Wycofanie darowizny - Forum Prawne

 

Wycofanie darowizny

Pewna starsza kobieta przepisała na córkę dom i gospodarstwo. Zrobiła to ponieważ zięć obiecał jej, że wybuduje nowy dom w którym będzie mogła mieszkać. Gdy zięć wycisnął z teściowej już wszystko zadeklarował jej, że ma ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § deweloper - problemy
    Witam mam problem z deweloperem a mianowicie. Chciałem kupić szeregówkę dałem zadatek, podpisaliśmy akt notarialny...
  • § Droga a jej brak...
    Witam mam taki problem a mianowicie dwa ale zacznę od tego który jest trochę dziwny a mianowicie sąsiad zabrania...
  • § Wykup budynku mieszkalnego od ...
    Witam Mieszkam i wynajmuje on roku 1994 mały domek mieszkalny o pow. 44 m2 od kolei, odległość od torów (linia...

 
17-04-2007, 08:33  
Diomedes
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie Wycofanie darowizny

Pewna starsza kobieta przepisała na córkę dom i gospodarstwo. Zrobiła to ponieważ zięć obiecał jej, że wybuduje nowy dom w którym będzie mogła mieszkać. Gdy zięć wycisnął z teściowej już wszystko zadeklarował jej, że ma wracać do starego domu. Obiecano jej, że dożywotnio może tam mieszkać. Następnie z nowego domu wyprowadziła się wnuczka tej kobiety i zamieszkała z nią. Kobieta chciałaby cofnąć darowiznę choćby starego domu i przepisać go na wnuczkę. Czy jest to możliwe? Jak długie i jak kosztowne są procesy?
Diomedes jest off-line  
17-04-2007, 08:46  
Mrcn
Przyjaciel forum
 
Posty: 785
Domyślnie

W akcie notarialnym zawarto powyższe zapisy?
Mrcn jest off-line  
17-04-2007, 10:27  
Diomedes
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie

[cytat="Mrcn"]W akcie notarialnym zawarto powyższe zapisy?[/cytat] Niestety nie. Wszystko poza samym przepisaniem jest "na gębę".
Diomedes jest off-line  
17-04-2007, 10:42  
Mrcn
Przyjaciel forum
 
Posty: 785
Domyślnie

art. 897 k.c. - niedostatek darczyńcy,
art.898 k.c. - odwołanie darowizny z uwagi na rażącą niewdzięcznośc obdarowanego.
ale darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania doweidział się o niewdzięczności obdarowanego.
Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie.
Mrcn jest off-line  
17-04-2007, 11:25  
Diomedes
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie

[cytat="Mrcn"]art. 897 k.c. - niedostatek darczyńcy,
art.898 k.c. - odwołanie darowizny z uwagi na rażącą niewdzięcznośc obdarowanego.
ale darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania doweidział się o niewdzięczności obdarowanego.
Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie.[/cytat] Wielkie dzięki. Jeszcze jedno pytanko: jakie trzeba przedstawić dowody na tę niewdzięczność i co z domem który małżonek obdarowanej wystawił na otrzymanym przez nią gruncie?
Diomedes jest off-line  
17-04-2007, 11:25  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.225
Domyślnie

[cytat:38nm9oik]
http://www.poradaprawna.pl/index_pytani ... a&id=25193
Art. 896. Darczyńca może odwołać darowiznę jeszcze nie wykonaną, jeżeli po zawarciu umowy jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.

Art. 897. Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.

Art. 898. § 1. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
§ 2. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu.

Art. 900. Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie.
http://www.gofin.pl/p_a.php?id_temat_ht ... t=224&i=85
http://www.poradaprawna.pl/index_pytani ... a&id=25263
[/cytat:38nm9oik]
marian1 jest off-line  
17-04-2007, 11:59  
Mrcn
Przyjaciel forum
 
Posty: 785
Domyślnie

Rażąca niewdzięczność :
czynności obdarowanego (działania lub zaniechania), które są skierowane przeciwko darczyńcy z zamiarem nieprzyjaznym. Chodzi tu przede wszystkim o popełnienie przestępstwa przeciwko darczyńcy (zarówno przeciwko życiu, zdrowiu i czci, jak i przeciwko mieniu) oraz o naruszenie przez obdarowanego obowiązków wynikających ze stosunków osobistych łączących go z darczyńcą (np. odmowa udzielenia pomocy w czasie choroby, mimo oczywistej możliwości).
Znamion rażącej niewdzięczności nie wyczerpują z reguły czyny nieumyślne obdarowanego, a także drobne czyny nawet umyślne, ale nie wykraczające w określonych środowiskach poza zwykłe konflikty życiowe (rodzinne). O istnieniu lub nieistnieniu podstaw do odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności decydują w każdym wypadku konkretne okoliczności, rozważane na tle zwyczajów panujących w określonym środowisku społecznym.
Mrcn jest off-line  
17-04-2007, 12:27  
Diomedes
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie

[cytat="marian1"][cytat:gkn0q604]
Art. 900. Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie.[/cytat:gkn0q604][/cytat] I takie oświadczenie wystarczy? Trzeba jeszcze przecież pozmieniać zapisy notarialne domu i gruntów. Czy trzeba dochodzić tych praw własności na drodze sądowej?
Diomedes jest off-line  
17-04-2007, 12:58  
Mrcn
Przyjaciel forum
 
Posty: 785
Domyślnie

Dla skuteczności odwołania darowizny nie jest wymagane, by oświadczenie w tym przedmiocie zawierało ściśle określoną treść. Musi być jednak ono zrozumiałe. Darczyńca powinien zawiadomić obdarowanego w sposób jednoznaczny, że dokonaną na jego rzecz darowiznę odwołuje i dlaczego. Odwołania darowizny nie można dokonać w sposób dorozumiany! Staje się ono przy tym skuteczne z chwilą, gdy doszło do obdarowanego w taki sposób, że mógł on zapoznać się z jego treścią.
Brak warunku zachowania określonej formy oznacza, że darczyńca może dokonać skutecznego odwołania darowizny w testamencie, z tym jednak zastrzeżeniem, iż treść zawartego w testamencie oświadczenia dotrze do obdarowanego w ciągu roku od daty zdarzenia uzasadniającego odwołanie z powodu rażącej niewdzięczności, w pozwie skierowanym przeciwko obdarowanemu o zwrot przedmiotu darowizny lub o złożenie oświadczenia w przedmiocie przeniesienia własności rzeczy z powrotem na darczyńcę (z tym zastrzeżeniem, że odpis pozwu zostanie doręczony obdarowanemu przed upływem terminu przewidzianego w art. 899 § 3 k.c.!), jak również w zwykłym lub poleconym liście skierowanym do obdarowanego. Ponieważ kodeks cywilny nie przewiduje dla oświadczenia o odwołaniu darowizny wymagania formy pisemnej pod rygorem nieważności, ważne może być także odwołanie ustne (oczywiście, powstanie wówczas kwestia wykazania treści złożonego oświadczenia woli oraz daty, kiedy zostało ono obdarowanemu złożone!!!).
Mrcn jest off-line  
17-04-2007, 13:00  
Mrcn
Przyjaciel forum
 
Posty: 785
Domyślnie

Zagadnieniem możliwości odwołania darowizny w drodze powództwa Sąd Najwyższy - postanowienie z dnia 8 maja 1997 r., II CKN 146/97 (OSNC 1997, nr 11, poz. 175). Stwierdził mianowicie, że „Konstruowanie powództwa o odwołanie darowizny nie znajduje uzasadnienia w art. 900 k.c., zgodnie z którym odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu”, oraz że „Skuteczność odwołania darowizny pod kątem przesłanek określonych w art. 898 i 899 k.c. może być poddana kontroli w sprawie o zwrot przedmiotu darowizny albo - po wykazaniu interesu prawnego - w sprawie o ustalenie, że darowizna została (nie została) skutecznie odwołana (art. 189 k.p.c.).”.

Czyli list o odwołaniu, wezwanie do zwrotu darowziny, jak nie - sąd.
Mrcn jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wycofanie zeznań - Przeciw byłemu mężowi toczy się postępowanie karne , zeznawałam w prokuraturze ,teraz nie mam widzeń. Zastanawiam się czy mogę wycofać to...
§ wycofanie darowizny - Moja sytuacja: Rodzice rowiedli sie Nie mieli podziału majątku 2 lata temu przepisali mi mieszkanie z dożywotnia służebnością dla mamy Mama 3 lata...
§ wycofanie darowizny - witam, mam pewien problem. Ostatnio (jakis miesiac temu) moi dziadkowie przepisali na mnie i moja siostre dom jednorodzinny wraz z dzialka. Dom byl...
§ wycofanie darowizny - Witam, Pytanie 1. Po krotce opisze moja sprawe: moj oczym przekazal mi jako darowizne, polowe mieszkania ktorego byl wlascicielem, druga polowa...
§ wycofanie darowizny - Mam bardzo wazne dla mnie pytanie w sprawie wycofania darowizny.Otoz bylam w konkubinacie przez 7 lat i planowalismy razem budowe domku.Moj tato...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:23.