zniesienie współwłasności - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
25-03-2013, 15:25  
wspanialy28
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie zniesienie współwłasności

Witam Wszystkich.

Mam pytanie do społeczności tego forum mam nadzieje ze udzielicie mi jakiejś podpowiedzi bo sprawa wygląda następująco.


2 miesiące temu kupiłem mieszkanie z dziewczyną za sumę 110tyś. 50 tyś to był mój wkład własny, który zaoszczędziłem przez lata pracy natomiast 60tys otrzymaliśmy w formie kredytu na okres 10 lat.

Z racji tej ze nie dogadujemy się z dziewczyną chcemy się rozstać z tego tytułu nie wnosi Ona żadnych roszczeń wobec mnie ponieważ nie włożyła żadnych środków w zakup nieruchomości, przygotowanie kredytu opłaty z nim związane czy opłata u notariusza w dniu kupna mieszkania itd.

Kredyt po niej z racji iż chce mi pomóc przejmie moja była dziewczyna jak również będzie współwłaścicielem tej nieruchomości wraz ze mną ponieważ chcemy do siebie wrócić.

W akcie notarialnym nie zawarłem tego iż 50tyś to tylko i wyłącznie mój wkład wiec jesteśmy współwłaścicielami po 50%.

Problem z którym nie mogę sobie poradzić to fakt iż moja była dziewczyna ani ja nie posiadamy tak dużej kwoty aby odkupić część udziałów od mojej obecnej dziewczyny wiec nie wchodzi tu w grę jakiekolwiek przelewanie pieniędzy czy inne operacje bankowe.

Z tego co słyszałem jest możliwe zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez spłatę zadłużenia.

Mam więc pytanie do czytających w jaki sposób rozwiązać ten problem aby tez nie ponieść zapłaty podatku 19% od darowizny itp. jedynie podatek od czynności cywilnoprawnych PCC-3 płatny u notariusza.

Może ktoś wie cos więcej i może mi pomóc w mojej sprawie.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.
wspanialy28 jest off-line  
26-03-2013, 09:56  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.158
Domyślnie RE: zniesienie współwłasności

Najpierw proponuję zacząć od rozmów z bankiem czy wyrazi zgodę na zmianę dłużnika z byłej dziewczyny na byłą dziewczyną (jakkolwiek dziwnie to nie brzmi).

Mając w ręku promesę banku dotyczącą wyrażenia zgody na przejęcie długu z kredytu można rozważać umowę darowizny pomiędzy byłymi dziewczynami połączoną z przejęciem długu - wtedy byłby p.c.c. a nie podatek od darowizny.

A już tak na marginesie - to chyba trzeba przemyśleć kilka spraw w swoim życiu gdy dzieją się takie rzeczy...
FraZeolog jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:11.