mi się procent od obracania nimi?
anana jest off-line  
12-08-2012, 19:29  
ciociad
Stały bywalec
 
Posty: 1.071
Domyślnie RE: wkład mieszkaniowy

Obecnie ja też staram się o zwrot wkładu mieszkaniowego,dlatego przejrzałam trochę przepisów.W ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych jest taki zapis:Art.11
2. W przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia, z zastrzeżeniem art. 15, ogłasza nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu, zgodnie z postanowieniami statutu, przetarg na ustanowienie odrębnej własności tego lokalu, zawiadamiając o przetargu w sposób określony w statucie oraz przez publikację ogłoszenia w prasie lokalnej. Pierwszeństwo w nabyciu lokalu mają członkowie, którzy nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i zgłoszą gotowość zawarcia umowy o ustanowienie i przeniesienie odrębnej własności tego lokalu. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, pierwszeństwo ma najdłużej oczekujący. Warunkiem przeniesienia odrębnej własności lokalu na takiego członka jest wpłata wartości rynkowej lokalu.
21. 27) W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu. Przysługująca osobie uprawnionej wartość rynkowa nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię zgodnie z postanowieniami statutu.

Tak więc na tej podstawie sądzę,że spółdzielnia nie możne trzymać tak długo pustostanu i musi to mieszkanie sprzedać,ponieważ za to mieszkanie tez ponosi koszty.Uważam,ze w tym przypadku oni chcą Ciebie zbyć udzielając Ci takiej odpowiedzi.Najlepiej będzie jak napiszesz pismo do spółdzielni o zwrot tego wkładu i oni maja obowiązek Ci odpowiedzieć na nie w ciągu miesiąca,a w wyjątkowych sytuacjach w ciągu 2 miesięcy.Odpowiedź na Twoje pismo spółdzielnia tez musi dobrze uzasadnić i na tej podstawie będziesz wiedziała jakie następne działania w tej sprawie zrobić .Nie daj się oszukać,ponieważ po 10 latach roszczenie o wypłatę wkładu mieszkaniowego ulega przedawnieniu i spółdzielnia wtedy możne wcale Ci go nie zwrócić.
ciociad jest off-line  
12-08-2012, 19:39  
anana
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: wkład mieszkaniowy

Dziękuję ))))))
anana jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wkład mieszkaniowy odpowiedzi: 1
§ Dług mieszkaniowy odpowiedzi: 10
§ dług mieszkaniowy odpowiedzi: 1
§ wkład mieszkaniowy odpowiedzi: 3
§ wkład mieszkaniowy odpowiedzi: 1
§ dług mieszkaniowy odpowiedzi: 10


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:18.