Dożywotnia i odpłatna służebność osobista mieszkania - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
09-12-2012, 16:54  
Adi1608
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Dożywotnia i odpłatna służebność osobista mieszkania

Dzień dobry,
Zakupiłem działkę wraz z domem którego właścicielami było emerytowane małżeństwo. Zastrzeżona jest dożywotnia i odpłatna służebność osobista mieszkania dla tych emerytów w akcie notarialnym czyli maja prawo do użytkowania i opłacania mi za ten dom do swojej śmierci. Czy Ci emeryci mogą zameldować na stałe czy czasowo do tego domu lokatora bez mojej zgody i wiedzy? gdzie w akcie notarialnym nie ma wzmianki o przyjmowaniu dodatkowych lokatorów. Wyczytałem na forach prawnych że istnieje możliwość zameldowania kolejnego lokatora w ramach służebności osobistej czyli opieki tych emerytów. Czy mogę zrobić zastrzeżenie meldunkowe dla tego domu którego jestem prawnym właścicielem? nie życzę sobie by mieszkali w nim dodatkowi lokatorzy którzy nadużywają alkoholu chodzi mi konkretnie o krewnych tych emerytów którzy celową chcą na stałe zamieszkać w tym domu także po śmierci emerytów.
Przypomnę że w akcie notarialnym jest napisane ''Dożywotnia i odpłatna służebność osobista mieszkania'' dotycząca tylko tego emerytowanego małżeństwa i nikogo więcej.
Adi1608 jest off-line  
10-12-2012, 08:03  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: Dożywotnia i odpłatna służebność osobista mieszkania

Art. 301 § 1 KC. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności.

Służebność osobista wygasa z chwilą śmierci uprawnionych. Nawet gdyby ci emeryci przyjęli do domu kogoś z krewnych do pomocy, to ta osoba nie ma prawa tam mieszkać po ich śmierci. Możesz wtedy przeprowadzić eksmisję.
Nie ma znaczenia że zrobisz zastrzeżenie co do meldunku. Ktoś kto zamieszka tam żeby pomagać emerytom może zameldować się sam - właśnie dlatego że tam mieszka.
eol12 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:38.