czynsz dzierżawny - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
19-11-2008, 15:57  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.456
Domyślnie czynsz dzierżawny

Witam.
Proszę o potwierdzenie. Wydzierżawiający wypowiada wysokość czynszu podwyższając go, z skutkiem na 31.12.2008. W związku z tym z dniem 1.1.2009 jeżeli dzierżawca wyrazi zgodę na podwyżkę to nowa stawka jest wiążąca strony. z kolei jeżeli nie wyrazi zgody na podwyżkę to z dniem 31.12.2008 umowa dzierżawy ulega rozwiązaniu.??
adamlukass jest off-line  
19-11-2008, 17:25  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie

Jeśli umowa dzierżawy przewiduje skutek jej rozwiązania w przypadku niezaakceptowania nowoustalonej wysokości czynszu dzierżawnego, to tak, ulega rozwiązaniu. Jeśli nie, dzierżawca ma płacić nową stawkę czynszu dzierżawnego lub wypowiedzieć umowę według treści postanowień umownych umowy dzierżawy, a jesli tych brak wedłu art. 704 k. c. W okresie wypowiedzenia płaci nowoustaloną stawkę czynszu dzierżawnego oczywiście
Lex'ior jest off-line  
19-11-2008, 17:40  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.456
Domyślnie

Dzięki bardzo.
Umowa nie przewiduje skutku w postaci jej rozwiązania w przypadku podwyższenia czynszu, nie reguluje tej kwestii. 704 kc dotyczy gruntu rolnego, a w tym przypadku był to lokal.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Po wypowiedzeniu przez wydzierżawiającego i upływie okresu wypowiedzenia dzierżawca ma płacić nową stawkę albo wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminów ustawowych. A skutek w postaci ustania stosunku dzierżawy po wypowiedzeniu przez wydzierżawiającego wysokość czynszu zachodziłby tylko wówczas gdy umowa przewidywała taki skutek.
Może jeszcze dołożę jeden element stanu faktycznego - wydzierżawiający nabył własność nieruchomości - mógł wypowiedzieć dzierżawę w oparciu o 694 wzw 678 z okresem wypowiedzenia 1mc, ale zamiast tego wypowiedział wysokość czynszu.
adamlukass jest off-line  
19-11-2008, 17:50  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie

Mógł wypowiedzieć stosunek prawny lub stawkę czynszu, jego wybór, mamy wolny rynek. Kwestia chęci dzierżawiącego, czy na stawkę czynszu dzierżawnego przystaje. Jeśli nie wypowiada umowę i tyle. Jeśli był to lokal, to nie mówimy o umowie dzierżawy a o najmie lokalu (art. 680 i n. k. c.). Więc była to jednak umowa najmu? Jeśli tak to dzierżawca może wypowiedziec umowę, nie według treści art. 704 k. c., a według art. 688 k. c.

"Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Po wypowiedzeniu przez wydzierżawiającego i upływie okresu wypowiedzenia dzierżawca ma płacić nową stawkę albo wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminów ustawowych." - w zależności od tego czy mu się nowe warunki umowy podobają, czy nie.

"A skutek w postaci ustania stosunku dzierżawy po wypowiedzeniu przez wydzierżawiającego wysokość czynszu zachodziłby tylko wówczas gdy umowa przewidywała taki skutek." - tak.
Lex'ior jest off-line  
19-11-2008, 18:01  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.456
Domyślnie

Była to umowa dzierżawy, przedsiębiorstwo dzierżawiło lokal innemu przedsiębiorstwu. Budynek wraz z tym lokalem został zbyty. Nabywca stał się stroną umowy dzierżawy tegoż lokalu i wtedy wypowiedział wysokość czynszu z 1mc terminem (sama umowa przewidywała 6mc termin), podstawy wypowiedzenia brak. Wg mnie wypowiedzenie wysokości czynszu jest skutkiem słabszym niż wypowiedzenie umowy i przez to jest dopuszczalne na podst 678p1 wzwz 694kc. warunki z 678p2 lub 16kwh nie występują. Gdyby przyjąc powyższą interpretację i według tego co piszesz umowa dzierżawy dalej trwa, a dzierżawca jest obowiązany płacić nową stawkę czynsz.
adamlukass jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czynsz dzierżawny za dzierżawę gruntu na potrzeby linii energetycznej odpowiedzi: 1
§ stypendium socjalne, a czynsz za dzierżawę odpowiedzi: 3
§ adw Zndram Pławny odpowiedzi: 1
§ umowa dzierżawy a własność urządzeń dzierżawcy odpowiedzi: 1
§ Czynsz dzierżawny odpowiedzi: 10
§ czynsz za dzierżawę od teściowej odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:42.