Mieszkanie socjalne do remontu w Krakowie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
27-08-2013, 19:14  
xibalba
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Mieszkanie socjalne do remontu w Krakowie

Witam serdecznie ostatnio dowiedziałam sie ze można sie starać o mieszkanie socjalne do remontu. Jestem z Krakowa mam staly meldunek w mieszkaniu rodziców ,ale nie mieszkam tam...Wraz z córką wynajmuje mieszkanie i przeraza mnie myśl ze gdybym straciła prace to nie mam gdzie mieszkać, nie mówiąc ze prawie cala pensje wydaje na najem....Chciałabym sie dowiedzieć czy wniosek na mieszkanie socjalne a to do remontu jest taki sam i jakie warunki należy spełnić ? Chodzi mi o zarobki, i jakieś bliższe informacje w tej sprawie...jak i za co są liczone punkty itp. Dziękuje za odpowiedzi
xibalba jest off-line  
27-08-2013, 19:52  
Lewanna
Przyjaciel forum
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 13.164
Domyślnie RE: Mieszkanie socjalne do remontu w Krakowie

Umowa najmu lokalu socjalnego może być zawarta z osobą, która nie ma tytułu prawnego do innego lokalu i której dochody gospodarstwa domowego nie przekraczają wysokości określonej w uchwale radygminy wydawanej na podstawie przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów.

Lokal socjalny, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o ochronie praw lokatorów, to lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy – tj. jedną osobę w przypadku zamieszkiwania co najmniej dwóch osób - nie może być mniejsza niż 5 m², a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m², przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.


W przypadku najmu lokalu socjalnego ze względu na trudną sytuację materialną i mieszkaniowąnależy co do zasady złożyć przede wszystkim:
  • wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego,
  • zaświadczenie o dochodach wnioskodawcy oraz członków gospodarstwa domowego zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania
  • zaświadczenie z urzędów gmin/dzielnic potwierdzające miejsce ostatniego zameldowania wnioskodawcy i domowników
Pozostałe dokumenty precyzyjnie określa uchwała rady konkretnej gminy. W trakcie postępowania organ również może zażądać dodatkowych dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia sprawy.

Zgodnie z ustawą o dodatkach mieszkaniowych, za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Do dochodu nie wlicza się: świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego oraz dodatków pielęgnacyjnych.
Lewanna jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ mieszkanie do remontu odpowiedzi: 3
§ Mieszkanie socjalne do remontu i zwrot vat odpowiedzi: 0
§ Mieszkanie komunalne/socjalne w Krakowie dla dziecka z rodziny zastępczej. odpowiedzi: 2
§ Zalane mieszkanie do Remontu z ZBM odpowiedzi: 0
§ mieszkanie komunalne do remontu odpowiedzi: 0
§ Mieszkanie miejskie do remontu odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:19.