Przeciekający dach, grzyb na ścianach. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
22-03-2013, 16:42  
km1992
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Przeciekający dach, grzyb na ścianach.

Witam,
Razem ze znajomymi (6 studentów) wynajmujemy mieszkanie w Poznaniu. Mieszkanie było czyste, ogólnie wydawało się w dość dobrym stanie. Po miesiącu na ścianach i dachu (świeżo malowane zapewne właśnie z tego powodu) zaczął pojawiać się grzyb. Właściciele twierdzili że to z powodu złego wietrzenia mieszkania i że jak zaczniemy wietrzyć i bardziej ogrzewać grzyb zniknie. Walczyliśmy z nim na własną rękę, właściciele jedynie starli go parę razy z grubsza, ale i tak wyrastał nowy (zarodniki cały czas są w ścianie). Jakby tego było mało ostatnio zaczął przeciekać dach i ściana zaraz pod dachem, do tego stopnia że u koleżanki w pokoju jest kałuża wody i przecieka już dach sąsiadów pod spodem. Jednak właściciele twierdzą że to nie jest problem, że to po prostu topniejący śnieg i jak się go usunie z dachu i osuszy mieszkanie to będzie wszystko dobrze. Chciałam prosić o poradę co zrobić w takiej sytuacji, gdzie można kierować taką sprawę i czy możemy ubiegać się o odszkodowanie za takie warunki mieszkalne. Jeżeli ktoś wiedziałby gdzie można się z tym zgłosić prosiłabym o pomoc.
km1992 jest off-line  
22-03-2013, 16:59  
Lewanna
Przyjaciel forum
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 13.164
Domyślnie RE: Przeciekający dach, grzyb na ścianach.

Wezwać właścicieli (na piśmie) do usunięcia wad lokalu w określonym terminie.

Kodeks cywilny stanowi:

Art. 664 [Rękojmia]
§ 1. Jeżeli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad.
§ 2. Jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.
§ 3. Roszczenie o obniżenie czynszu z powodu wad rzeczy najętej, jak również uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia najmu nie przysługuje najemcy, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

Art. 682 [Wady zagrażające zdrowiu]
Jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.
Lewanna jest off-line  
23-03-2013, 06:32  
boolo41
Stały bywalec
 
Posty: 1.229
Domyślnie RE: Przeciekający dach, grzyb na ścianach.

a ja bym nikogo do niczego nie wzywal, tylko w trybie natychmiastowym sie wyprowadzil. Zdrowie macie tylko jedno i jakos ciezko bedzie wam potem z astma.
Z tego co opisujesz, potrzebny bedzie solidny remont (naprawa dachu), a to pewnie tak szybko nie nastapi. Piszesz, ze zarodniki grzybow sa caly czas. Co Wy tam jeszcze robicie?
boolo41 jest off-line  
24-03-2013, 19:06  
km1992
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Przeciekający dach, grzyb na ścianach.

Czy wie ktoś może gdzie można zgłosić mieszkanie które nie nadaje się do użytku właśnie z powodu grzyba i przeciekającego sufitu? Ponieważ wyprowadzić się fakt możemy w każdej chwili, jednak z tego co się dowiedzieliśmy takie sytuacje (pojawiający się grzyb na ścianach i przeciekanie dachu) miały już miejsce w poprzednim roku, co potwierdzili byli lokatorzy, z którymi udało nam się skontaktować i nie chcielibyśmy aby kolejni "naiwni studenci" padli ofiarą mieszkania, które wygląda na świetną ofertę, a po paru miesiącach spod nowej warstwy farby wychodzi grzyb. Czy jest możliwość nasłania jakiejś inspekcji która by zmusiła właścicieli do usunięcia problemu?
km1992 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:31.