Sprzedaż działki zabudowa bliźniacza - przekroczona linia zabudowy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
11-08-2013, 15:11  
machu81
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Sprzedaż działki zabudowa bliźniacza - przekroczona linia zabudowy

Witam,
mam na oku działkę pod budowę bliźniaka. Niestety w tej chwili ma ona wadę prawną, ponieważ na sąsiedniej działce właściciel przekroczył linię zabudowy o około 30cm. Właścicielami działek jest brat i siostra. Brat przekroczył linię zabudowy (co najmniej 20 lat temu) i ujawnił się z tym w momencie gdy jego siostra chce teraz sprzedać działkę...

Wobec tego mam pytanie - co trzeba zrobić przed zakupem ( w zasadzie obecni właściciele co powinni zrobić) żeby unormować stan prawny.

Obecna właścicielka mówi mi, że chce podzielić swoją geodezyjnie działkę na dwie części- jedna na której jest te 30cm domu i druga - wolna od niego. Ona twierdzi, że to rozwiąże sprawę i sprzeda mi tę drugą część wolną od wady prawnej . Na dodatek twierdzi, że póxniej "dogada się" z bratem - ciekawe że przez tyle lat się jeszcze nie dogadali ... - że uzyska od niego odszkodowanie, ale ja nie będę się musiał z tym użerać, bo dostanę działkę gdzie będę mógł budować..
Ja mam wątpliwości, czy sam podział jest wystarczający - tzn czy nie powinna ona z właścicielem działki obok dokonać ostatecznego przekazania działki wydzielonej pod przekroczoną zabudowę zanim ja kupię tą "wolną" działkę.
Obawiam się, że samo podzielenie może być dla mnie w przyszłości niebezpieczne. Tzn jeśli ona nie dogada się z właścicielem domu, albo on umrze to ta nowa mini dzialka pomiedzy moją a sąsiadem będzie "przeszkadzała"
Proszę o opinie.
machu81 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:02.