akt darowizny - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
04-11-2008, 19:15  
izabela5100
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie akt darowizny

Bardzo proszę o pomoc w lutym 2008 roku nabyliśmy dom na zasadzie darowizny, sami wyprowadziliśmy spadek na drodze sądowej na rzecz dziadka i jego ośmiorga dzieci, w tym męża ojca. Wszyscy łącznie dziadek ze swoimi dziećmi przekazali nam dom aktem darowizny, z tym że dla każdego daliśmy pewną kwotę która na oddzielnym druku jest poświadczona notarialnie. Teraz po wszelkich remontach a mieszka z nami dziadek bo zapisanie dożywocie, razem ze swoimi dziećmi chcą nam to odebrać> powiedzieli że zmienił się wygląd i wartość domu jest teraz znacznie wyższa, zarzucają nam że nie opiekujemy się dziadkiem a jest w pełni sił witalnych i finansowych, i oni nam pokażą odwołując darowiznę. Czy jest taka możliwość i na jakich zasadach. Dodam że były telefony z pogróżkami. My z dziadkiem dobrze żyjemy nie kłócimy się, on do nas przychodzi i jest wszystko ok, lecz poza naszymi plecami knuje z ciotkami jak by to wszystko odwołać bo chce więcej pieniędzy. Czy cofnięcie darowizny nawet pozapłaceniu tej kwoty jest możliwe.
izabela5100 jest off-line  
05-11-2008, 09:45  
demagogia
Moderator globalny
 
demagogia na Forum Prawnym
 
Posty: 6.713
Domyślnie

Odwołanie darowizny nie jest proste. Muszą zajść szczególne (wymienione w kodeksie cywilnym, może ktoś przytoczy, nie mam w tej chwili kodeksu pod ręką) powody, aby można było darowiznę odwołać. Jakoś nie widzę rażącej niewdzięczności, czy zagrażania życiu lub zdrowiu darczyńców. Drobne niesnaski rodzinne nie mogą być powodem dla odwoływania darowizny.
demagogia jest off-line  
05-11-2008, 11:22  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.452
Domyślnie

Kc stanowi:
Cytat:
Art. 898. § 1. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
§ 2. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu.
Do usług, Demagogio!
Kerimus jest off-line  
05-11-2008, 17:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Wychodzi na to, że ukryliście Państwo sprzedaż pod pozorną umową darowizny. Porozność umowy oznacza jej nieważność. Rzekomi darczyńcy mają więc duże szanse na wygranie sprawy o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym i wykreślenie Państwa z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Wystarczy, że przedstawią w sądzie dowody na zapłatę ceny i wykażą, z jakiej przyczyny pieniądze te otrzymali.
 
05-11-2008, 19:31  
izabela5100
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Na tym dodatkowym druku była następująca treść: że każdy z członków otrzymał rekompensatę za spadek po matce, czy jest to równoznaczne ze sprzedażą. Dodam że bez zapłacenia tych pieniędzy do aktu darowizny by nie doszło. Dziękuję za odpowiedź.
izabela5100 jest off-line  
06-11-2008, 16:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Ciężko powiedzieć coś więcej. Wskazałem tylko na konsekwencje prawne, jakie mogą wyniknąć z podanych przez Panią faktów. W sytuacji zapłaty nie można mówić o darowiznie, gdyż ta, z definicji, jest czynnością pod tytułem darmym.
 
06-11-2008, 16:31  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.243
Domyślnie

1. Przede wszystkim uporzadkujmy tresc ktora Pani Izabela probuje przekazac.

2. Spadek po matce odziedziczylo 9 osob. W sklad spadku wchodzila m.in. nieruchomosc. Od tego momentu zaczynaja się komplikacje.

a) kto zostal obdarowany?? watpie za Pani równiez zostala obdarowana - bylby dosc spory podatek od darowizny jako ze nie n alezy Pani do kategorii wymienionej w ustawie w art. 4a.
b) jaka jest tresc aktu notarialnego? jak notartiusz nazwal umowe? prosze przytoczyc postanowienia aktu, a najlepiej zrobic jego skan i go umiejscowic gdzies w necie
c) jaka jest dokladnie tresc pokwitowania zaplaty kwot pienieznych na rzecz spadkobiercow? czy jest to akt notarialny czy tylko poswiadczenie podpisu?
Dura_lex jest off-line  
06-11-2008, 19:22  
izabela5100
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Witam. Obdarowani zostaliśmy ja z mężem bo w akcie notarialnym figurujemy jako nowi właściciele, akt notarialny ma 8 stron, przytoczę najważniejszą część: {wszyscy darujący,z imion i nazwisk}" polecając ustanowienie służebności na rzecz....., daryją przypadające im udziały,postanawiając że przedmiot darowizny wejdzie w skład majątku wspólnego męża oraz mój, którzy oświdczyli że darowiznę tę na podanych zasadach przyjmują." Służebność osobista polega na korzystaniu z pokoju kuchni i łazienki. Dodam że mamy nawet oddzielne wejście i nie wchodzimy sobie w drogę. Jeśli chodzi o pokwitowanie jest to tylko poświadczenie podpisu a nie akt notarialny. Czyli jest to tak jakby rekompensata za spadek przekazany po matce i tak jest to sformuowane.
izabela5100 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zwrot darowizny darczyncy ktory odmawia przyjecia darowizny powrotnej odpowiedzi: 10
§ Podatek od darowizny z umową darowizny odpowiedzi: 6
§ Darowizny odpowiedzi: 2
§ Akt darowizny, skarga pauliańska, odwołanie darowizny - pilne :( odpowiedzi: 7
§ Zachowek dla wuja od darowizny darowizny odpowiedzi: 5
§ Spłata darowizny odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:39.