Służebność przesyłu - odszkodowanie. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
30-04-2013, 22:11  
JohnMellencamp
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Służebność przesyłu - odszkodowanie.

W najbliższym czasie przeprowadzona ma być modernizacja linii 110 kV w mojej miejscowości. Wiążą się z tym negocjacje z firmą odpowiedzialną za projekt i budowę tej linii, która ma przebiegać przez m.in. moją działkę. Chciałbym wiedzieć:

1. Na jakie realne odszkodowanie można liczyć od właściciela tej linii za posadowienie dwóch słupów na moich działkach.
2. Jak wyglądają negocjacje? Czy mogę stawiać twarde warunki i upierać się przy swoim? Czy bez mojej zgody mogą wejść na moją ziemie i rozpocząć normalnie modernizacje? Czy mają takie prawo?
3. Stroną w negocjacjach ze mną jest Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdańsku.
4. Czy suma 15 tyś. za jedną podporę słupa to maksimum co można uzyskać czy można próbować uzyskać więcej?
JohnMellencamp jest off-line  
01-05-2013, 09:18  
esk10
Stały bywalec
 
Posty: 1.574
Domyślnie RE: Służebność przesyłu - odszkodowanie.

A inni sąsiedzi ? Znasz wysokość ich odszkodowania? W razie sporu w sądzie ta wysokośc może mieć znaczenie.

Poza tym jak wyliczyłeś te 15 tys.?

Przy negocjacach wszystkie chywty dozowolone jesli podpiszą z Tobą umowę i zgodza sie na tak wysokie odszkodowanie.


Poza tym odnosze wrażenie,że tu istnieja 2 sprawy ;
1/ to odszkodowanie za same zniszczenia w trakcie budowy przez tę negocujacą spółkę np zniszczenie zasiewów, ogrodzenia, ....
2/ i odszkodowanie za bezumowne korzystanie z działki przez właściciela słupa ,bo jak rozumiem tak własnie jest oraz masz prawo wezwać go do zawarcia umowy przesyłu - odpłatnej .
Napisz cos więcej.
esk10 jest off-line  
02-05-2013, 21:10  
JohnMellencamp
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Służebność przesyłu - odszkodowanie.

Dzięki za odpowiedź. W zasadzie stawka jest ustalona, problem w tym, że nie można dojść do porozumienia stron. Wszystko przez to, że ze swojej strony chciałbym uzyskać dodatkowe wynagrodzenie za 25 lat przez które linia stała na mojej działce oprócz wynagrodzenia za modernizacje linii. Inwestor jak najbardziej CHCE ustalić ze mną służebność przesyłu. Martwi mnie jedynie fakt, że skoro nie możemy dogadać się co do kwoty wynagrodzenia to mogą wystapić do starosty o prawo wejścia na moją ziemie w celu publicznym...
JohnMellencamp jest off-line  
03-05-2013, 08:04  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 3.529
Domyślnie RE: Służebność przesyłu - odszkodowanie.

Cytat:
Wszystko przez to, że ze swojej strony chciałbym uzyskać dodatkowe wynagrodzenie za 25 lat
Ogranicz swoje żądania do ostatnich 10 lat (to co wcześniej i tak się przedawniło), może to ich skłoni do podjęcia tematu.

Cytat:
Martwi mnie jedynie fakt, że skoro nie możemy dogadać się co do kwoty wynagrodzenia to mogą wystapić do starosty o prawo wejścia na moją ziemie w celu publicznym...
Dla nich to bardzo niewygodna opcja i raczej zrobią wszystko (prawie...) by jej uniknąć.
Pamiętaj też, że zajęcie gruntu na mocy decyzji administracyjnej odbywa się za odszkodowaniem, więc to nie jest tak, że skoro cel publiczny to wchodzą za darmo.
honefoss jest on-line  
08-05-2013, 17:57  
JohnMellencamp
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Służebność przesyłu - odszkodowanie.

Piękne dzięki za odpowiedź. Dziś dowiedziałem się, że pozostali sąsiedzi otrzymali pismo, które jest wezwaniem na podpisanie zgody na budowę (ze wszystkimi były prowadzone wstępne negocjacje). Jeśli ktoś się nie stawi będzie to równoznaczne ze sprawą sądową. Ja takiego pisma nie otrzymałem, nie odzywają się do mnie. Nadal zastanawia mnie co mam zrobić jeśli będą mnie straszyć sądem - z takim gigantem przecież nie wygram. Pytanie tylko czy robią to żeby ruszyć sprawę do przodu czy naprawdę będą walczyć w sądzie.
JohnMellencamp jest off-line  
09-05-2013, 08:04  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 3.529
Domyślnie RE: Służebność przesyłu - odszkodowanie.

Cytat:
z takim gigantem przecież nie wygram
Niekoniecznie. Jeśli twoje żądania są słuszne, to jak najbardziej możesz wygrać. Tyle tylko, ze z tego co napisałeś kompletnie nic nie wynika - nie wiadomo ile metrów linii jest nad twoją działką, jaka jest wartość gruntu i czy jest to teren rolny czy budowlany.
Jeśli kwota zaproponowana przez ZE jest wyższa od rynkowej (którą wyliczy biegły sądowy) to nie ma sensu iść do sądu bo przegrasz i to słusznie. Jeśli jest odwrotnie, to wyrok sądu może być dla ciebie korzystny (może, nie musi...)
honefoss jest on-line  
09-05-2013, 13:32  
fiolet6
Użytkownik
 
Posty: 100
Domyślnie RE: Służebność przesyłu - odszkodowanie.

Witam i ponownie proszę o pomoc ponieważ czas mnie goni . Przepraszam pisałam już to w innych tematach ale jak do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi a widzę, że tutaj jest podobny problem poruszany.

Witam i proszę o poradę czy jest szansa wywalczenia czegokolwiek ?

W grudniu 2002r. zakupiłam dom wraz z działką 8,5a od osoby prywatnej. Na owej działce znajdują się 2 słupy energetyczne od których są odprowadzone linie do pobliskich zabudowań sąsiadów.
W KW nie ma żadnych wpisów.

1 Słup podwójny betonowy ma chyba więcej niż 30lat ponieważ na mapce z okresu starania się o pozwolenie na budowę domu z roku 1980 jest naniesiona linia energetyczna (ale słupa nie ma naniesionego).
Na obu słupach nie ma żadnych tabliczek.

2 Słup został postawiony gdzieś około lat 1988-1990 podczas budowy domu sąsiada i do niego idą 4 przewody z słupa 1 przez pół mojej działki a od niego już granicą działki mojej i drugiego sąsiada. Wiem na 100%, że ten słup został postawiony bez zgody ówczesnego właściciela ( ponoć był sam wściekły bo postawili go gdy on był w pracy ).

Około 2 lat temu dwie działki za nami zaczęli budowę nowi sąsiedzi - obok nich był stawiany następny słup i aby go podłączyć do naszego ZE prosił nas o zgodę na wejście na naszą działkę. Tak samo jak co roku pracownicy ZE aby obciąć gałęzie drzew nad i pod przewodami nie mogą wejść na plac bez naszej zgody. Mój ZE to Tauron.

Proszę doradźcie czy jest sens starania się o cokolwiek ? Jak i gdzie można się dowiedzieć jaki jest stan prawny słupów. Od czego zacząć?

Jeszcze jedno dotyczące słupa nr1. Dwa dni temu dowiedziałam się , że w trakcie budowy domu ( do oddania budynku do użytku ) czyli do roku 1983 stał tam słup pojedynczy drewniany później został zmodernizowany na podwójny betonowy ale nie udało mi się ustalić w którym roku dokładnie - więc dlatego mnie czas goni bo są szanse , że jeszcze nie minęło 30 lat lub lada chwila upłynie. Bardzo proszę o pomoc.
fiolet6 jest off-line  
10-05-2013, 12:56  
Marta_Nieruchomości
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Służebność przesyłu - odszkodowanie.

witam,
wg mnie powinna Pani wystąpić do Zakładu Energetycznego z roszczeniem o ustanowienie służebności przesyłu pod istniejącymi urzadzeniami elektroenergatycznymi zlokalizowanymi na Pani działce no i jeszcze z roszczeniem o zapłate odszkodowania za bezumowne korzystanie za 10 lat wstecz. Służebność przesyłu regulują przepisy KC art 305 1 i nast (obowiązują od 3 sierpnia 2008 r.). za ustanowienie słuzebności otrzyma pani jednorazowe wynagrodzenie, którego wysokosc zostanie oszacowana przez rzeczoznawce majątkowego na koszt ZE. We wniosku tym moze Pani opisac sytuację, że owe słupy ograniczają i uniemożliwiaja korzystanie z nieruchomości w sposób prawidłowy itd. itp. Wysokośc wynagrodzenia uzalezniona jest od wielu czynników: od położenia słupów i przebiegu linii czy kabli, od rodzaju gruntu itp. warto spróbować. pozdrawiam
Marta_Nieruchomości jest off-line  
10-05-2013, 22:27  
fiolet6
Użytkownik
 
Posty: 100
Domyślnie RE: Służebność przesyłu - odszkodowanie.

Ślicznie dziękuję za odpowiedź.
Z związku z tym mam jeszcze kilka pytań :
1 - Ile wynosi tzw. pas energetyczny (ochronny) przy liniach nn i czy się go liczy od środka linii w obie strony czy tylko z jednej ? Czytałam dość dużo na ten temat ale różne źródła różnie podają. Jedni, że w 1 stronę, drudzy , że z obu stron. Jedni, że 1m, inni, że 3.5 .
2- Od słupa nr.1 jedno przyłącze idzie pod ziemią i akurat one bardzo nam przeszkadza w planach rozbudowy domu. Czy owe przewody także się wlicza ? Wszystkich przewodów mam ok 65m.b. + droga ok 30m.b.+ 1linia podziemna ok 15m.b.+ 8.5m.b. do mojego domu .
3- Czy liczy się także łącza idące do mojego domu ?

4- Słup nr 2 drewniany jest już sporo przechylony i wymaga wymiany – więc może zacząć od tego ?
Bardzo proszę o pomoc za co z góry bardzo dziękuję.
fiolet6 jest off-line  
13-05-2013, 08:58  
Marta_Nieruchomości
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Służebność przesyłu - odszkodowanie.

witam.
1. pas energetyczny dla linii nn w praktyce wynosi od 1,5 do 3 m od osi linii, zatem łącznie od 3 do 6 m.
2. czyli chodzi o linię kablową i jak najbardziej również należy je uwzględnić.
3. no to jest ciekawa kwestia bo przecież obciążenie gruntu urządzeniami równoważone jest z korzyściami z przyłączenia i dostawy mediów do Pani domu. We wniosku o ustanowienie odpłatnej służebnosci prosze napisac że dotyczy to wszystkich urzadzeń elektroenergetycznych zlokalizowanych na Pani działce (linie napowietrzne i kablowe, słupy).
4. jesli chodzi oten słup to mysle ze powninna Pani o tym fakcie wspomniec. Ustanowiona słuzebności przesyłu obejmuje prawo przedsiębiorstwa do modernizacji, napraw i dojazdu do tych urządzen. Takze modernizacja niniejszego słupa zoastnie uwaględniona.
Chciałabym jeszcze wspomniec iż istnieje możliwość zasiedzenia służebności przesyłu przez przedsiębiorstwo energetyczne w dobrej wierze - jesli korzystanie z urzadzen i ich budowa zaostały wczesniej uregulowane w jakiejs umowie itp. (wówczas okres 20 lat) a jesli w złej wierze - bez wczesniejszego uregulowanego stanu prawnego jest to okres co najmniej 30 lat. Ustanowienie słuzebnosci przez zasiedzenie odbywa sie na podstawie postanowienia sądowego stwierdzającego zasiedzenie tejże służebności. Nawet jesli pb twierdzi ze tak jest to sąd i tak o tym stanowi i wydaje postanowienie po szczegółowym rozpatrrzeniu sprawy.
Marta_Nieruchomości jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:52.