Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży działki budowlanej - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
03-06-2013, 21:36  
andro4
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży działki budowlanej

Witam forumowiczów.
Mam problem następującej treści.
Sprzedający działkę budowlaną jest po rozwodzie. Działka była wspólną własnością małżonków przed tym zanim się rozstali. Cała działka była na tyle duża, że byli małżonkowie postanowili się nią podzielić po połowie, tak aby każde z nich mogło swobodnie sprzedać swoją część. Działka przylega bezpośrednio do drogi prywatnej, która z kolei łączy się z drogą publiczną, gminną. MPZP przewiduje dla terenu na którym leży działka zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (oznaczenie "M"). Obecnie znalazł się kupiec na działkę należącą do rozwodnika, który - jak się okazało - ponownie się ożenił. W związku z tym mam pytania:
1. Czy obecna małżonka sprzedającego, wraz z wyjściem za niego za mąż, nie stała się współwłaścicielem owej działki i tym samym musiałaby widnieć w umowie przedwstępnej jako jedna z osób sprzedających ?
2. Jak powinien brzmieć zapis w umowie przedwstępnej dotyczący udziału w drodze oraz służebności drogowej i mediów (o ile w ogóle powinien w tej umowie się znaleźć), aby kupujący nie wlazł na minę ?

Nadmienię jeszcze, że wraz z kupnem działki kupuje się też udział w tej drodze prywatnej. Martwi mnie jednak ta sprawa służebności, którą nie do końca rozumiem (służebność drogi, służebność mediów). Czy ten aspekt w ogóle powinien znaleźć się w umowie przedwstępnej
Nie wiem czy to ważne, ale umowa przedwstępna jest kupującemu potrzebna celem złożenia do banków wniosków o kredyt na sfinansowanie zakupu owej działki.
andro4 jest off-line  
04-06-2013, 09:48  
zbig1968
Stały bywalec
 
Posty: 870
Domyślnie RE: Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży działki budowlanej

Pominąwszy jakieś dziwne układy to obecna małżonka nie jest współwłaścicielką, jako że własność została nabyta przed małżeństwem.

A o co chodzi z tą służebnością? Jakoś nie widzę, żebyś coś o tym napisał.
Jeśli służebność jest wpisana do KW to nabędziesz nieruchomość wraz ze służebnościami niezależnie od tego czy będzie to w umowie czy nie. Natomiast służebność może wpłynąć na wycenę a więc na to jak bank będzie chciał (lub nie) kredytować zakup.
zbig1968 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:08.