nadanie numerów budynkowi ID i porządkowych - Forum Prawne

 

nadanie numerów budynkowi ID i porządkowych

Witam, Nieruchomość posiadająca adres, nr domu x składała się z budynku mieszkalnego i przylegającego do niego ścianą budynku gospodarczego. Wystąpiłam o pozwolenie na adaptację budynku gospodarczego na budynek mieszkalny wraz z rozbudową. Złożyłam odpowiednią dokumentację, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § podział działki
    Edytowane: Proszę o usunięcie, gdyż bardziej pasuje chyba wątek prawa spadkowego niż prawa budowlanego....
  • § dług, hipoteka kombinacji cd.
    Witam ciąg dalszy mojej walki z dłużnikiem. zajęłam hipotekę nieruchomości dłużnik był właścicielem 1/2...
  • § decyzja o warunkach zabudowy...
    Witam :) Wspólnie z żoną wystąpiliśmy o warunki zabudowy na naszej wspólnej działce. Urząd wydał decyzje ...

 
14-09-2012, 00:30  
KarolinaWAnna
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie nadanie numerów budynkowi ID i porządkowych

Witam,
Nieruchomość posiadająca adres, nr domu x składała się z budynku mieszkalnego i przylegającego do niego ścianą budynku gospodarczego. Wystąpiłam o pozwolenie na adaptację budynku gospodarczego na budynek mieszkalny wraz z rozbudową. Złożyłam odpowiednią dokumentację, plany. Urzędniczka zapytała jaki chciałabym uzyskać numer dla adoptowanego budynku. Zaproponowałam X/4, aby nie burzyć ciągu numerów na ulicy ( 1,3, 5, 65, 7,...). Złożyłam podpis pod wnioskiem o nadanie numeru. Budynki oddzielone są ścianą nośną, mają oddzielne wjazdy (po przeciwnych stronach budynków), oddzielnie doprowadzone przyłącza mediów. Zmieniłam adres zameldowania z X na X/4. Dokonano odbioru, nadano numer ID budynku mieszkalnego, zmieniono stawkę podatku od nieruchomości, dokonano zmian w KW. Całość budynku pozostawała we współwłasności: główny właściciel i współwłaściciele. Po śmierci głównego właściciela konieczne stało się zniesienie współwłasności.
Po 20 latach okazuje się, że ja nie posiadam części dokumentów. Zmieniając KW nie ujęto w niej mojej adaptacji. Na wypisach z rejestru gruntów wprawdzie oprócz byłego budynku mieszkalnego i jego ID, jest i oznaczony mój zaadoptowany budynek jako mieszkalny z ID, ale nie ma przy nim ani numeru X/4, ani mojego nazwiska jako inwestora, czyli jest jakby współwłasnością sąsiadów.
Wystąpiłam z pismem do UM z prośbą, o poświadczenie nadania numerów (dla budynku o ID, adoptowanego na podstawie decyzji...), w odpowiedzi otrzymałam
Pismo 1: " Na podstawie art.217 $1i2 oraz art.218 $1 KPA - Burmistrz zaświadcza, że nieruchomość (działka, położona) przy ulicy "zz" zgodnie z operatem i rejestrem numerów porządkowych posiada numer budynku X."
Urzędnik dorzucił, że adres zameldowania X/4 sobie wymyśliłam i taki podałam do meldunku, więc mnie zameldowali. Nie pytałam, czy mogę sobie jutro dopisać kolejny numer do jego lokalu i iść się w nim zameldować.
Pismo 2 - " Urząd Miejski w(...), Wydz. GKIiA pragnie powiadomić, że numeracja lokali znajdujących się w budynku nie należy do zadań administracji publicznej(jednostki samorządu terytorialnego - gminy). Numeracja lokali jest ustalana przez właścicieli nieruchomości (bądź zarządcę) w których dane lokale się znajdują, przy uwzględnieniu dokumentacji architektonicznej."
Zapytałam, jak to jest możliwe, żę budynek zmienia przeznaczenie, i nie ma podanego inwestora, otrzymuje ID. Zresztą, oba pisma odnoszą się jedynie do numeru lokal.
Nie powołano się na np. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (Dz. U. z 2012 r., poz. 125) . Urzędnik stwierdził, że ich obowiązują przepisy własne i własne regulacje!
Nawet nie wiem, na które jeszcze art. można się powołać szczegółowo w tej sytuacji, abym mogła uzyskać z urzędu potrzebne poświadczenia, że adoptowany przeze mnie budynek uzyskał numer X/4, jest wyłącznie moją inwestycją, zmieniając jego przeznaczenie nadano mu ID, z tym do geodezji, aby nanieść korektę w rejestrze gruntów, następnie do KW.
Dziękuję z góry za pomoc
KarolinaWAnna jest off-line  
15-09-2012, 02:27  
KarolinaWAnna
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: nadanie numerów budynkowi ID i porządkowych

Czy każdy uważa, że odpowiedzi urzędu są uzasadnione i nie budzące wątpliwości, czy też powinnam się zwrócić z tym pytaniem do właściwego ministerstwa?
KarolinaWAnna jest off-line  
15-09-2012, 17:28  
Verto
Przyjaciel forum
 
Posty: 790
Domyślnie RE: nadanie numerów budynkowi ID i porządkowych

Nawet gdyby udało ci się przeprowadzić żądaną zmianę (nie analizuję czy to możliwe, bo mi się nie chce) to nie doprowadzi to do "automatycznego" zniesienia współwłasności a urząd nie poświadczy Ci, że lokal (budynek ?) jest (był) wyłącznie Twoją inwestycją bo nie ma do tego kompetencji. Innymi słowy budynek/lokal o żądanym numerze x/4 też pozostanie we współwłasności dotychczasowych włascicieli do czasu zniesienia wspolwlasności. Pomijam już żeby prawnie można było wyodrębnić lokal czyli uczynić z niego odrębny przedmiot własności to musi on spełniać warunki odrębnego lokalu ustalone w przepisach budowlanych i musi na to być zaświadczenie od Starosty.

W ogóle w Twoim przedstawieniu sprawy i w pismach występuje zasadnicza sprzeczność - Ty piszesz o budynku, oni o lokalu.

PS W jaki sposób został rozpoznany pierwotny wniosek o nadanie numeru ?
Verto jest off-line  
15-09-2012, 17:50  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.402
Domyślnie RE: nadanie numerów budynkowi ID i porządkowych

Czy miałaś geodetę do wyznaczenia swojej działki z wymienionym budynkiem .
marian1 jest off-line  
15-09-2012, 18:45  
KarolinaWAnna
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: nadanie numerów budynkowi ID i porządkowych

Verto; Istniejący budynek mieszkalny posiada ID 12345.
Dzisiaj nie pamiętam, czy przed otrzymaniem, czy w dniu odbierania decyzji zezwalającej na adaptację, wypełniałam wniosek o nadanie numeru porządkowego dla przyszłego budynku mieszkalnego, ID 54321, wiem jednak, że ten numer był zamieszczony na tablicy informacyjnej budowy, a nie moją wina jest, że urzędnik przydzielił mi numer x/4 zamiast x/a. Adoptowany budynek ma oddzielne dojazd/drogę do posesji, wejście, oddzielne doprowadzone przyłącza energetyczne, gazowe, kanalizacyjne, ( nie podliczniki z budynku o ID 12345). Na podstawie tego dokumentu - zostaliśmy zameldowani nie w lokalu budynku ID 12345, ale w budynku o ID 54321. W piśmie skierowanym do urzędu podałam nr ID budynku.
urzędnik tłumaczył mi, że nie jest możliwe, aby były 2 numery na jedną nieruchomość, mając przed sobą wypis z ewidencji gruntów, w którym wyszczególnione są 2 budynki, o innym ID, Powierzchni, z tym, że jeden ma numer, drugi nie. Dla urzędnika była to jedna nieruchomość na 1 działce, bo ściana nośna nie rozdziela wg niego budynków. czyli, rynek nie otaczają przyległe ścianami kamieniczki, ale jeden budynek postawiony na więcej niż jednej działce?
Wiem, że przede mną jest jeszcze trochę drogi do założenia sprawy o zniesienie współwłasności. Oprócz kosztów poniesionych na : założenie sprawy, opłacenie biegłych sądowych, założenia nowej KW, postawienia ogrodzenia, może się okazać, że będę zmuszona jeszcze ponieść koszt wymiany dokumentów całej rodziny.
Inną sprawą jest, że dzięki temu 'małemu zaniedbaniu urzędników", w urzędzie nagle ponoć odnalazł się jakiś dokument świadczący, że wybudowany, oddany przeze mnie i znajdujący się na mapach ewidencyjnych garaż, jest własnością/inwestycją brata.
Wiem, że docelowo tak miało być i z moją adaptacją.
marian1 - Planując adaptację budynku, na mapce został naniesiony teren przynależny do adoptowanego budynku, a współwłaściciele wyrazili zgodę na takie zagospodarowanie w stosownym oświadczeniu, będącym podstawą do uzyskania zgody na adaptację.
KarolinaWAnna jest off-line  
17-09-2012, 10:40  
KarolinaWAnna
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: nadanie numerów budynkowi ID i porządkowych

Par. 6, pkt.2 (Rozp. Min. Adm. i Cyfryz z 9.1.2112) - Do każdego numeru porządkowego przyporządkowuje się punkt adresowy:
Art 47a Prawo geodezyjne i kartograficzne
KarolinaWAnna jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ujednolicenie numerów pesel - Witam, Mam dwa obywatelstwa (polskie i belgijskie). W każdym z tych krajów mam inne numery PESEL. Czy można w Polsce jakoś zmienić PESEL na ten co...
§ Zmiana numerów rejestracyjnych a ubezpeiczenie ? - Witam posiadam taki problem jak w temacie jak kupowałem auto to musiałem kupić na siebie polisę i robiłem to w MTU przez internet a teraz chce...
§ Policja dzwoni z nieznanych numerów? - Czy jest możliwe, aby policja dzwoniła z nieznanych ( ukrytych numerów) telefonów? takich, aby się nie wyświetlały?
§ Nadanie numeru porządkowego nieruchomości - Witam wszystkich i bardzo serdecznie proszę o poradę. Od kilku lat posiadam działkę budowlaną na wsi i powoli, etapami, buduję dom. W miejscowym...
§ Konsekwencje spisywań służb porządkowych - Witam! Jestem pewny, że będąc studentem prawa bym był w stanie sam sobie odpowiedzieć na to pytanie, ale niestety nie posiadam takiej wiedzy i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:09.