Czy nalezy sie odszkodowanie? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
26-06-2013, 00:25  
Lewarek
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Czy nalezy sie odszkodowanie?

Witam, chciałbym dowiedzieć sie jak najkorzystniej dla mnie rozwiazac sytuacje, w której sie znalazłem. Otóż wygląda to następująco. 14lat temu moja mama sprzedała sąsiadowi działkę, ktoa graniczyla z inna nasza działka. Niestety pomyliła numery gruntów i sprzedała inna parcele niż powinna. Sąsiadowi widocznie bardziej ona pasowała gdyż nie chciał nawet słyszeć o naprawieniu tego błędu. Tak więc zadowolony ztej sytuacji wraz z geodeta, którego on opłacił wymierzyli granicę działki która funkcjonowała do dziś. Dziś natomiast w celu podziału działek które teraz są w moim posiadaniu zatrudnilem geodete który dokonał pomiarów i... Okazalo sie, że granicą uprzednio wymierzona przesunięta jest o... 13metrow na moja niekorzyść! Sąsiad na tej części ma posadzone drzewka wisniowe z których rok w rok czerpie korzyści mająrtkowe. Na okazaniu granic przez geodete nie podpisał dokumentów a następnego dnia zniknęły paliki wkopane podczas ustalania granic. Co robić? Czy należy mi sie odszkodowanie bądź zwrot zysków jakie sąsiad uzyskał z użytkowania mojej ziemi? Jak zmusić go do usunięcia jego drzewek z mojej ziemi. Do kogo z tym iść? Serdecznie dziekuje za wszystkie rady.
Lewarek jest off-line  
26-06-2013, 07:24  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: Czy nalezy sie odszkodowanie?

zanim zaczniesz liczyć pieniądze, załatw sprawę tej granicy.
skoro paliki zniknęły to gdzie jest teraz granica ?
BOHO jest off-line  
26-06-2013, 08:57  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 13.889
Domyślnie RE: Czy nalezy sie odszkodowanie?

Cytat:
Okazalo sie, że granicą uprzednio wymierzona przesunięta jest o... 13metrow na moja niekorzyść!
Wezwij go do wydania części nieruchomości albo pozwij go o wydanie posiadania z art 222 KC jak już ustalisz przebieg granic. Chyba, że minęło 30 lat wtedy zasiedziałby ten pas.

Cytat:
Czy należy mi sie odszkodowanie bądź zwrot zysków jakie sąsiad uzyskał z użytkowania mojej ziemi?
Jeżeli wykażesz, że celowo zajął taki pas gruntu to:

art. 225 KC
Obowiązki samoistnego posiadacza w złej wierze względem właściciela są takie same jak obowiązki samoistnego posiadacza w dobrej wierze od chwili, w której ten dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy. Jednakże samoistny posiadacz w złej wierze obowiązany jest nadto zwrócić wartość pożytków, których z powodu złej gospodarki nie uzyskał, oraz jest odpowiedzialny za pogorszenie i utratę rzeczy, chyba że rzecz uległaby pogorszeniu lub utracie także wtedy, gdyby znajdowała się w posiadaniu uprawnionego.


art. 229 KC
§ 1. Roszczenia właściciela przeciwko samoistnemu posiadaczowi o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy, o zwrot pożytków lub o zapłatę ich wartości, jak również roszczenia o naprawienie szkody z powodu pogorszenia rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy. To samo dotyczy roszczeń samoistnego posiadacza przeciwko właścicielowi o zwrot nakładów na rzecz.

Poczytaj też art 226-228 KC

Cytat:
Jak zmusić go do usunięcia jego drzewek z mojej ziemi. Do kogo z tym iść?
Najwyżej sam je wytniesz jak on ich nie usunie. Owocówki można wycinać z tego co wiem.
gryffinian jest off-line  
02-07-2013, 03:39  
Lewarek
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Czy nalezy sie odszkodowanie?

Odnośnie palików - zniknęły w przeciągu tygodnia od okazania nowych granic sąsiadom - temat zgłosiłem geodecie i przed notarialnym podziałem ma ponownie paliki wkopać. Tym razem mam przygotowane 1,5m słupki i trochę betonu...

Cytat:
Jednakże samoistny posiadacz w złej wierze obowiązany jest nadto zwrócić wartość pożytków, których z powodu złej gospodarki nie uzyskał
Jestem bardziej informatykiem niż prawnikiem - czyli jak to zdanie powinienem interpretować?

Człowiek przez kilkanaście lat czerpal pożytki z nieswojej ziemi - ponadto straszył moją babcię, że zburzy jej dom, który częściowo w jego mniemaniu znajdował się w jego działce dlatego jestem uparty w tym aby jaknajlepiej pokazać mu, że nie wszystko ujdzie mu płazem.

Pozdrawiam,
Lewarek jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy nalezy mi się odszkodowanie z ZUS? odpowiedzi: 2
§ czy nalezy sie odszkodowanie z TU odpowiedzi: 8
§ Nalezy sie odszkodowanie czy nie ? odpowiedzi: 3
§ Czy nalezy się odszkodowanie odpowiedzi: 2
§ Odszkodowanie czy mi sie nalezy odpowiedzi: 1
§ czy nalezy mi sie odszkodowanie? odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:49.