Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w nim - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
08-07-2013, 04:42  
xander119
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

Jeśli zaznaczysz słupy i będą one konstrukcją dachu to ci to zaliczą do konstrukcji i będzie lipa. Wczoraj się dowiedziałem od sąsiada że nie postawię w tym roku niczego na mojej działce bo w urzędzie gminy są wstrzymane wszelkie inwestycje bo przygotowują nowy plan zagospodarowania także moje plany legły w gruzach. Ale przynajmniej będę wiedział jakie papiery w przyszłym roku wysłać żeby nie dostawać później co chwilę listów z nakazem uzupełnienia.
xander119 jest off-line  
21-03-2014, 16:06  
mih77
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

Dzień dobry, witam wszystkich po raz pierwszy.

Odgrzewam wątek budynku gospodarczego, ponieważ urząd pod który podlegam, poinformował mnie właśnie, że nie wolno mi postawić takiego budynku na mojej działce z warunkami zabudowy, otoczonej domkami gospodarczymi i mieszkalnymi. Powiedzieli, że zgodę otrzymam jeśli będę miał na działce inny budynek (dom mieszkalny albo letniskowy - na pozwolenie na budowę) ponieważ budynek gospodarczy ma służyć gospodarstwu i nie może stać samotnie na działce. Takie argumenty padły w jakimś niedawno przedstawionym orzeczeniu sądu, na którym się wzorują. Powiedzieli, że nawet na działce rekreacyjnej nie pozwolą budować takiego domku gospodarczego. Zastanawiam się czy interpretacja przepisów nie zależy tu od danego urzędu? Ktoś może mi poradzić co zrobić? Mam działkę, na której chciałem postawić taką chatkę zanim zbiorę pieniądze na normalny budynek. Zresztą wokół stoją domki gospodarcze. O co tu chodzi? A czy wóz Drzymały-domek gospodarczy na kołach, będzie tu jakimś wyjściem?
mih77 jest off-line  
21-03-2014, 18:06  
xander119
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

Jestem po bojach z urzędami i:„Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o budynku gospodarczym - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych,”
Interpretacja przepisów zależy tu w dużym stopniu od urzędnika ale..Jeśli masz działkę budowlaną a nie rolną to najpierw musisz dostać pozwolenie na budowę domu mieszkalnego a dopiero wtedy (albo razem w projekcie) możesz zgłaszać budynek gospodarczy. Jeśli natomiast działka jest rolna to tutaj urząd powinien przepis interpretować bardziej pobłażliwie bo ma ci on służyć do "oporządzenia" tej roli. To tak w skrócie. Z tego co się orientowałem to wyroki sądów są na korzyść tych co chcą stawiać budynek gospodarczy bez mieszkalnego bo nie jest w ustawie jednoznacznie napisane który budynek ma powstać najpierw. Powodzenia w batalii-ja bym szedł do sądu bo koszt nie duży a szansa na wygraną spora jeśli w WZ masz możliwość budowy budynku gospodarczego-polecam stronę Budynek gospodarczy - zgłoszenie czy pozwolenie? - ArchitekturaPoznań
xander119 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zakup lokalu w budynku z cofniętym pozwoleniem na budowę odpowiedzi: 6
§ Zakup budynku gospodarczego i jego przeksztalcenie odpowiedzi: 0
§ budowa budynku gospodarczego 25m2 z piwnicą i antresolą.. odpowiedzi: 12
§ zgłoszenie budynku gospodarczego odpowiedzi: 0
§ zgłoszenie budynku gospodarczego odpowiedzi: 0
§ część budynku gospodarczego na działce sąsiada odpowiedzi: 14


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:45.